GeriEkonomi Ekonomi canlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi canlandı

Ekonomi canlandı
Abone Olgoogle-news

Ekonomide yaşanan bazı sıkıntıların ardından kasım ayı başında yılsonuna kadar sürecek ÖTV ve KDV indirimleri devreye girdi. İndirimlerden yararlanan otomotiv, mobilya, beyaz eşya ve gayrimenkul sektörlerinin temsilcileri, indirimin devreye girmesinden bu yana geçen 22 günlük süreçte yaşanan hareketilik ve artan satışlardan memnun.

KASIM ayının başında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yılsonuna kadar sürecek vergi indirimlerini açıklamıştı. Bakan Albayrak yaptığı açıklamada 4 sektör ve 6 başlıkta indirimlerin olacağını belirterek, “Gerek enflasyonla mücadeleye destek vermek, gerekse kurdaki etkiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için bazı düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Alınan kararları 6 başlıkta topladık. Bunlardan birincisi, konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulamasını devam ettiriyoruz. Bu uygulama 31 Ekim’de bitiyordu, yılsonuna kadar devam edecek. İkinci olarak, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesi uygulamasını da yılsonuna kadar devam ettiriyoruz. Üçüncü başlık da mobilya sektörü. Bu alanda KDV oranını yüzde 18’den 8’e indiriyoruz. Dördüncü başlığımız beyaz eşya sektörü. Bu alanda uygulanan ÖTV oranlarını yılsonuna kadar sıfıra indiriyoruz. Beşinci başlığımız 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz. Son olarak da ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

REKOR BEKLENTİSİ

Kararın devreye girmesinin üzerinden 1 aya yakın süre geçeken indirim sağlanan sektörler de bu süreçten memnun kaldı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, “KDV ve tapu harcı düzenlemelerine özel sektörün indirimleri de eklenince konut satışları bir hayli hareketlendi. Fırsatı gören vatandaş ‘bekle gör’ pozisyonunda çıkarak alım yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ekim ayı verilerine göre konut satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Kasım ve aralık aylarında da hareketliliğin sürmesini bekliyoruz. Böylece 2018 yılının rekor satışla kapatılması bekleniyor” dedi.

VATANDAŞ HAREKETE GEÇTİ

Mobilya sektörü temsilcileri de karardan memnun. Mobilyada KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8 inmesinin mağazalarda hareketliliği arttırdığına dikkat çeken mobilya sektörü temsilcileri, “Bu indirimden önce sektörde bir daralma yaşanıyordu. Ancak aradan geçen yaklaşık bir ayda satışlarımızı yüzde 40 arttı. Enflasyonla mücadele kapsamında yapılan indirimlere, KDV düzenlemesi de eklenince vatandaşımız yeniden harekete geçti. Eğer bu KDV oranı sürekli hale gelirse sektör çok daha mutlu olacak” diye konuştu.
ÖTV’nin kaldırıldığı ürün gruplarından olan beyaz eşya sektörünün temsilcileri ise özellikle eylül ve ekim aylarında ciddi bir daralma yaşayan sektörün, yapılan bu hamleyle rahatladığına vurgu yaptı. Beyaz eşya ürün grubu satışlarının bir önceki yıla göre eylülde yüzde 37, ekimde ise yüzde 20 daraldığını söyleyen sektör temsilcileri, “ÖTV’nin kaldırılması hamlesinin uygulamaya başlamasıyla birlikte çeşitli bayilerler görüştük. Ne olarak rakamlar açıklanmamış olsa da edindiğimiz izlenim satışların arttığı yönünde. Eylül ve ekimde yaşanan sert daralmanın söz konusu indirimlerin devreye girmesiyle rahatladığını söyleyebiliriz” dedi.

Ekonomi canlandı

SATIŞLARDA ARTIŞ YAŞANDI

OTOMOBİLLERDEKİ ÖTV desteği fiyatlara yüzde 10, ticari araçlardaki KDV desteği ise fiyatlara yüzde 14-15 gibi bir indirim olarak yansıdı. Otomotiv sektörü temsilcileri, alınan karar öncesinde kur ve faizlerdeki yükselişle ciddi bir daralma yaşadıklarını, indirimler sayesinde yılın son 2 ayında nefes alabileceklerine dikkat çekti. Kararın satış beklentilerini yüzde 50’ye varan oranda arttırdığına dikkat çeken sektör temsilcileri, “ÖTV indirimi ile yılsonu satış rakamlarında 600-650 bin bandının yakalanmasına vesile olacaktır. Bazı bayiler artan satışlardan dolayı merkezlerinden ilave araç talebinde bulundu. Satışlarını 3’e katlayan bayiler oldu. İndirimlerin devreye girmesinin ardından 20 günde 55 araç teslim eden bazı otomobil bayileri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle