CFO’lar iklim krizi için buluştu

Güncelleme Tarihi:

CFO’lar iklim krizi için buluştu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 24, 2023 07:00

Birleşmiş Milletler’in 78’inci Genel Kurulu ve Küresel Amaçlar Haftası, bu yıl “Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması: 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Eyleme, Herkes için Barış, Refah, Gelişim ve Sürdürülebilirlik Doğrultusunda Hız Verilmesi” temasıyla devam ediyor.

Haberin Devamı

Genel Kurul’un yanı sıra Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) çerçevesinde düzenlenen SDG Investment Forum da New York Borsası’nda gerçekleşti. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için CFO Koalisyonu (The UN Global Compact CFO Coalition for the SDGs), BM Sorumlu Yatırım İlkeleri (UN PRI), BM Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Yatırımcılar (GISD) ve BM Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP-FI) tarafından düzenlenen forumda şirketlerin, bankaların ve finans kuruluşlarının üst düzey yöneticileri bir araya geldi.

GÜNDEM FİNANSMAN

Etkinlikte; Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmada özel sektörün taahhütleri ve yatırımları konuşuldu ancak asıl üzerinde durulan konu iklimle mücadelenin finansmanıydı. Bu nedenle şirketlerin finanstan sorumlu icra yöneticilerine büyük görevler düştüğüne dikkat çekildi.

Haberin Devamı

SDG Investment Forum kapsamında düzenlenen “Temel İş Dönüşümü için Bütünsel Bir Yaklaşım Olarak CFO Prensipleri” panelinde konuşan Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Kalyon, yatırımcılara Turkcell’in sürdürülebilirlik çalışmalarını, bu alandaki ilkleri, yatırımlarını ve hedeflerini anlattı.

Turkcell, 2030 sera gazı azaltım hedeflerini açıkladı. Buna göre şirket 2030’a kadar 2020 baz yılına göre mutlak Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını yüzde 50.47; mutlak Kapsam 3 emisyonlarını ise yüzde 25 azaltmayı taahhüt etti. Böylelikle Turkcell, hedefleri SBTi tarafından onaylanan Türkiye’den tek telekomünikasyon şirketi oldu.

YEŞİL ENERJİ VURGUSU

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Kalyon sunumunda, şirketin üç yıl önce sürdürülebilirlik konusunda yönetişim yapısını belirlediğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Bu kapsamda insan hakları, çeşitlilik, çevre yönetimi gibi politikaları kurguladık. Sürdürülebilirliği şirket stratejimizin beş ana odak alanından biri olarak belirledik. Yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanıyoruz. Ayrıca Turkcell Enerji şirketimizle yenilenebilir enerji üretiyoruz. 2026 itibarıyla Turkcell’in toplam elektrik tüketiminin yüzde 65’inin yeşil enerji kaynaklarından karşılanmasını hedefliyoruz. Nihai amacımız ise enerji tüketimimizi, 2030’a kadar kendi kaynaklarımızdan yüzde 100 yeşil enerjiyle karşılamak ve 2050’de net sıfır şirket olmak.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!