SGK’dan çok önemli karar

Güncelleme Tarihi:

SGK’dan çok önemli karar
Oluşturulma Tarihi: Nisan 06, 2017 11:57

SGK, solunum cihazı kullanan ve uzun süreli elektrik kesintilerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlara ev tipi jeneratör verecek. SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, “Bundan sonra vatandaş elektrik kesintilerinde ‘ne yapacağım’ gibi bir sorun yaşamayacak. Gidip jeneratörünü alacak“ dedi.

Haberin Devamı

Koç, Hürriyet’e şunları söyledi:

EV TİPİ JENERATÖR VERİLECEK

Türkiye’de 200 bin solunum cihazı kullanan hasta var. Buna her yıl 44 bin hasta daha ekleniyor. Hastalarımıza elektrik kesintilerinde kullanabilmeleri için bir güç kaynağı veriyorduk, ancak gördük ki uzun süreli elektrik kesintilerinde özellikle doğal afetlerin olduğu yerlerde hastalarımız büyük güçlük çekiyor. Vatandaş hastasını hastanelere yetiştirmeye çalışıyor. Bu çok zor bir durum. O nedenle artık Sağlık Bakanlığı’nın uygun gördüğü her vatandaşlarımıza ev tipi jeneratör verilecek. Bu jeneratörün parasını da yine SGK ödeyecek.

NASIL KULLANILACAĞINI ANLATACAKLAR

31 Mayıs’tan itibaren yatalak tüm hastalar hastaneden taburcu olmadan önce, raporu çıkacak, reçetesi yazılacak. Malzemeleri ve cihazları temin edilecek. Hasta bakıcılar hastanın evine giderek kullanımın nasıl olacağını anlatacak. Bu hastalarımız evde sağlık hizmetleri tarafından da sürekli takip edilecek. Ev tipi jeneratörler de bu kapsamda ele alınacak. Hasta özel hastaneden ya da üniversite hastanesinden taburcu olmuş olsa da prosedür aynı olacak. Vatandaşlar bundan sonra elektrikler kesildiğinde ‘ne yapacağım’ gibi bir sorun yaşamayacak.”

Haberin Devamı

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!