MENÜ

Sğk

Sğk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sğk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.412 Sğk haberi bulunmuştur.

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili bir kuruluşudur. Kurum; genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olmak üzere üç organdan oluşur.

Temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Kurumun görevleri şunlardır:

-Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.

-Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak, yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek, usûlüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.

-Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

-Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.

Sğk Haberleri

Kamu 20 bin yeni personel alacak

Kamu 20 bin yeni personel alacak

Milli Eğitim’den PTT’ye, Diyanet İşleri’nden Kredi ve Yurtlar Kurumuna, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na kadar birçok kamu kurumu, Haziran ortasına kadar 15 bin sözleşmeli personel alacak. Buna üniversiteler de eklendiğinde kamunun personel alımı 20 bini bulacak.

18.5.2018İK/Yeni Ekonomi
Emeklilik maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım

Emeklilik maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır? Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım?

2018 Ocak ayında yapılan son zam ile emekli maaşı tutarları değişti. Memurların; ünvan, derece(kademe), memurluğa başlama tarihi, hizmet yılına göre emekli maaşları farklılık gösteriyor. Peki emeklilik maaşı hesaplaması nasıl yapılır? İşte ‘Ne kadar emekli maaşı alırım?’ sorusuna yanıt arayanlar için detaylar!

18.5.2018Gündem
SGK’dan Giresunspor’a ‘borçsuzluk’ plaketi

SGK’dan Giresunspor’a ‘borçsuzluk’ plaketi

SGK’dan Giresunspor’a ‘borçsuzluk’ plaketi

18.5.2018Giresun
Galatasaray - Evkur Yeni Malatyaspor maçından notlar

Galatasaray - Evkur Yeni Malatyaspor maçından notlar

Galatasaray - Evkur Yeni Malatyaspor maçından notlar

12.5.2018Merkez
Şampiyonluk için geri sayım 21e 1 kaldı...

Şampiyonluk için geri sayım! 21'e 1 kaldı...

Süper Lig'in 33. haftasında şampiyonlupa yürüyen Galatasaray, evinde Evkur Yeni Malatyaspor'u konuk etti. Mücadeleyi sarı-kırmızılılar 2-0 kazandı. Golleri 30. saniyede Younes Belhanda ve 12. dakikada Bafetimbi Gomis kaydetti. Galatasaray 72 puana yükselirken konuk takım 40 puanda kaldı. Galatasaray ligde son maçını Göztepe ile oynayacak. Fatih Terim'in ekibi Göztepe deplasmanında en az 1 puan alırsa, rakiplerinin ne yaptığına bakmaksızın şampiyonluğu ilan edecek.

12.5.2018Spor Arena
Boğaz’a sınırlı af

Boğaz’a sınırlı af

En büyük borç yapılandırması, varlık barışı, emeklilere ikramiye ve 12 milyon taşınmaza imar affını içeren dev torba tasarı Meclis’ten geçti. Son dakika değişikliğiyle kapsam dışında tutulan Boğaziçi sahil şeridindeki yapıların bir bölümü kapsama alınırken, Gelibolu Yarımadası ise imar affı dışında tutuldu.

11.5.2018Ekonomi
En fazla şiddet ve doktor hatası davası kadın doğumculara

En fazla şiddet ve 'doktor hatası' davası kadın doğumculara

En fazla şiddet ve 'doktor hatası' davası kadın doğumculara

11.5.2018Antalya
Kaçak geçiş affı için mini torba

Kaçak geçiş affı için mini torba

HÜKÜMETİN, seçimlerden önce borçların yeniden yapılandırılması için TBMM’de yasalaştırdığı torba tasarıya “kardeş” geliyor.

10.5.2018Ekonomi
Emeklilere bayram ikramiyesi ne zaman yatırılacak

Emeklilere bayram ikramiyesi ne zaman yatırılacak?

Emekliye bayram ikramiyesi için sorgulamalar devam ediyor. Bayramlardan önce emeklilere verilmesi gündemde olan bayram ikramiyesinin tarih detayını sorgulayan birçok vatandaş, konuyla ilgili herhangi bir tarih bilgisi olup olmadığını sorguluyor. Peki, emekliye bayram ikramiyesi ne zaman yatırılacak? İşte, yaklaşık 12 milyon emeklinin faydalanacağı emekliye bayram ikramiyesinin ne zaman yatırılacağı hakkında bazı detaylar

10.5.2018Gündem
SGK’dan akciğer kanseri ilaçları ile ilgili flaş karar

SGK’dan akciğer kanseri ilaçları ile ilgili flaş karar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SGK'nın akciğer kanseri tedavisinde kullanılan 18 ilacı geri ödeme listesine aldığını duyurdu.

10.5.2018Gündem
Seçim paketinde iki rötuş

Seçim paketinde iki rötuş

HÜKÜMETİN, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması paketinde sürpriz değişiklikler yapılacak.

9.5.2018Gündem
SMA hastası Umutcan ilacını istiyor

SMA hastası Umutcan ilacını istiyor

SMA hastası Umutcan ilacını istiyor

8.5.2018Antalya
ANTALYADA UCUZ EKMEK TARTIŞMASI

ANTALYA'DA UCUZ EKMEK TARTIŞMASI

Antalya’da ucuz ekmek satışı tartışmaları beraberinde getirdi. Kentteki bir marketin ekmeği 65 kuruşa düşürmesinin ardından başka marketlerin de ekmeği 60 kuruşa düşürmesine, Antalya Fırıncılar Odası tepki gösterdi. Oda, ekmek alınan fırınların ruhsatsız olduğunu iddia ederken, market sahibi de “Biz aldığımız ekmeğin fiyatına bakarız. Denetimi yapacak olan belediyedir” açıklamasında bulundu.

4.5.2018Antalya
Emekliler ilk bayram ikramiyesini ne zaman alacak

Emekliler ilk bayram ikramiyesini ne zaman alacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emeklilerin Ramazan Bayramı'ndan önce, Haziran'ın başında bin lira bayram ikramiyesini alacağını söyledi.

3.5.2018Gündem

Emeklilere haziran müjdesi

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, emeklilere verilecek bin liralık ikramiyenin haziran ayının başında ödenebileceğini söyledi.

2.5.2018Ekonomi
Ne zaman emekli olurum

Ne zaman emekli olurum?

Ne zaman emekli olurum sorusuyla birlikte vatandaşlar emeklilik yaşlarını öğrenmek istiyorlar. Çalışma hayatını bir kenara bırakıp artık dinlenmek isteyen vatandaşlar ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını sorguluyorlar. SGK emeklilik yaşı hesalama robotuyla, vatandaşlar emeklilik yaşlarını kolayca öğrenebiliyor. Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar konuyla alakalı internette aramalar yapıyorlar..

2.5.2018Gündem
Taksit taksit barış

Taksit taksit barış

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı dev barış paketi dün Meclis’e sevk edildi, bugün komisyonlarda görüşmelerine başlanması bekleniyor. Paket yasalaştığında devlete tüm borçlar 18 eşit taksit veya kredi kartına taksitle ödenebilecek.

1.5.2018Ekonomi
Emlak vergisi kimler ödemez

Emlak vergisi kimler ödemez

ÖNCELİKLE yeni barış paketinden bahsetmemiz lazım. Başbakan Binali Yıldırım geçen pazartesi günü açıkladı. Pakette çok farklı konularda düzenlemeler olacak ancak vergi mükellefleri için en önemli kısmı tabi ki vergi barışı. Kısa sürede Meclis’te görüşülüp yürürlüğe gireceği de anlaşılıyor yeni düzenlemenin.  Vergi barışını iki ana başlıkta değerlendirmek lazım.

1.5.2018Ekonomi
SGKdan şaka gibi tebligat Yaşayan hastaya öldü dediler

SGK'dan şaka gibi tebligat! Yaşayan hastaya 'öldü' dediler

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, SGK, solunum yetmezliği hastası Nazire Demirci’nin öldüğünü iddia ederek, verilen solunum destek cihazını geri istedi. 

27.4.2018Gündem
Adaylık istifaları peş peşe geliyor. İşte o isimler...

Adaylık istifaları peş peşe geliyor. İşte o isimler...

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok milletvekili aday adaylığı için istifasını verdi. Burdur Valisi Şerif Yılmaz da istifa etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı milletvekili aday adaylığı için görevlerinden istifa etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ekonomi danışmanı Turgay Bozoğlu da Çankaya Belediyesi’nde başkan yardımcılığı görevinden istifa ederek CHP’den milletvekili aday adayı oldu. Bu arada Ankara'dan da şu ana kadar en üst düzeyde ilk istifa haberi TRT'den geldi. Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fahri Kaya görevinden istifa ederek AK Parti'den Eskişehir milletvekili aday adayı oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Selim Bağlı da istifa ediyor. Bağlı'nın Gaziantep'ten milletvekili olmak istediği ancak AK Parti yönetiminin kendisine Şanlıurfa'yı önerdiği belirtiliyor. En son gelen sürpriz istifa haberine göre, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

26.4.2018Gündem
Kayseride FETÖ sanığı 13 memura hapis cezası

Kayseri'de FETÖ sanığı 13 memura hapis cezası

Kayseri'de FETÖ sanığı 13 memura hapis cezası

25.4.2018Kayseri
SGK’dan ilkokul öğrencilerine kitap, kumbara ve çanta

SGK’dan ilkokul öğrencilerine kitap, kumbara ve çanta

SGK’dan ilkokul öğrencilerine kitap, kumbara ve çanta

20.4.2018Merkez
Hangi harcamalar vergiden düşülüyor

Hangi harcamalar vergiden düşülüyor

Almanya’da yaşayan her emekli, vergi beyanında bulunma zorunda ama vergi ödemek zorunda değil!

20.4.2018Avrupa
Vali Coşkun, vatandaşları dinledi

Vali Coşkun, vatandaşları dinledi

Vali Coşkun, vatandaşları dinledi

20.4.2018Merkez
CHPden yatalak hasta iddiasıyla ilgili açıklama

CHP'den 'yatalak hasta' iddiasıyla ilgili açıklama

CHP'den 'yatalak hasta' iddiasıyla ilgili açıklama

18.4.2018Adapazarı
SGKdan işverene eksik gün belgesi uyarısı

SGK'dan işverene "eksik gün belgesi" uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) eksik çalışmaya ilişkin bilgi ve belgelerin kurumca istenilmesi halinde ibraz edilmesinin zorunlu olduğu belirtilerek, "İlgili bilgi ve belgelerin kurumca yapılan tebligata rağmen ibraz edilmemesi veya ibraz edilen bilgi ve belgelerin kurumca belirlenecek usul ve esaslara uygun düzenlenmemiş olması halinde geçersiz sayılarak, kanunun 86'ncı maddesinin beşinci fıkrasına göre işlem yapılacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

17.4.2018Ekonomi
Yaşa takılıp emekli olamayanlar dikkat Paranızı böyle alabilirsiniz

Yaşa takılıp emekli olamayanlar dikkat! Paranızı böyle alabilirsiniz

SOSYAL güvenlik için yatırılan primleri iade almak mümkün mü? Soruyu şöyle de sorabiliriz; yıllardır Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yatırılan primler, geri alınabilir mi? Alınabilir... Prim iadesinden yararlanmanın iki yolu var. Birincisi, birden fazla işyerinde çalışanlar, eğer yüksek prim ödemişlerse –ki, yüksek primden kasıt, çalışanın adına ödenen primlerin toplamının asgari ücretin 6.5 katından fazla olması- fazla ödedikleri tutarı SGK’dan iade olarak alabilirler.

17.4.2018Ekonomi
Eski eşinin saldırısı sonucu yüzünden yaralanan kadının isyanı

Eski eşinin saldırısı sonucu yüzünden yaralanan kadının isyanı

Eski eşinin saldırısı sonucu yüzünden yaralanan kadının isyanı

13.4.2018Kartal
‘Korkudan hekimlik yapamıyoruz’

‘Korkudan hekimlik yapamıyoruz’

Başta hekimler olmak üzere sağlık hizmeti verenlere yönelik şiddete karşı 12 uzmanlık derneği bir araya gelerek, “Korkularla hekimlik olmaz” dedi. Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziki şiddet sayısının 46 bini bulduğunu söyledi.

10.4.2018Gündem
Bu hafta Mecliste: İşte istismar tasarısı

Bu hafta Meclis'te: İşte istismar tasarısı

Çocuk İstismarını Önleme Tasarısı’nda, Adalet Bakanlığı gibi istismara uğrayan çocuğun ailesine (mağdurun ailesi) de ‘yayın yasağı’ isteme yolu açılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son MKYK’da tasarıyla ilgili “Bu düzenleme çok önemli. Bu hafta Meclis’e gelecek” dediği öğrenildi.

