Yapay zekalı asansör dönemi

Yapay zekalı asansör dönemi

İnşaat sektörünün büyümesi, asansör teknolojilerinin de gelişmesini hızlandırdı. Yapay zeka kullanılan asarsörler, daha az bekletiyor ve çok daha az enerji harcayıp faturaları da hafifletiyor

Haberin Devamı

GÜNLÜK hayatımızda en çok kullandığımız teknolojiler arasında televizyonlar, telefonlar ve bilgisayarlar var. Ancak bizim tüm yükümüzü çeken bir teknoloji var. Bu teknoloji ürünleri; apartmanda, işyerlerinde bizi sürekli aşağı yukarı taşıyan asansörler. Asansörler de, gün geçtikçe akıllanıyor. Bu sayede asansörler kullanıcıları daha az bekletiyor ve zamandan tasarruf sağlıyor. Yapay zeka uygulanan yeni nesil asansörlerle enerji tasarrufu da çok önemli bir konu haline geldi.

22 BİN ADETLİK PAZAR

Türkiye’de uzun süredir hareketli olan inşaat sektörü, kentsel dönüşüm nedeniyle önümüzdeki yıllarda da bu canlılığını sürdürecek. Bu nedenle Türkiye asansör pazarı da çok canlı. Üstelik yapay zeka kullanılan yeni nesil teknolojilerle üretilmiş asansörlere de büyük talep var. Türkiye’de yılda ortalama 22 bin adet asansör ünitesi montajı yapılıyor. Sektörün yüzde 5.5 ila yüzde 7 büyümesi ve toplam pazarın 1 milyar Euro’yu aşması Türkiye’deki asansör pazarının daha da büyüdüğünü gösteriyor. Bu büyüme hızı ile Türkiye, birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda.

Yolcuları tek tek yönlendiriyor

Haberin Devamı

Anasörlere binenler en üst kata çıkmak istediklerinde ara katlarda inenler zaman kaybına neden olur. Bu sorun için harekete geçen Otis markası, ‘Compass’ adında bir teknoloji geliştirdi. Yolcuları yönlendirmek için akıllı bir sistem olan bu özellik sayesinde, kullanıcılar gidecekleri kata en hızlı şekilde çıkabiliyor. Yolcu adedini de hesaba katan bu teknolojiye sahip olan modeller, aynı zamanda 7 metreyi 1 saniyede kat edebiliyor. Elektrik kesintileri için de önlem alan marka, ‘Gen2 Switch’ teknoloji sayesinde elektriksiz şekilde 100 kez daha kullanılabiliyor. Markanın enerji tasarruf oranı ise yüzde 75.

Akıllı telefondan asansör çağırın

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar asansörlerin daha etkili olarak kullanımasını sağlıyor. Kone şirketinin geliştirdiği yeni nesil asansörler için bir de akıllı telefon uygulaması bulunuyor. ‘Remote Call’ adındaki uygulama ile eşleştirilen asansöre bindemden önce çağrı yapılabiliyor. Bu sayede zamandan tasarruf sağlayan şirket, ayrıca dokunmatik kontrol paneliyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca Kone, ‘Polaris’ adındaki seyahat kontrolü ile hem asansör içi hem de asansör dışındaki yolcuları hesaplıyor. Buna göre yönlendirmeler yapılarak daha hızlı ve tasarruf edilen bir kontrol sağlanıyor.


Yüzde 40 dahafazla taşıyor

Haberin Devamı

Özellikle yüksek katlı plazalardaki asansör kuyrukları bazen dakikalarca beklemeyi gerektirebiliyor. Bu yüzden de daha fazla yolcu taşıyan asansörler bir adım öne çıkıyor. ThyssenKrupp’un geliştirdiği ‘TWIN’ adındaki teknoloji tek bir asansör kuyusunda iki kabinin çalışmasını sağlıyor. Birbirine senkronize olarak çalışan bu iki kabin sayesinde yüzde 40 daha fazla yolcu taşınabiliyor. Böylelikle de asansör önündeki kuyruklar da azalıyor. Bu teknolojide yolcular gitmek istedikleri katı, kabin içinde değil dışarıda konumlandırılan dokunmatik ekranları kullanarak seçiyorlar. Sistem, yolcuyu talebine en uygun kabine görsel olarak yönlendiriyor.

Haberin Devamı


Yapay zeka ile çalışıyor

İçinde teknolojinin olduğu her alanda artık yapay zeka da yerini alıyor. Asansörler de buna dahil oldu. Hyundai’nin geliştirdiği yapay zekalı kontrol sistemleriyle asansörlerdeki yoğunluk anlık olarak hesaplanıyor. Bu hesaplama ile tüm kontrol sistemleri optimize edilerek en az enerji ile en hızlı taşıma sağlanıyor. Buna ek olarak Hyundai’nin geliştirdiği dokunmatik ekranlı dış paneller bekleme süresini minimum seviyeye indirirken, akıllı telefonlar üzerinden de asansör çağırabilmek mümkün.

Haberin Devamı


HAFTANIN TRENDİ

Sihirli projeksiyon klavye

AKILLI telefonların dijital klavyelerinden kurtulmak isteyenler için bu haftaki önerimiz projeksiyon klavye. Celluon Magic Cube adındaki bu klavye, lazer ve görüntü tanıma sayesinde masanızın üzerinde ışıktan oluşturulan bir klavye yaratıyor. Bu ışıktan klavyeye dokunduğunuzda ise ekrana yazabiliyorsunuz. Hem kablolu hem de bluetooth ile tüm akıllı cihaz ve bilgisayarlara bağlanabilen Celluon Magic Cube’ün satış fiyatı 524 TL.

UYGULAMA
WhatsApp’tan belge paylaşma dönemi

Haberin Devamı

SMS’in pabucunuu dama atan WhatsApp, yeni özelliklerle güncellemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde güncellenen uygulamaya belge paylaşma özelliği geldi. PDF formatında belgeleri arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan bu özellik, şu anda iCloud, Google Drive ve Dropbox gibi bulut depolama servislerinde kullanılabiliyor. Yeni özellik, hem iOS hem de Android işletim sistemli akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

OYUN DÜNYASI

ABD yolların kamyon sürün

KLASİKLEŞMİŞ oyunlardan sıkıldınız mı? Sıkılanlar için eğlenceli bir oyun önerimiz var. Efsane Amerikan kamyonlarını sürerek ülkenin dört bir yanına kargolar taşımak iyi bir seçenek olabilir. American Truck Simulator adındaki oyunun ilk bölümü Pasifik Sahili Otoyolu’nda geçiyor. Ancak bu otoyoldaki rakipleriniz de oldukça sıkı. Bilgisayarlar için geliştirilen oyunun satış fiyatı 60 TL.

Evlerde nesnelerin interneti

TEKNOLOJİ dünyasının son günlerde dilinden düşmeyen bir kelime var. Bu kelime Internet of Thins (IoT). Yani nesnelerin interneti. Şu anda yeni bir kavram olsa da nesnelerin interneti konseptine uygun birçok cihaz evlerimize girmeye başladı. Akıllı aydınlatma sistemlerinden buzdolaplarına kadar birçok internete bağlanıyor ve sizin kilometrelerce bile uzakta olsanız bile akıllı telefonunuzdan kontrol edebilmenizi sağlıyor. Durum böyle olunca evlerde kullanılabilen ve nesnelerin interneti konseptine uygun olan cihazları bir araya getirdik.

PHILIPS
Hue Go
Taşınabilir bir aydınlatma sunan bu ürün, eve yaklaştığınızı anlayacak ve ışıkları yakacak. İstediğiniz an fişini çekerek de kullanılabilen cihaz, 16 milyona yakın rengi destekliyor. Satış fiyatı 349 TL.

LOGITECH
Logi Circle
Güvenlik kamerası modeli Wi-Fi üzerinden internete bağlanıyor. Nerede olursanız olun evinizi görmenizi sağlayan kamera, aynı zamanda hareketleri izleyerek akıllı telefonunuza bildirim gönderiyor. Satış fiyatı 379 TL.

COSA
Kombinizi akıllandıran bu cihaz sayesinde eve yaklaştığınızda otomatik olarak eviniz ısınacak. Uzaklaştığınızda ise kombizi kapatacak. Yüzde 30 tasarruf yapmanızı sağlayan ürünün satış fiyatı 249 TL.

SAMSUNG
Şirketin geliştirdiği ‘AR9000’ adındaki yeni nesil klima internete bağlanıyor ve akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor. 12000 btu soğutma gücünde olan klimanın satış fiyatı 2 bin 999 TL.

IDEVICES
iGrill adındaki mutfak termometresi tava ve tencerelerde kullanılıyor. Uygun sıcaklığa ulaştığında ise pişireceğiniz yiyeceğe göre akıllı telefona bildirim gönderiyor. 200 saate kadar pil ömrü bulunan ürünün satış fiyatı 249 TL.

Haberle ilgili daha fazlası: