THY'nin ilk A321neo uçağı filodaki yerini aldı

Türk Hava Yolları (THY), Cabin Flex konfigürasyonuna sahip ilk A321neo uçağını bugün Airbus'tan teslim aldı.

Haberin Devamı

HAVAYOLLARINDAN yapılan açıklamaya göre, A320 ailesine eklenen son versiyon uçak, gövdeye yapılan modifikasyonlar ile kabin konfigürasyonunda esneklik sunarak, yoğun koltuk dizilimli konfigürasyonda maksimum 244 yolcuya kadar taşıma kapasitesi sağlıyor.     

Türk Hava Yolları'nın bu uçağı ise, 2013 yılında verilen 92 adetlik siparişin ilki olup, 20 business ve 162 ekonomi sınıfı olmak üzere 182 koltuk içeriyor. Söz konusu siparişlerden 52 adedi de, 16 business ve 174 ekonomi sınıfı olmak üzere 190 koltuklu olarak teslim alınacak.         

Filoya dahil edilen bu ilk A321neo, Türk Hava Yolları filosundaki ilk internet sistemi takılı dar gövde uçak olma özelliği ile de önem taşıyor.     

A321neo, bir önceki modeli A321 ile kıyaslandığında en belirgin değişiklik arka bölümde ve yolcu kapısında görülüyor. A321 konfigürasyonunda kanadın ön tarafında bulunan yolcu kapılarının kaldırıldığı A321neo’da, acil çıkış kapılarına gövde ortasında, kanat üstünde yer veriliyor.     

THYnin ilk A321neo uçağı filodaki yerini aldı

Haberin Devamı

Bugün opsiyon olarak sunulan Cabin Flex konfgürasyonlu A321neo'nun, 2020 yılına doğru tüm A321neo'lar için standart teşkil etmesi planlanıyor. Bugüne kadar aldığı 1900'ün üzerinde sipariş ile Airbus A321neo, ilk günden bu yana A321 CEO uçaklarına göre en az yüzde 15 yakıt tasarrufu sunuyor. A321neo ayrıca, nitrojen oksit emisyonunun, otorite standartlarının yaklaşık yüzde 50'sine düşürülmesini, gürültü değerinin de yaklaşık yüzde 75 azaltılmasını sağladığı için çevre dostu konsepte sahip bir uçak tipi olarak da ön plana çıkıyor.     

"2023 HEDEFLERİNE ULAŞMAMIZDA GENÇ BİR FİLONUN TESİSİ OLUŞTURUYOR"     

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı, M. İlker Aycı, şunları kaydetti:     

"2023 hedeflerine ulaşmamızda en önemli bileşenlerden birini elbette ki yeterli ve genç bir filonun tesisi oluşturuyor. Bu gerçekten hareketle, özellikle de son birkaç yılda verdiğimiz büyük ölçekli uçak siparişleri ile süreklilikle genişlettiğimiz uçuş ağımızı destekleyen, oldukça kapsamlı bir filo kapasitesini dünyanın dört bir yanındaki yolcularımızın istifadesine sunmayı amaçlıyoruz. Ve bu bağlamda da, A320 ailesinin en yeni üyesi A321neo'yu dünyanın en genç filolarından biri olan filomuza kazandırmış olmaktan mutluluk duyuyoruz."     

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün ise Türk Hava Yolları'nın en yeni üyesi A321 Neo ile ilgili Twitter'da yaptığı açıklamada, "Türk Hava Yolları filosunun en yeni üyesi A321 Neo'ya merhaba diyelim. Filomuza yeni katılacak uçaklarımız bayrağımızı dünyanın dört bir yanına, markamızı daha ileriye taşıyacaklar." ifadelerini kullandı.   

Haberin Devamı

THYnin ilk A321neo uçağı filodaki yerini aldı

KÂRLILIK REKORU

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün sosyal medya hesabından THY’nin kârlılık rekoru kırdığını duyurdu.

Üstün Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları yılın ilk yarısını yeni bir rekor ile geride bıraktı. Bayrak taşıyıcı, ilk 6 ayda %80,4 ile tarihinin en yüksek ilk yarıyıl doluluk oranına ulaştı” ifadelerini kullandı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: