EKSTRA
MENÜ

Suv

Suv haberleri sayfasında güncel ve son dakika Suv hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.606 Suv haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Suv Haberleri

Dört ülkenin gözü Türk malı Yörükte

Dört ülkenin gözü Türk malı Yörük'te

Türk savunma sanayisinin son dönemde geliştirdiği zırhlı araçlardan Yörük 4x4, 4 ülkenin envanterine girecek.

18.09.2021Ekonomi
Dev şirketin CEOsundan korkutan uyarı Bir süre daha küresel olarak devam edecek

Dev şirketin CEO'sundan korkutan uyarı! Bir süre daha küresel olarak devam edecek

Çip krizi tüm dünyada devam ediyor. Birçok şirket yeniden üretim durdurma kararı almaya başladı. Daimler CEO'su Ola Källenius, otomobil üreticilerinin 2023'e kadar çip sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

6.09.2021Ekonomi
Fordun ABD satışları çip sıkıntısı nedeniyle ağustosta yüzde 33 azaldı

Ford'un ABD satışları çip sıkıntısı nedeniyle ağustosta yüzde 33 azaldı

ABD'nin büyük otomobil üreticilerinden Ford'un satışları, çip tedarikinde küresel çapta yaşanan sıkıntı nedeniyle ağustosta geçen yıla kıyasla yüzde 33,1'lik düşüş gösterdi.

3.09.2021Ekonomi
Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 8 ayda yüzde 24,3 büyüdü

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 8 ayda yüzde 24,3 büyüdü

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, Ocak-Ağustos 2021'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,3 büyüyerek 501 bin 4 adet oldu.

2.09.2021Ekonomi
Range Rover Hangi Ülkenin Araba Markası Ve Nerede Üretiliyor Range Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Range Rover Hangi Ülkenin Araba Markası Ve Nerede Üretiliyor? Range Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Range Rover, Land Rover'ın tarafından üretilen 5 kapılı lüks SUV araç modelleri arasında gelmektedir. Markanın sahibi Tata Motors firmasıdır. Range Rover 1970 yılından buyana üretilmektedir. Aracın 3 nesildir devam ettiği söylenebilir. Orijinal ve akıllara kazınan modeli sadece Range Rover olarak ifade edilmektedir. Adının Land Rover ismi ile karıştırılması sonucunda araca Range Rover Classic adı verilmiştir.

31.08.2021Araştırma
Jeep Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor Jeep Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Jeep Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor? Jeep Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Jeep ülkemizde en çok tutulan otomobil markalarından bir tanesidir. Genellikle lüks otomobil araçlarından bir tanesi olarak bilinen Jeep hangi ülkenin olduğuna merak etmektedirler. Jeep'in kısaca tarihçesi ve ne zaman kurulduğu merak etmektedir. Son günlerde Jeep ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki Jeep hangi ülkenindir? Jeep hangi tarihte üretildi ve kuruldu? Jeep'in kısaca tarihçesi nedir? İşte Jeep ile ilgili tüm detaylar.

31.08.2021Araştırma
Otomotiv devinden flaş karar Manueli tamamen bırakıyor

Otomotiv devinden flaş karar! Manueli tamamen bırakıyor

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), otomobillerinde manuel şanzıman kullanmamaya başlandığını duyurdu. VW, Passat ve Tiguan modellerinde artık sadece otomatik şanzımanın yer alacağını açıkladı.

30.08.2021Ekonomi
Bir depoya 1235 kilometre Dacia Duster yenilendi…

Bir depoya 1235 kilometre! Dacia Duster yenilendi…

Türkiye pazarına girdiği 2010 yılından bu yana büyük ilgi gören Dacia Duster yenilenen yüzüyle vitrinlerde yerini aldı. Duster, kaslı görüntüsü, yenilikçi teknolojilerle donatılarak satışa sunuldu. Fiyat avantajı da bulunan Duster 199 bin liradan satışa sunuldu.

28.08.2021Otomobil
Bakan Varank: 2022 son çeyrekte banttan inecek

Bakan Varank: 2022 son çeyrekte banttan inecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin “Yerli otomobilimiz hangi tarihte trafiğe çıkmaya hazır hale gelecektir?” sorusuna “Markanın ilk seri aracı olan C Segmentindeki SUV’un 2022’nin son çeyreğinde seri üretim bandından indirilmesi planlanmıştır” karşılığını verdi.

19.08.2021Ekonomi
Hibrit oto atağı

Hibrit oto atağı

Dünya çapında elektrikli ve hibrit araçlar her geçen gün daha çok konuşulur hale gelirken Türkiye otomotiv pazarı da bu trendden payına düşeni alıyor. Markalar yeni hibrit model getirirken yerli üretim de hareketlendi. Tüketicinin ilgisi de bu modellere kaymaya başladı. Dizel otomobillerin toplam satıştaki payı yüzde 22.1’e gerilerken, hibrit otomobillerin payı yüzde 8.1’e çıktı.

23.07.2021Ekonomi
İlk altı ayda satılan her 3 otomobilden biri SUV oldu

İlk altı ayda satılan her 3 otomobilden biri SUV oldu

Şehir içinde kullanımı giderek bir trend haline gelen SUV otomobillerin, ocak-haziran dönemi satışlarındaki payı yüzde 34,1 yükselirken, SUV satışları yüzde 88,4 arttı. En çok tercih edilen gövde tipi sedan otomobiller olmasına karşın satış verileri, SUV ile sedan arasındaki farkın azaldığına işaret etti.

16.07.2021Ekonomi
Elektrikli dönüşüm başladı

Elektrikli dönüşüm başladı

Otomotiv Sanayii Derneği’nin ilk 6 aylık üretim verilerinin açıklandığı bir toplantı gerçekleştirdi. Ocak-haziran dönemi verilerine göre, otomotiv üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 arttığını belirten OSD Başkanı Haydar Yenigün yaptığı konuşmada Türkiye otomotiv sanayisinin yakın gelecekte Avrupa’daki elektrikli dönüşümü yakalamak için önemli çalışmalar yaptığını vurguladı.

12.07.2021Ekonomi
Alman gazeteden Türk otomobil endüstrisi için dikkat çeken yorum

Alman gazeteden Türk otomobil endüstrisi için dikkat çeken yorum

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Türk otomobil endüstrisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra küresel konumunu güçlendirmeye çalıştığını kaydetti.

10.07.2021Ekonomi
ZDF: ‘Türkiye’nin Otomobili, Volkswagen’e rakip mi’

ZDF: ‘Türkiye’nin Otomobili, Volkswagen’e rakip mi?’

ZDF, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği elektrikli otomobillerle ilgili geniş bir haber yaptı. TOGG’un e-mobil pazarında bir devrim vadettiği, segmentindeki pazar payında da önemli bir rakip olarak ortaya çıkacağı belirtilen haber, “Ülkenin 1960’lardan beri otomobil üretim tecrübesi var” denildi.

7.07.2021Avrupa
Hibrit modellerle büyüme

Hibrit modellerle büyüme

Suzuki 2021 yılının ilk 6 aylık dönemini, Türkiye’de faaliyet gösterdiği en başarılı yarı yılını tamamladı.

5.07.2021Ekonomi
ÖTV’de düzenleme beklentisi: Otomotiv sektörü, ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talep ediyor

ÖTV’de düzenleme beklentisi: Otomotiv sektörü, ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talep ediyor

Otomobil fiyatlarının giderek yükselmesi gözleri ÖTV matrahı düzenlemesine çevirdi. Sektör temsilcileri ve özellikle yerli üreticiler konu ile ilgili bakanlığın kapısını çaldı. Markanın üçüncü yerli modeli Bayon’un lansmanında değerlendirmeler yapan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Kısa bir süre içerisinde matrah dilimlerinde yeni bir düzenleme olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

1.07.2021Ekonomi
ÖTV’siz otomobil satışı Engellilere kolaylık

ÖTV’siz otomobil satışı! Engellilere kolaylık

Otomobil fiyatlarında büyük pastayı alan Özel Tüketim Vergisi yüzde 90 engelli raporu olan kişiler ya da yakınlarından alınmıyor. SUV araç sahibi olmak isteyen engellilerin son zamlardan etkilenmeden otomobil sahibi olması için zaman kısalıyor.

