Türkiye’nin 4’te 3’ü iklimden endişeli

Güncelleme Tarihi:

Türkiye’nin 4’te 3’ü iklimden endişeli
Oluşturulma Tarihi: Haziran 04, 2018 21:55

İklim Haber ve Konda Araştırma Şirketi işbirliği ile gerçekleştirilen, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırması”na göre, toplumda iklim değişikliğinin yaşandığı konusunda büyük oranda konsensüs (%86) var ve toplumun 4’te 3’ü iklim değişikliği konusunda endişeli olduğunu ifade ediyor.

Haberin Devamı

İKLİM Haber ve Konda Araştırma Şirketi işbirliği ile gerçekleştirilen, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırması” kamuoyunun iklim değişikliği konusunda ne düşündüğünü ve enerji tercihlerinin neler olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye çapında, 2 bin 595 kişiyle yüz yüze yapılan anket çalışmasına göre, toplumda iklim değişikliğinin yaşandığı konusunda yüzde 86 ile büyük oranda konsensüs var ve toplumun 4’te 3’ü iklim değişikliği konusunda endişeli olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin enerji konusunda tercihi ise büyük oranda güneş ve rüzgâr olarak öne çıkıyor.

Araştırma çerçevesinde katılımcılara, 2017 yılında European Social Survey (Avrupa Sosyal Anketi) tarafından 18 ülkede sorulan “İklim değişikliği konusunda endişeli misiniz? Ne kadar endişelisiniz?” sorusu Türkçeleştirilerek yöneltildi. Görüşülen kişilerin yüzde 25’i “çok endişeliyim”, yüzde 50’si ise “endişeliyim” yanıtını veriyor. Bu sorudan elde edilen veriler, diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında, Türkiye’nin bu soruya oldukça yüksek oranda “endişeliyim” dediği ortaya çıkıyor.

Haberin Devamı

10 KİŞİDEN 8’İ: “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VAR”
Araştırma kapsamında katılımcılara yöneltilen ilk soru ise “Küresel ısınmanın yaşandığını düşünüyor musunuz?” oldu. Katılımcıların yüzde 86.8’i bu soruya evet yanıtı verirken, yüzde 10’u hayır yanıtını veriyor. Yüzde 3.2’lik kesim ise soruya yanıt vermemeyi tercih ediyor. İklim Haber’in araştırmayla ilgili yazılı basın açıklamasına göre, bu sonuçlar iklim değişikliği konusunda Türkiye’de önemli bir konsensüs olduğunu gösteriyor, “her 10 kişiden en az 8’i iklim değişikliği yaşanıyor” diyor. Bilimsel araştırmalar iklim değişikliğinin aşırı hava olaylarını ve meteorolojik afetleri artırmaya başladığını ortaya koyuyor, son yıllarda Türkiye’de sel ve benzeri afet olaylarının hem etkisinde hem sıklığında artış olduğunu gösteriyor. Araştırma çerçevesinde “Türkiye’de sel, fırtına, aşırı sıcaklık, kuraklık gibi düzensiz hava olaylarının arttığı mı yoksa azaldığı mı” sorusuna, katılımcıların yüzde 76.3’ü “arttı” diye yanıt verirken, sadece yüzde 6.5’lik bir kesim “azaldı” yanıtını veriyor.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’NİN TERCİHİ GÜNEŞ VE RÜZGÂR
İKLİM değişikliğine neden olan fosil yakıtların en çok kullanıldığı sektörlerin başında elektrik üretimi geliyor. Enerji santralları, Türkiye’de de son yıllarda gündeme en çok gelen konuların başında. Çalışma çerçevesinde, kamuoyunun bu konuda da ne düşündüğünü öğrenmek amacıyla sorular yöneltildi. Sorulara verilen yanıtlar, Türkiye’nin tercihinin açık ara güneş ve rüzgâr olduğunu gözler önüne seriyor.

“Farz edelim ki yaşadığınız yerin yanında bir enerji santralı yapılacak, hangi iki santralı öncelikli olarak tercih edersiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda güneş enerjisi yüzde 70.5 ile ilk sırada yer alırken, rüzgâr enerjisi ise yüzde 52.8 ile ikinci sırada yer alıyor.

BAKMADAN GEÇME!