Erdem Başçı: Yılsonu dolar 1.92 TL olursa şaşırmayalım

Güncelleme Tarihi:

Erdem Başçı: Yılsonu dolar 1.92 TL olursa şaşırmayalım
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 27, 2013 10:43

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "yıl sonunda dolar/TL kurunun 1.92 olursa şaşırmayalım" dedi. Başçı aynı zamanda 10 yıllık tahvil faizlerinin de yılsonunda tek haneli olmasını beklediklerini belirtti. Başçı şu anda döviz kurlarıyla ilgili hiçbir endişe duymadıklarını söylerken faiz silahını kullanmayacaklarını belirtti. Başçı'nın konuşması sonrasında ise piyasalar hareketlendi. Dolar arka arkaya rekor kırarken 2.03 TL seviyesini de geçti.

Haberin Devamı

Merkez Bankası Erdem Başçı Anadolu Ajansı Finans Masası'nda yaptığı açıklamada yıl sonu dolar tahminini açıkladı. Başçı doların yılsonunda 1.92 TL olacağını öne sürdü. Başçı şöyle konuştu:

"Enflasyon tahminlerimizi koruyoruz. 2014'te yüzde 5'lik patikada kalma konusunda rahatız. Enflasyon dışında büyümede yüzde 3-4 arasında bir yerde kalabiliriz. Yıl sonunda enflasyon hedefimize uygun olan kur oranı 1.92 görürsek şaşırmayalım. Bu konuda rahatız. Uzun vadeli tahvil faizlerinin yılsonunda tek haneli seviyelere düşüceğini tahmin ediyoruz. Cari açık da beklenenden iyi olacak, aşağı yönlü revizyon yapabiliriz."

Başçı Dolar/TL kuru hakkında ise "TL'nin bu kadar zayıf olmasını gerektirecek birşey yok. Kısa sürede geçeceğini düşünüyoruz. Enflasyonla ilgilibir numaralı risk kur seviyesidir. Ancak bu riski geçicidir" dedi. Başçı ayrıca faizle ilgili geri adım atmayacaklarını faizin yüzde 6,75-7,75 olacağını belirtti.

Haberin Devamı

"FAİZ YÜZDE 7,75 ÜZERİNE ÇIKMAZ"
Merkez Bankası Başkanı önceliklerinin likidite olduğunu söyleyerek şu açıklamaları yaptı

"Rezervlerimizi kullanarak bu likiditeyi sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun için faiz belirsizliğini ortadan kaldıracağız. Aşağı yukarı neredeyse her gün normal piyasa yapıcıları faiz oranı 6,75'tir. Ek parasal sıkılaştırmaları zaman zaman yapacağız. Onu yaptığımız zaman faiz oranımız 7,75. Yani hiçbir zaman yıl sonuna kadar 6,75'in altına düşmeyecek . Enflasyon yüzde 6,2'ye düşene kadar faiz oranımız 6,75'in altına düşmeyecek. Ama ihtiyaç olursa ek parasal sıkılaştırmalar yoluyla 7'ye, 7,75'e kadar çıkabilir. bunun üzerine çıkamaz."

Gelecek pazartesi ek parasal sıkılaştırma yapacaklarını açıklayan Başçı, "Bu, cuma gününe kadar ek parasal sıkılaştırma yok demek. Pazartesi günü uygulamamızın mantığı şöyle; orada merkez bankaları genellikle müdahale ederlerken döviz kurunu savunma yönünde müdahale ederler. Biz bunu biraz hücuma yönelik bir politika aracı olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

"TL'NİN DEĞERİNİ ASLANLAR GİBİ KORUYACAĞIZ"

Başçı döviz kurunun bugün yanlış yerde olduğunu belirtirken "Bunu herkes biliyor. Merkez Bankası'na Ekim sonuna kadar süre verin. Biz TL'nin değerini aslanlar gibi koruyacağız. Bunu sadece döviz silahıyla yapacağız. Faiz silahını kullanmayacağız. Türk Lirası'nı değer kazandırıcı şokları bizden bekleyin. Çok enteresan manevralar yapacağız. Faiz konusunda bizden şok beklemeyin. Faiz artışı beklemeyin, faiz sabit beklentisini bekleyin." diye konuştu.

Haberin Devamı

DOLAR REKOR KIRDI BORSA DÜŞTÜ

Başçı'nın açıklamalarının ardından piyasalarda hareketlilik hızlandı. Dolar önce 2.01 TL seviyesini geçerken 2.0339 TL ile yeni rekor kırdı. Borsadaki düşüş de giderek hızlandı. Günlük yüzde 3'e yakın düşen borsa 66 bin 680 puana kadar düştü. Erdem Başçı'nın konuşmasına başladığı sıralarda dolar 2.0070 TL seviyesindeydi. Borsa ise saat 10:35'te 67 bin 690 seviyelerindeydi.

PİYASAYA İLK ETKİSİ OLUMSUZ OLDU

Erdem Başçı'nın açıklamaları piyasada ilk anda olumsuz etki yarattı. Dolar rekordan sonra gelen satışlarla şu dakikalarda 2.0180 TL'den işlem görüyor. Borsa da günlük yüzde 2,4 kayıpla 67 bin puanın üstüne tekrar çıktı.

Haberin Devamı

Erdem Başçı'nın açıklamalarını değerlendiren Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç global belirsizlik ortamında Başçı'nın "döviz kurundaki hareketler geçici" açıklamalarının şaşırtıcı olduğunu belirtti. Gizem Öztok Saraç "Bu açıklamanın güçlü bir sözlü müdahale olduğunu ve özellikle yapıldığını düşünüyoruz. Başçı faizde değişiklik olmayacağını açıkladığına göre ilerleyen vadede oldukça yüksek miktarda döviz satma ihtimali yüksek.Faiz dışında farklı müdahaleler geleceğini düşünmemize sebep oluyor" diye konuştu.

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay açıklamaların oldukça iddialı olduğunu söyledi. Uskuay piyasaların bu açıklamalar karşısında bekle-gör konumuna geçeceğini belirtirken "Elimizde net olan şey faizin artmayacağı. Döviz rezervi azaltmadan, faiz artırmadan doların belini kıracağız deniliyor. Piyasalar faiz mesajı olmadığı için bekle gör pozisyonuna geçecektir. Piyasalar Merkez Bankası Başkanı'nın bahsettiği sürprizleri bekle gör pozisyonunda izleyecek. Bence 18 Eylül'e kadar gerçekleşecek sürprizlerle karşılaşacağız. Belli hedefler gözetilerek döviz satılacak. Bunun etkisi Başçı'nın deediği gibi etkili olursa hem faiz hem de döviz düşecek. Ama piyasa bu konuşmaları henüz fiyatlandırmayacak. Ancak ilk etapta piyasa istediğini alamadıığı için TL dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu" diye konuştu.

Haberin Devamı

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte ise "TCMB Başkanı Başçı'nın kafasında sürpriz enstrümanlar var, sürpriz etkisinin oluşması için söylememeyi seçiyor" dedi. Piyasa oyuncularının, kur tarafında Başçı'nın elini zorlamaya devam edttiğini ifade eden Ökte, 14 Ağustos'ta 2,2450 olan döviz sepetinin bugün Başçı'nın konuşması esnasında 2,3735'e satın alındığını, dolar/TL'de ise sabah 2.0050'den 2.0350'e yaşanan harekette Başçı'ya "'Kafanızdaki sürpriz enstrüman ne ise, bir an evvel ortaya çıkartmanız için elinizi zorlayacağız" mesajının verildiğini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!