GeriEkonomi Off paraya bak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Off paraya bak!

Off paraya bak!
refid:28160586-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İsviçre’deki HSBC bankasına ait 120 milyar dolara yaklaşan 30 bin gizli hesabın bilgileri basına sızdı. Buna göre 1988-2007 arasında 3 bin 105 Türk’ün off-shore vasıtasıyla İsviçre’ye 3.5 milyar dolar yatırdığı ortaya çıktı.

İNGİLİZLERİN dev bankası HSBC, ‘SwissLeaks’ isminde yeni bir ‘Wikileaks” vari bir sızıntıyla dünya gündemine oturdu. HSBC’nin İsviçre kolu, müşterilerinin paralarını gizlemelerine ve vergi kaçırmalarına yardımcı olmakla suçlanıyor. 1988 –2007 yılı arasında 188 ülkeden 120 milyar dolara yaklaşan 30 binden fazla hesabı kapsayan belgeler, 2008’de kurumdan ayrılan eski çalışan Herve Falciani’nin Le Monde gazetesine yaptığı ihbar ile ortaya çıkarıldı. İngiliz HSBC bankası yönetimi hesapların izini gizleyebilmek için işlemleri özellikle Panama ve Virgin Adalarındaki paravan off-shore şubeleri vasıtasıyla yaptığı tespit edilmişti. Araştırmada sadece 9 Kasım 2006 ile 31 Mart 2007 tarihleri arasında Cenevre’deki HSBC bankasına ait 100 binden fazla müşteri ile 20 bin off-shore şirketine ait 180.6 milyar dolar aktarıldığı belirtildi.

3 BİN 105 TÜRK’E AİT HESAP

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) bu hesapların kimlere ait olduğunu, hangi ülke vatandaşlarının bankada ne kadar para tuttuğunu detaylarıyla açıkladı. Banka hesaplarıyla ilgili veriler ve banka ile müşterilerin arasındaki yazışmaların Le Monde, Guardian gibi gazeteler ile konsorsiyuma üye gazetecilerin detaylı taramasıyla ortaya çıkarıldı. 188 ülkeden milyarlarca dolarlık hesabın bulunduğu bankada Türklerin de oldukça yüklü hesaplarının bulunduğu ortaya çıktı. Türkiye, en çok hesabı olan ülkeler sıralamasında 23’üncü sırada bulunuyor. 1988 – 2007 yılları arasında 2 bin 711 hesapta Türkiye’den 3 bin 105 Türk vatandaşına ait 3.5 milyar dolar para bulunuyor. Bir Türk vatandaşına ait en yüklü hesabın 263.7 milyon dolar olduğunu belirten site bu hesabın kime ait olduğu ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

İSMİ BELLİ TEK TÜRK

AFP’ye göre HSBC’nin hesaplarında şu ana kadar ismiyle yer alan tek Türk işadamı Selim Alguadiş. Alguadiş EKA Yönetim Kurulu Başkanılğı görevini yaparken 2009’da İran ve Libya’ya nükleer santral parçaları sattığı için ABD tarafından mali kara listeye alınmıştı. Ancak Alguadiş, dün Anadolu Ajansı’na açıklama yaparak İsviçre’de hesabı olduğunu yalanladı. İngiliz Guardian gazetesi, banka müşterilerinin düzenli olarak çoğunlukla döviz olmak üzere yüksek miktarlarda nakit çekmesine izin verdiğini, varlıklı müşterilerine Avrupa’daki vergilerden kurtulmasına sağlayacak hesaplar açtığını kaydediyor. Gazete ayrıca, bankanın bazı beyan edilmemiş “kara hesapların” yerel vergi makamlarından gizlenmesine yardımcı olduğunu, uluslararası suçlulara, yolsuzluğa karışmış iş insanlarına ve yüksek risk grubundaki bireylere kapı açtığını yazıyor.

Krallar sporcular müzisyenler var

HSBC’nin İsviçre’de gizli hesapları bulunan ünlüler arasında Phill Collins gibi müzisyenler, Marat Safin, Fernando Alonso, Valentino Rossi, Diego Forlan gibi sporcular, Ürdün Kralı Abdullah, Umman Sultanı Kabus gibi kraliyet mensuplarının yanı sıra, petrol ve elmas zenginleri ve yatırımcılar da bulunuyor. Gizli hesabı bulunan diğer ünlüler şöyle: “Futbolcu Christophe Dugarry, Senatör Aymeri de Montesquiou, Moda fotoğrafçısı Peter Lindbergh, tanınmış kuaför zinciri Jacques Dessange, dünyaca ünlü Chateau Margaux şaraplarının sahibi Mentzelopoulos ailesi, Tati Mağazalarının sahibi Ouaki ailesi, milyarder Edmont Safra, işadamı Andre Guelfi, Gabon’daki Elf Petrol’un patronu Andre Tarallo, komedyen ve film sanatçısı Gad Elmaleh, Amerikalı aktör John Malkovich.”

45 ülkeden 140 gazeteci çalıştı

FRANSIZ Le Monde Gazetesi HSBC olayı patlayınca dünya çapında bir araştırma yapabilmek için ‘Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu- The International Consortium of Investigative Journalists’ (ICIJ) ile işbirliği içinde 45 ülkeden 140 gazeteciyle ortak çalışmalara başladı. Araştırmacı gazeteciler 60 binden fazla belgede aralarında halen görev başında olan devlet adamı, politikacı, işadamı, sanatçı ve sporcu gibi kişilerin ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, Gürcistan, Kenya, Romanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Mısır, Arjantin, BAE, Türkiye, Meksika, Tunus, Cezayir, Demokratik Kongo, Zimbabwe, Rwanda, Paraguay, ve Senegal gibi bir çok ülkeden kişinin HSBC Cenevre’de açılan gizli hesaplarını araştırdıktan sonra bütün bu gazeteciler 8 Şubat 2015 günü saat 22.00 de Le Monde Gazetesinde bir araya geldi ve haber hazırlandı.


Hangi ülkelerden para yatırıldı (milyon $)

İsviçre 31.2
İngiltere 21.7
Venezuela 14.8
A.B.D 13.4
Fransa 12.5
Israil 10
İtalya 7.5
Bahamalar 7
Brezilya 7
Belçika 6.3
Suudi Arabistan 5,8
Lübnan 4.8
Hollanda 4.6
Almanya 4.4
Cayman Adaları 4.3
Hindistan 4.1
İngiliz Virgin Adaları 4
Kanada 3.9
İrlanda 3.5
Mısır 3.5
Arjantin 3.5
Birleşik Arap Emirlikleri 3.5
Türkiye 3.5

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle