Fırsatçılara geçit yok: Emlakçılar deprem sonrası fahiş zam yapanlara aracılık etmeyecek

Güncelleme Tarihi:

Fırsatçılara geçit yok: Emlakçılar deprem sonrası fahiş zam yapanlara aracılık etmeyecek
Oluşturulma Tarihi: Şubat 17, 2023 07:00

Milyonlarca kişi deprem bölgesindeki vatandaşların yaralarını sarmak için canla başla çalışırken, ne yazık ki bu acı üzerinden para kazanmak isteyenler de boş durmuyor. Başka illere göç eden mağdurların konut talebini gören fırsatçılar ev ve kira fiyatında yüzde 300’e varan artış yaptı. Emlak odaları ve sektör temsilcileri fahiş artış yapanlara aracılık etmeme kararı aldı. Tespit edilen artışlar da ihbar ediliyor.

Haberin Devamı

Binlerce depremzedenin başka illere zorunlu göçü fırsatçıları harekete geçirdi. Kimi illerde kiralar ve ev fiyatları yüzde 300’e varan oranda arttı. Emlak odaları, dernekler bu acılı dönemde mağdurları suistimal edenlere karşı harekete geçti. Ticaret Bakanlığı’nın da konu hakkında uyarı yazısı ilettiğini belirten temsilciler, fiyat artışı yapanlara hizmet verilmemesi kararı aldı. Ankara’nın ciddi göç aldığını belirten Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, “Deprem mağduru vatandaşlara yardımcı olmak için çalışma yaptık ve 7 bin ilanı inceleyerek ev sahiplerine ulaştık. Kira almamalarını ya da indirim yapmalarını istedik. Emlak danışmaları arkadaşlarımıza da ücret almayın dedik. Ankara’ya deprem bölgesinden şu an için 27 bine yakın vatandaş geldi. 500’e yakın aileyi ücretsiz şekilde evlere yerleştirdik. İyi niyetli insanımız çok. Ama fırsatçılar da var. Çankaya’da 6 bin lira olan kira birden 11 bin liraya çıktı, Etimesgut’ta 2 bin 500 lira isteyen şimdi 6 bin lira diyor. Kimi de evi depremzedeye vermek istemiyor. Tüm bunları inceliyor ve Ticaret Bakanlığı’na bildiriyoruz. Bugüne kadar 40’ın üzerinde ilanı ihbar ettik” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Fırsatçılara geçit yok: Emlakçılar deprem sonrası fahiş zam yapanlara aracılık etmeyecek

Emlak ofisleri tespit ettikleri fahiş artışları Ticaret Bakanlığı’na bildiriyor. Vatandaşların da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) konuyla ilgili belgeleri sunarak şikâyette bulunması öneriliyor.

KİRA SORUNU ARTACAK

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelerek fırsatçılarla mücadele kararı aldığını söyledi. Bu dönemde zam yapanlara aracılık hizmeti vermediklerini belirten Akdoğan, kira ve fiyat artışlarını da ihbar ettiklerini kaydetti. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise “Ticaret Bakanlığı uyarı yaptı, biz de 7 binden fazla üyemize konuyu ilettik” dedi. İstanbul’da ciddi bir kira krizi yaşandığına değinen Aşa, “Deprem mağduru vatandaşlarımızın önemli kısmı ilk etapta akrabalarının yanına ya da devletin imkân sağladığı yerlere gidiyor. Ancak sonrasında kiralık ev arayacaklar. Bu da mevcut kira sorununun büyümesine neden olacak” diye konuştu.

Haberin Devamı

Fırsatçılara geçit yok: Emlakçılar deprem sonrası fahiş zam yapanlara aracılık etmeyecek

İLÇELER ARASI GÖÇ BAŞLIYOR

- Deprem korkusu ile ilçeler arası göç dalgasının da başlayacağına dikkat çeken Hakan Akdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Uzmanlar yorum yaparken kimi ilçeler için az riski, kimi için çok riskli diyor. Az dedikleri yere talep artıyor, fiyatlar yükseliyor. Mesela son bir haftadır Şile’de ciddi ilgi var. Düne kadar nasıl satarım dedikleri villaların üzerine 1 milyon lira eklemişler. Bu artış maliyetle açıklanamaz. Açgözlülüğün sınırı yok. Başka ilçelerde de böyle örnekler artacak. Önümüzdeki günlerde etkisi daha net görülecek. 1999 depreminden etkilenen bölgelerde 30-40 yıllık binalarda evler düşük fiyatla satılacak, başka ilçelerde yeni binalar için depreme dayanıklı denilerek fiyat artışı yapılacak. Konut piyasasında bir kaç ay içinde yine akılla vicdanla açıklanamayacak tablolar ortaya çıkacak.”

Haberin Devamı

Fırsatçılara geçit yok: Emlakçılar deprem sonrası fahiş zam yapanlara aracılık etmeyecek

6 ŞUBAT DEPREM 7 ŞUBAT ZAM

“Depremzedelere fiyat söylerken utanıyoruz” diyen TÜGEM Mersin Temsilcisi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Emlak Komitesi Başkanı Ümit Mete, 6 Şubat’ta deprem olmasından sonra hemen 7 Şubat’ta fiyat artışı yapanlar olduğunu söyledi. Mete, “5 milyon lira olan müstakil evlerin satış fiyatı 15-20 milyon liraya çıkı. Kirası 4-6 bin lira olan 1+1 evler için 10-15 bin lira isteniyor. İnsanlar ailesinden kayıplar vermiş, çaresiz, ne istenirse kabul ediyor. İnsanlık dışı olayı kınıyoruz, şikayet de ediyoruz” ifadeleri kullandı. Yetki belgesi olmayan sözde emlakçıların piyasadan ev toplamaya başladığını belirten Mete, “Önce 6-7 bin liraya evleri kendileri kiralıyor, sonra 2 katına depremzedelere veriyorlar” diye konuştu.

Haberin Devamı

Fırsatçılara geçit yok: Emlakçılar deprem sonrası fahiş zam yapanlara aracılık etmeyecek

TALEP ÇOK AMA EV YOK

- Göç edilen illerden biri de Elazığ. Bölgede emlak ofisi bulunan Ömer Bakar, son günlerde telefonların susmadığını, yoğun talep olduğunu söyledi. Kiralık ev seçeneklerinin ise çok az olduğunu belirten Bakar, “Fırsatçılar yine ortaya çıktı. Bir müşterimiz boş evine aidat ödememek için kiracı arıyor ve 500 lira alsam yeter diyordu. Şimdi en az 2 bin 500 lira istiyor. Tepki gösterdik ve hizmet vermedik. Satıştaki konutlarda da 200-300 bin artış yapanlar var. Başka bir müşterimiz ise Elazığ’da depremi yaşayan biri olarak indirim yapmak istediğini söyledi. 1500 lira kira beklentisi vardı, 1000 liraya düşürdü” dedi. Mersin’de emlak ofisi sahibi Mustafa Kemal Şahan ise Rus ilgisi ile fahiş artan kiraların deprem göçüyle bir kez daha yükseldiğini kaydetti. Şahan, “8 bin lira kira talep edilen evimiz vardı. Hatay’dan bir aile geldi, ev sahibi 10 bin lira dedi. Hemen afişimizi indirdik ve çekildik. Başka ofislerde de benzer suni artış talepleri var” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!