Karadeniz gazı yaklaşıyor

Güncelleme Tarihi:

Karadeniz gazı yaklaşıyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 22, 2022 07:00

Karadeniz gazında önemli bir aşama daha geçildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Derin deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru hattının serim işlemini tamamladık. Test ve devreye alma işlemleri devam ediyor” dedi.

Haberin Devamı

Antalya’da düzenlenen 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 20 yılda enerjide geçirdiği değişim ve dönüşümün bugün meyvelerini topladığını söyleyen Bakan Fatih Dönmez, “Karadeniz gazıyla birlikte yerli gazımız da bu sürece dâhil olunca elimiz daha da güçlenecek” dedi.

Dönmez, mevcut hatların kapasitesini artırmak ve yeni kaynak ülke ve güzergâh çeşitlendirmesi yapmak için yoğun bir enerji diplomasisi yürüttüklerini kaydederek, şöyle devam eti:

“Ortadoğu, Orta Asya ve Akdeniz’den gelecek yeni doğalgaz boru hatları ve ülkelerle ortaklaşa hidrokarbon arama ve sondaj işbirlikleri için görüşmeler yaptık. Yeni hatların ve yeni kaynakların en ekonomik rotasının da Türkiye olması bugün sahip olduğumuz bu altyapının daha da gelişmeye müsait bir potansiyeli olduğunu da gösteriyor.”

Haberin Devamı

BOTAŞ HATTINI DA TAMAMLADIK

Karadeniz gazını karaya çıkaracak Filyos’ta çalışmaların 7/24 devam ettiğini belirten Dönmez, “Derin deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru hattının serim işlemini geçen hafta tamamladık. Test ve devreye alma işlemleri devam ediyor. Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ndeki çalışmalarımızı da yüzde 80 oranında tamamladık. Deniz tabanından gelecek gazı burada işleyecek, ayrıştıracak, ulusal doğalgaz iletim sistemimize aktaracağız.

Yerli gazımızı ulusal doğalgaz iletim sistemine bağlayacak BOTAŞ boru hattını da tamamladık. Orada da yine test ve devreye alma işlemlerimiz sürüyor. Biz Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimize en büyük hediyelerden birini vermek istiyoruz” diye konuştu.

Bakan Fatih Dönmez, TENMAK’ın sorumluluğunda; hidrojen üretimi, depolaması ve dağıtımından oluşacak bir hidrojen değer zinciri oluşturduklarını belirterek, “TENMAK yakın zamanda hidrojen teknolojileri ve yakıt pilleri ile karbondioksit tutma ve yönetimi alanlarında iki proje desteği çağrısına çıkacak” dedi.

‘TÜRKİYE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK’

Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa olarak refah konusunda yaşanacak sıkıntılara, bunun sonuçlarına, özellikle de yüksek enerji fiyatlarının ve enflasyonun sonuçlarına hazırlanmanın şart olduğunu belirterek, “Sadece burada değil, tahıl ihracatında yaşanan sıkıntılar ve dünyadaki en yoksul sayılabilecek segmentlerde yaşanabilecek sıkıntıları düşünecek olursanız, bunların işlenmemesi çok büyük bir tehlike arz etmekte. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun yıllardır bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmakta. Bu çabalar da uluslararası arenada takdir edilmekte. Gıda sorunu ile ilgili yapılan bu çalışmanın müzakereleri başlatma noktasında çok iyi bir örnek olacağını düşünüyorum. Savaşı sonlandırma noktasında. Ümit ediyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu anlamda çok önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Haberin Devamı

Karadeniz gazı yaklaşıyor

FİYATLARA DİKKAT ÇEKTİ

Almanya’da bu yaz gazın spot piyasalardaki fiyatının megavat başına 200 Euro’yu geçtiğini belirten Schröder, “Toptan pazarına baktığınız zaman da krizden önce çok uzun bir süre 20-30 Euro arasındayken çok ciddi artışlar oldu. Almanya ve Avrupa’da birçok firma, bu tarz muazzam fiyat artışları ile karşı karşıya kaldı. Gazla çalışan ve gaza muhtaç olan birçok sektörde ve firmada bu sorun yaşandı. Evlerde de kilovatsaat başına 5-6 cent olan rakamların artık 20 cent’lerde olduğunu görmekteyiz. İnsanların evlerinde kendini ısıtabilmesi için bu parayı ödemesi mümkün değil” dedi.

Haberin Devamı

YENİ GEMİ ‘MUKAVEMET’ GELİYOR

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Türkiye’nin denizlerde kendi imkanlarıyla toplam 55 gemi ile çalıştığını ifade etti. Bilgin, bir geminin de yolda olduğunu duyurdu. Hürriyet olarak edindiğimiz bilgiye göre, gemi Fatih Offshore firması tarafından işletilecek. Sakarya Gaz Sahası’nda sondaj gemilerine yardımcı olmak üzere gelen gemi, boru döşeme gemisi olarak Türkiye’de de bir ilk olacak. Endonezya’dan gelen ve Türkiye’nin ilk sualtı inşa yapma kapasitesine sahip geminin aralık ayında Filyos’ta olması bekleniyor.

Karadeniz gazı yaklaşıyor

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!