Fed kararı sonrası altın rekor kırdı

Güncelleme Tarihi:

Fed kararı sonrası altın rekor kırdı
Oluşturulma Tarihi: Mart 20, 2024 22:10

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararı sonrası altının ons fiyatı 2222 doları gördü. Küresel piyasalarda gram altın 2317 liraya kadar yükseldi.

Haberin Devamı

Yatırımcıların beklediği an geldi ve ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı. Fed politika faizini yüzde 5.50 seviyesinde tutarak sabit bıraktı. Karardan önce 2157 dolar seviyesinde seyreden altının onsu kararın ardından önce 2222 dolar seviyesini test etti. Fed Başkanı Jerome Powell'in açıklamalarının ardından altının ons fiyatı 2222 dolara kadar çıktı.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU? 

Küresel piyasalarda komisyonsuz gram altın 2295 liradan alıcı bulunuyor. Serbest piyasada ise altının gramı 2538 lira seviyesinde. Kapalıçarşı'da çeyrek altın ise 4372 TL'den satılıyor. 

Altın yatırımcısı için Fed'in faiz indirimine başlayacağı tarih önemli. İki gün süren Fed toplantısının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun gerilediğini ancak kesintilere başlamak için hala yüzde 2 enflasyon hedefinden uzakta olduklarını belirtti. Powell bu yıl faiz indirimlerine başlanacağının sinyalini verdi. Fed Başkanı "Bu yıl bir noktada faiz indirmemiz büyük olasılık. Ancak görünüm belirsiz ve risklere karşı dikkatli olmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulundu. Fed'in bu yıl üç kez kesinti yapması beklenirken parasal gevşemeye Haziran ayından önce başlanması beklenmiyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!