Ailenin yeni SUV’u yakında Türkiye’de

Güncelleme Tarihi:

Ailenin yeni SUV’u yakında Türkiye’de
Oluşturulma Tarihi: Ekim 17, 2022 07:00

Dünya çapında 7 milyon adede yakın satış rakamına ulaşarak en popüler aile araçlarından birisi olan Nissan X-Trail’in dördüncü nesli tanıtıldı.

Haberin Devamı

Kasım ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulması beklenen model, markanın Avrupa ürün gamındaki e‑POWER sürüş sistemi ile donatılan ikinci modeli oldu. Bununla birlikte, Nissan’ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak üzere tasarlanmış yeni dört tekerlekten çekiş sistemi e-4ORCE da ilk kez Avrupa’da lanse edilen yeni X-Trail ile tanıtıldı. Biz de Nissan Türkiye’nin davetlisi olarak hem yeni X-Trail’i hem de markanın ‘e-4ORCE’ ve ‘e-Pedal’ gibi yeni teknolojilerini Slovenya’da gerçekleşen basın lansmanında deneyimleme fırsatı bulduk. Hem beş hem de yedi koltuklu seçeneklerle kısa bir süre sonra Türkiye’de satışa çıkacak X-Trail’in tasarımı Nissan markasının yeni tasarım dilini yansıtıyor.

E-4ORCE SİSTEMİ

10’u tek renk, 5’i çift renk kombinasyonu olmak üzere 15 gövde renginde satışa sunulacak X-Trail de; 12.3 inç dijital multimedya ekran, 10.8 inç geniş tip ön cama yansıtmalı bilgi ekranı, güncellenmiş bir MacPherson süspansiyon sistemi, geliştirişmiş servo direksiyon ayarı yaklaşık 90 derece açılan arka yolcu kapıları ve 585 litre bagaj hacmi gibi birçok özellik yer alıyor. ‘e-4ORCE’ ve ‘e-Pedal’ ise yeni X-Trail’de en dikkat çeken teknolojiler arasında yer alıyor. Marka e‑POWER olarak duyurduğu teknolojisini e-4ORCE ile dört tekerlekten çekişli olarak güçlendirdi. İlk kez X-Trail’de karşımıza çıkan bu motor sisteminde yer alan 94 kW arka motor sayesinde, otomobil toplam 157 kW (213 PS) çıkış gücüne sahip ve 7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza kesintisiz şekilde çıkabiliyor.

Haberin Devamı

TEK PEDAL ÖZELLİĞİ

Mekanik bir dört çeker sisteme kıyasla arka tork tepkisi 10.000 kat daha hızlı olan e-4ORCE sistemi, sabit tork dağılımı ve ağırlık dengesi sağlayarak güvenli yol tutuşuna ve sürüş konforuna katkıda bulunuyor. Diğer yandan Nissan, e-Pedal olarak adlandırdığı tamamen yeni bir “tek pedal” sürüş deneyimi de geliştirdi. Sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün bu tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlanan e-Pedal, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve fren yapmasına olanak tanıyor. Yeni X-Trail, e-POWER donanımlı versiyonunun yanı sıra, 1.5 litrelik turbo beslemeli benzinli hafif hibrit versiyonu ile de satışa sunulacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!