Cumhurbaşkanından ihracatçıya müjde

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanından ihracatçıya müjde
Oluşturulma Tarihi: Haziran 09, 2024 07:00

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) 31’inci Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Her fırsatta tekrarlıyorum. İhracat, Türk ekonomisinin lokomotifidir. İhracat Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak en kestirme yoldur. Türkiye tüketerek değil, üreterek, istihdam oluşturarak, ihracat yaparak büyümek zorunda olan bir ülkedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin temsil ettiği 150 bin kardeşimiz ülkemiz adına işte böyle önemli bir görev icra etmektedir. Türkiye’ye inandığınız, Türkiye’ye güvendiğiniz, Türkiye’nin potansiyelini değerlendirdiğiniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda 2024’te verilen destekleri 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Erdoğan’ın konuşması-nda şu başlıklar öne çıktı:

KATMA DEĞERLİ İHRACATA 300 MİLYAR TL

“Kredide kefalet sorununun ortadan kaldırılması amacıyla kurulan ihracatı geliştirme şirketiyle bugüne kadar 78.4 milyar liralık kefalet sağladık. Son dönemde yapılan tüm düzenlemelerle reeskont kredilerinin günlük limitini 10 artışla 3 milyar liraya çıkardık. Reeskont kredilerinin toplam maliyetinin, Merkez Bankası politika faizi seviyesini aşmamasını temin ettik. 360 gün vadeli reeskont kredisinin maliyet oranı yüzde 25.93’e sabitlendi. Kurumlar vergisi mükellefleri için uygulanacak olan yüzde 25 oranındaki vergi oranını, ihracatçı firmalarımız için 5 puanlık indirimle yüzde 20 olarak belirledik. Eximbank kredilerinin yanı sıra yatırım taahhütlü avans kredilerinin kapsamını katma değeri yüksek ihracatı artıracak şekilde genişlettik. Yıllık 100 milyar lira olmak üzere 3 yıl süreyle toplam 300 milyar liralık limit tahsis edilmesini planlıyoruz. Program sayesinde dış ticaret açığımızda yer tutan 284 ürüne odaklanan 1 milyar lira ve üzerindeki yatırım projeleri değerlendirilecek.

Haberin Devamı

PAZARTESİ’DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Bugün sizlere müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Bu düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak. Tüm ihracat ailesine hayırlı olmasını diliyorum.”

ÖNCELİĞİMİZ HAYAT PAHALILIĞINDAN KURTULMAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonla mücadeleye değindi, “Önceliğimiz bu ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan temelli kurtarmaktır. Mali disiplin alanındaki adımlar, enflasyonla mücadeleye güçlü destek verecek. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde hamdolsun başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi programın sonuçlarını daha net göreceğimiz yeni bir döneme, dezenflasyon sürecine giriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

BAKMADAN GEÇME!