İzmir'de istihdam seferberliği

Güncelleme Tarihi:

İzmirde istihdam seferberliği
Oluşturulma Tarihi: Mart 14, 2017 09:26

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, İzmir'de istihdam seferberliği kapsamında ocak ve şubat aylarında 118 bin 416 kişinin ilk defa işe başladığını söyledi.

Haberin Devamı

Gülcemal, Medicalpark İzmir Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda, istihdam seferberliğine verdiği destek için hastane yönetimine teşekkür etti.

İzmir iş dünyasının istihdam seferberliğine desteğinin sürdüğünü kaydeden Gülcemal, "Ocak ve şubat ayında İzmir'de 118 bin 416 kişi ilk defa işe başladı, az bir sayı değil. İzmir'de 1 milyon 200 bin sigortalı var." dedi.

Gülcemal, İzmir'de SGK olarak daha önce 96 bin iş yerine istihdam desteği verdiklerini, asgari ücret desteğinin hayata geçmesiyle 110 bin iş yerinin asgari ücret desteği almaya başladığını anlatarak, kentin istihdamına her ay 132 milyon lira destek verdiklerini kaydetti.

İstihdam seferberliği sayesinde iş gücü maliyetlerini bahane ederek kayıt dışı işçi çalıştıran iş verenlerin bahanesini ortadan kaldırdıklarını söyleyen Gülcemal, "2017 Şubat ayından itibaren işe alınan işçilerin sosyal güvenlik primleri ve vergileri SGK tarafından karşılanacak. İş verenlerimize sadece bu işçilerin net asgari ücret üzerindeki ödemeleri kalacak. Ücret üzerindeki tüm işçilik maliyetleri yüzde sıfır oranında belirlenmiş oldu." diye konuştu.

Haberin Devamı

Hastanenin genel müdürü Veysi Kubba da istihdam seferberliğine tam destek verdiklerini, ocak ayı itibarıyla çalışmalara başladıklarını anlattı. Kubba, 3 aylık süre boyunca 73 genci hastanede işe başlattıklarını ifade ederek, bu sayının yüzde 70'nin kadın olduğunu dile getirerek, "2017 yılı sonuna kadar istihdam seferberliği kapsamında 200 kişiyi daha iş sahibi yapacağız." diye konuştu. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!