8.4.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siirtteki konuşmayla bize cezaevinin yolunu gösterdiler (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siirt'teki konuşmayla bize cezaevinin yolunu gösterdiler (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siirt'teki konuşmayla bize cezaevinin yolunu gösterdiler (2)

8.4.2018Merkez
Çocuğa tecavüz ve öldürmeye 50 yıl hapis

Çocuğa tecavüz ve öldürmeye 50 yıl hapis

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan cinsel istismar tasarısıyla çocuklara yönelik tecavüz ve öldürmenin cezasının 50 yıl hapis olacağını açıkladı. Gerek görülmesi halinde cezaevinden çıkan tecavüzcülere hormon tedavisi uygulanacağı da belirten Akdağ, dün gazetecilere 12 maddeden oluşacak tasarıya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

6.4.2018Gündem
1290 TL olan check-up 319 TLye nasıl düşer İşte Check-up soruları...

1290 TL olan check-up 319 TL'ye nasıl düşer? İşte Check-up soruları...

1290 TL olduğu iddia edilen bir check-up (sağlık kontrolü) hizmeti 319 TL’ye nasıl düşer? Uzun kontrol listesindeki hizmetler bu kadar ucuza yapılabiliyorsa 1290 TL pahalı değil mi? Fiyat politikası bu kadar tartışmalı sağlık kuruluşlarının verdiği hizmetlere güvenilebilir mi?

6.4.2018Ekonomi
265 beyaz reçeteli ilaç renkli sistemde

265 beyaz reçeteli ilaç renkli sistemde

SAĞLIK Bakanlığı, bağımlılıkla mücadele kapsamında 1 Nisan itibarıyla yeni bir uygulama başlattı. Buna göre, yeşil (psikolojik hastalıklarda kullanılan) ve kırmızı (uyuşturucu nitelikli) reçetelerin kayıt edildiği renkli reçete sistemine, normal reçete ile verilmesi ve takibi yapılması gereken 265 ilacın da kaydı zorunlu hale getirildi.

3.4.2018Gündem
Askerdeyken ölüme iki örnek karar

Askerdeyken ölüme iki örnek karar

Ankara 2. İdare Mahkemesi, terhise yönelik izin kullanırken anne babasıyla beraber evine döndüğü sırada trafik kazasında hayatını kaybeden askerin ailesine maaş bağlanmasına karar verdi. Ankara 17. İdare Mahkemesi de vatani görevini yaparken yakalandığı zatürre hastalığı sonucu hayatını kaybeden askerin vazife malulü sayılmasına hükmetti.

2.4.2018Gündem
Manisada uykusuz gece

Manisa'da uykusuz gece

Manisa'da uykusuz gece

2.4.2018Manisa
Şanlıurfada SGKyı dolandıran 4 kişi tutuklandı

Şanlıurfa'da SGK'yı dolandıran 4 kişi tutuklandı

Şanlıurfa'da SGK'yı dolandıran 4 kişi tutuklandı

31.3.2018Şanlıurfa
Galatasaray Başkanı Cengiz: Adnan Polatın da aramıza katılmasını istiyorum

Galatasaray Başkanı Cengiz: "Adnan Polat'ın da aramıza katılmasını istiyorum"

Galatasaray Başkanı Cengiz: "Adnan Polat'ın da aramıza katılmasını istiyorum"

31.3.2018Merkez
Takım elbise giydirip dilenciye bile kredi çektirmişler

Takım elbise giydirip dilenciye bile kredi çektirmişler

Adana ve Hatay'da kamu bankasında görevli bir kişinin kurduğu çete tarafından aralarında dilenci, uyuşturucu bağımlısı ve hırsızların da bulunduğu SGK'da hiç kaydı olmayan 105 kişiye sahte belge düzenleyip takım elbise giydirerek 3 milyon lira kredi çektirdiği ileri sürülen 9 kişi gözaltına alındı

30.3.2018Haber
3 milyon TLlik akıl almaz vurgun Dilenciye takım elbise giydirip...