29.06.2021Ekonomi
Suv Nedir Ve Açılımı Nasıldır Suv Araç Çeşitleri Ve Özellikleri

Suv Nedir Ve Açılımı Nasıldır? Suv Araç Çeşitleri Ve Özellikleri

Piyasada bulunan çok sayıda araç çeşidi vardır. Bu araç çeşitlerinden zevkinize uygun olanı satın alabilirsiniz. Son dönemlerde ise popüler olan araç çeşitleri SUV araçlar olmuştur. Sizler için SUV nedir ve açılımı nasıldır? SUV araç çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Tüm detayları ile derledik.

27.06.2021Araştırma
SUV, minibüs ve karavana talep yüksek

SUV, minibüs ve karavana talep yüksek

Dünyanın en büyük araç kiralama firması olduğunu açıklayan Enterprise, filosunda da yeni ürünleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

26.06.2021Ekonomi
GMden elektrikli araç hamlesi Hedefte elektrikli kamyonlar da var

GM'den elektrikli araç hamlesi! Hedefte elektrikli kamyonlar da var

General Motors yaptığı açıklamada, elektrikli araçlar için planladığı harcamayı 2025 yılına kadar 35 milyar dolara çıkardığını duyurdu.

17.06.2021Ekonomi
Önü 2010 arkası 2015 model

Önü 2010 arkası 2015 model!

Pandemi sürecinin yanı sıra artan fiyatlarla da önemli ölçüde darbe alan otomotivde ağır hasar kayıtlı araç sayısı artmaya devam ediyor. Hasarlı araçların yüzde 30’u yetkili servislerde, yüzde 40’ı özel servislerde, yüzde 30’u da tamirhanelerde onarılırken, trafikteki pert araç sayısı 2 milyona ulaştı. Tüketici sıfıra ulaşamayınca hasar kayıtlıya yönelirken, bir de buna iki aracı birleştirip kazasız süsü veren dolandırıcılar eklendi…

14.06.2021Ekonomi
İkinci el online otomotiv satışları yüzde 21 azaldı

İkinci el online otomotiv satışları yüzde 21 azaldı

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, mayında ayında aylık bazda yüzde 21 azalırken, araç fiyatları ise ortalama yüzde 1,1 puan arttı.

11.06.2021Ekonomi
İspanyol öğrenci tasarladı Korona salgınında güvenli seyahat için büyük adım

İspanyol öğrenci tasarladı! Korona salgınında güvenli seyahat için büyük adım

Koronavirüs salgını tüm dünyayı sardığından beri güvenli seyahatin yollarını bulmak için hummalı çalışmalar devam ediyor. Henüz 21 yaşında olan İspanyol öğrencinin tasarımı ise salgında güvenli uçak yolculukları için anahtar görevi görebilir.

2.06.2021Dünya
3 değişik araçla 1000 km

3 değişik araçla 1000 km

Hafta sonu Marmaris-Fethiye-Bodrum üçgeninde mobilitenin 3 şeridini de kapsayan yaklaşık bin kilometrelik bir yolculuk yaptım. Motosiklet ile 260 kilometrede 4.4 litre/100 kilometrelik yakıt tüketimi ortalaması yakalarken otomobille 620 kilometrelik yolculukta 6.6 litre/100 km’lik bir tüketim ortalaması yakaladım. Bodrumda katıldığım bisiklet yarışında ise 60 kilometrelik kısa parkuru 2 saat 4 dakikada dönmeyi başardım.

24.05.2021Ekonomi
İki teker mi dört teker mi

İki teker mi dört teker mi?

Koronavirüs sürecinin başlangıcından bu yana ulaşımda tercih toplu taşımadan bireysel taşıta kaydı. Tüketici, otomobil ve motosiklete yönelirken bisiklet de hem ulaşımda hem de spor amaçlı yükselen değer haline geldi. Satın alma ve kullanım maliyetleri, ulaşımda zaman hesabı, tüketim ve emisyon değerleri açısından iki tekerlek ve dört tekerlek karşılaştırması yaptık.

10.05.2021Ekonomi
TOGG, Avrupa’ya Stuttgart’tan açılıyor

TOGG, Avrupa’ya Stuttgart’tan açılıyor

Küresel mobilite dünyasının yeni liginde Türkiye’yi temsil eden Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), kullanıcı odaklı yaklaşımla oluşturup, dünyada tescil ettirdiği use-case mobility değer zincirini Avrupa’ya taşıyor.

9.05.2021Ekonomi
TOGG’un mobilite dünyası Avrupa’ya uzandı

TOGG’un mobilite dünyası Avrupa’ya uzandı

Almanya’nın 12 inovasyon merkezinden biri olan Stuttgart’taki de:hub’da Kullanıcı Araştırmaları Merkezi kurmak için başvuru yapan TOGG, küresel kullanıcıların beklentilerine uygun mobilite çözümleri geliştirecek.

8.05.2021Ekonomi
İkinci elde satış da fiyat da düştü

İkinci elde satış da fiyat da düştü

Nisan ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, bir önceki aya kıyasla yüzde 22 azalışla 142 bin 688 olurken, araç fiyatları yüzde 2,3 düştü - Nisanda online pazarda en fazla dizel otomobiller tercih edildi.

8.05.2021Ekonomi
Otomobil satışlarında SUV, sedan kasanın tahtını sallıyor

Otomobil satışlarında SUV, sedan kasanın tahtını sallıyor

Türkiye otomobil pazarında geçen yılın ilk 4 ayında yüzde 45,3 olan sedan otomobillerin payı, 2021'in aynı döneminde yüzde 40,9'a gerilerken, SUV'un payı yüzde 29,7'den yüzde 34,1'e yükseldi.

6.05.2021Ekonomi
Otomobil ve hafif ticari araç satışları nisanda yüzde 132,4 arttı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları nisanda yüzde 132,4 arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre nisan ayında 61 bin 488 otomobil ve hafif ticari araç satışı yapıldı. Yılın ilk 4 ayında otomobil pazarı yüzde 68,7, hafif ticari araç pazarı yüzde 88,1 büyüdü.

4.05.2021Ekonomi
Otomotiv 2020’yi geride bırakacak

Otomotiv 2020’yi geride bırakacak

Krizlerle boğuşan otomotiv sektöründe beklenen düzeye ulaşılamasa da dünya çapında 2021 yılına ümitle bakılıyor. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, “Son 3 yılda dünya, Avrupa ve ülkemizde üretim daralmış durumda. Bu sene 2020 yılına göre ortalama yüzde 13’lük bir küresel büyüme bekleniyor. Bu da 87.2 milyon adetlik bir üretime tekabül ediyor” dedi.

3.05.2021Ekonomi
Araç sahipleri dikkat Yeni etiket uygulaması yarın başlıyor

Araç sahipleri dikkat! Yeni etiket uygulaması yarın başlıyor

Lastik etiketlemeye düzenleme getiren yönetmelik Avrupa Birliği ile eş zamanlı olarak yürürlüğe girecek. Uygulama yarın başlıyor.

30.04.2021Ekonomi
Kovid-19 salgını elektrikli otomobil pazarına ivme kazandıracak

Kovid-19 salgını elektrikli otomobil pazarına ivme kazandıracak

Yeni tip koronavirüs salgını dünyanın "çevresel sağlığı" için yeni bir umut doğururken, salgının elektrikli araçlara geçişi hızlandırması bekleniyor.

24.04.2021Ekonomi
Otomotiv hız kazandı

Otomotiv hız kazandı

2021 yılına otomotiv sektör geneli gibi hareketli başlayan satış sonrası sektörü ikinci çeyrekten de ümitli. Sektörde yılın ilk çeyreğinde hem yurtiçi satışlarında hem ihracatta hem de istihdamda artış yaşandı. Kapasite kullanım oranı ortalaması yüzde 83.44’e yükselirken, üretimde de yüzde 13’lük artış yaşandı. İhracatta da dolar bazında yüzde 13.91 oranında artış meydana geldi.

19.04.2021Ekonomi
İlk Türk markası oldu TOGGa büyük ödül

İlk Türk markası oldu! TOGG'a büyük ödül

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), C-SUV modeli ile dünyaca ünlü iF Design Award'da, Türkiye'den mobilite alanında ödül kazanan ilk marka oldu.

18.04.2021Ekonomi
Şehir içi ofis sayısını 71’e çıkarttı

Şehir içi ofis sayısını 71’e çıkarttı

Pandemi döneminde özellikle uçuş sayılarındaki düşüş ile birlikte havaalanı ofislerinden ziyade şehir içi ofislerinin önemini arttırması ile birlikte yatırımlar devam ediyor.

16.04.2021Ekonomi
İkinci el otoda bahar havası

İkinci el otoda bahar havası

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 48 artarak 182 bin 731 olurken, araç fiyatları yüzde 0.4 düştü. Mart ayında online pazarda en fazla dizel otomobiller tercih edildi. İkinci el online oto pazarında martta 387 elektrikli ve 53 adet de hibrit otomobil satıldı.

14.04.2021Ekonomi
Warzone’a Sezon 3’te yeni araçlar geliyor

Warzone’a Sezon 3’te yeni araçlar geliyor

Warzone’daki araçlar, kullanım şekline göre öldürücü birer silaha dönüşebilen önemli parçalar. Ve şu an görünen o ki Sezon 3 ile birlikte oyuna yeni araçlar gelecek.

13.04.2021eSpor
Otomotiv üretimi yükselişte

Otomotiv üretimi yükselişte

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2021 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Bu kapsamda ocak-mart döneminde ticari araç ve otomobil toplam üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 345 bin 619 adet, otomobil üretimi ise yüzde 10 azalarak 211 bin 877 adet oldu. OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Sektör yoğun yatırım alıyor, 2 milyon olan üretim kapasitesinin önümüzdeki yıllardan itibaren 2.5 milyona doğru taşınacağını öngörüyorum” dedi.

12.04.2021Ekonomi
Subaruda da çip sorunu Fabrikasını kapattı

Subaru'da da çip sorunu! Fabrikasını kapattı

Tüm dünyada birçok sektörü vuran çip sorunu Subaru'ya da üretimi durdurma kararı aldırttı.

6.04.2021Ekonomi
Elektrikli rekor

Elektrikli rekor

2021’in ilk üç ayında dünya çapında teslimat adetini 184 bin 800 araca çıkartan Tesla, yeni bir rekora imza attı. Türkiye pazarında ise aynı dönemde yalnızca 1.239 elektrikli araç satışı gerçekleştirildi.

5.04.2021Ekonomi
Mart ayı rekor getirdi

Mart ayı rekor getirdi

Türkiye otomotiv pazarı geçtiğimiz yıla oranla ilk 3 ayda yüzde 60’lık büyüme yakalayarak 198 bin 600 adede ulaştı. Otomobil ve hafif ticari satışlarının 96 bin seviyesinin üzerine çıktığı mart ayı ile birlikte 2021 ilk çeyreği, tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaştı.

3.04.2021Ekonomi
Türkiye otomotiv pazarı ilk çeyrekte yüzde 60 büyüdü

Türkiye otomotiv pazarı ilk çeyrekte yüzde 60 büyüdü

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,7 büyüme gösterdi.

2.04.2021Ekonomi
Volkswagen yeni otomobilinin adını duyurdu: Taigo

Volkswagen yeni otomobilinin adını duyurdu: Taigo

Volkswagen, çok yakında görücüye çıkacağı yeni sportif SUV Coupe modelinin ismini açıkladı. Dinamik ve heyecan verici tasarıma sahip yeni SUV’nin adı Taigo oldu.

30.03.2021Otomobil
Ticari işlevi binek konforu

Ticari işlevi binek konforu

Binek otomobil sektörünün önde gelen markalarından bir tanesi olan Toyota, yepyeni bir segment ile Türkiye pazarına giriş yaptı.

29.03.2021Ekonomi
Ticaride büyüme hız kesmiyor

Ticaride büyüme hız kesmiyor

2020 yılı büyüme trendine giren otomotiv sektöründe 2021 ilk 3 ayı üzerine koyarak devam ediyor. Bu büyümede önemli paya sahip olan ticari araçlar da gelişen teknolojilere sahip yenilenen modellerle yüksek talebe karşılık vermeye devam ediyor.

29.03.2021Ekonomi
Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman bitecek O tarihte sona erecek

Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman bitecek? O tarihte sona erecek!

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken zorunlu kış lastiği uygulaması, belirlenen tarih itibarıyla sona erecek. Peki, zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman bitecek?

28.03.2021Gündem
Zorunlu kış lastiği uygulaması sona eriyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması sona eriyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

28.03.2021Ekonomi
Audi’de yeni dönem

Audi’de yeni dönem

Almanya’nın dev otomobil üretici VW Grubu’na bağlı Audi markasının bundan böyle yakıtlı motor geliştirmesine son vereceği açıklandı.

17.03.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Adana diğer şehirlere örnek olmalı

Adana’nın meşhur Portakal Çiçeği Karnavalı’nı hep duyardım.

6.04.2021