3 milyon TL'lik akıl almaz vurgun! Dilenciye takım elbise giydirip...

Adana ve Hatay'da kamu bankasında görevli bir kişinin kurduğu çete, aralarında dilenci, uyuşturucu bağımlısı ve hırsızların da bulunduğu SGK'da hiç kaydı olmayan 105 kişiye takım elbise giydirip sahte belgeyle 3 milyon lira kredi çektirdi.

30.3.2018Gündem
Akın Öztürk 4 kez emekli maaşı talep etmiş

Akın Öztürk 4 kez emekli maaşı talep etmiş

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu davanın sanıklarından eski Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Akın Öztürk'ün, darbe girişiminden sonra 4 defa emeklilik başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

29.3.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Herkes önündeki umuttan yesin

DÜN Hürriyet’teki sütununda Erdal Sağlam “Piyasanın önünü görebilmesi sağlanmalı” başlığı altında ekonomi dünyasının haletiruhiyesinin bir portresini çiziyordu.

7.5.2018

Ev hanımına engelliye ve işsize vergi yok

Yazı dizimizin ikinci gününde öncelikle ‘emlak vergisi ödememe hakkı’ kimlerde vardı onu hatırlayalım... Sonrasında ev hanımları, işsizler ve engellilerde ‘emlak vergisi avantajının’ ayrıntılarına göz atalım...

2.5.2018

Emlak Vergisini kimler ödemez

Vergi barışı gündeme gelse de güncel vergi yükümlülükleri devam ediyor. Mülk sahipleri bu ayın sonuna kadar Emlak Vergisi’ni ödemek zorunda. Yazı dizimizde 3 gün boyunca, vergideki yükümlülükler, muafiyetler ve merak edilen tüm ayrıntıları ele alacağız.

1.5.2018

Akrep burcunda dolunay! Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

30 Nisan sabaha karşı 03.50’de akrep burcunda dolunay gerçekleşti. Mayıs ayı içerisine yepyeni bir döneme hızlıca giriş yapmamızı sağlayan bu tetikleyici dolunayın etkilerini olumlu yönde kullanmak bizim elimizde olacaktır. Ay’ın şans ve bolluk gezegeni Jüpiter ile de yakın temas içinde oluyor olması olumlu davranış ve seçimlerimizle olayları başarılı bir şekilde yönetebileceğimizi de gösteriyor. Etkiler 15 Mayıs’a kadar sürecektir.

29.4.2018

Kimsesiz çocukların kimsesi olun

“BUGÜN 23 Nisan...” diye söze başlamak, “neşe doluyor insan” diye devam etmek ne güzeldir. Sadece çocukları değil, büyükleri de sevindirir. Onları da çocukluğuna götürür, çocuklaştırır. Güzeldir 23 Nisan...

22.4.2018

Sanal alemde moda şoku!

İnternet üzerinden dünyaca ünlü lüks markaların mallarını sattıklarını iddia eden ‘mosmoda.com’un onlarca müşterisi mağdur durumda. Ödenen binlerce liraya rağmen teslim edilmeyen mallar için ortada ne ulaşılabilecek bir adres var ne de tek bir yetkili. Aman dikkat!

20.4.2018

Sosyal güvenlik primini nasıl geri alacaksınız?

Yaş şartını doldurmasına rağmen prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi emeklilik aylığı bağlanmasına yetmeyen çalışanlar, SGK’ya ödedikleri primleri topluca iade alabiliyor.

17.4.2018

Check-up soruları

1290 TL olduğu iddia edilen bir check-up (sağlık kontrolü) hizmeti 319 TL’ye nasıl düşer? Uzun kontrol listesindeki hizmetler bu kadar ucuza yapılabiliyorsa 1290 TL pahalı değil mi? Fiyat politikası bu kadar tartışmalı sağlık kuruluşlarının verdiği hizmetlere güvenilebilir mi?

6.4.2018

Ayda 58 TL’ye tamamlıyorlar

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde, tedavi ücretlerini karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortasına talep arttı. Ortalama fiyatı 700 lira olan sağlık sigortasını, 35 yaşında bir kişi yıllık 590 lira primle de yaptırabiliyor. Sadece yatarak tedavi istenirse fiyat, 280 liraya kadar düşüyor.

1.4.2018