'30 dakikada pizza'ya büyük gözaltı

Güncelleme Tarihi:

30 dakikada pizzaya büyük gözaltı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 25, 2013 11:38

Edirne Emniyet Müdürlüğü, başta pizza olmak üzere çeşitli yemek siparişlerini belirli bir zaman diliminde vatandaşa ulaştırmak isteyen firmaların motosikletli elemanlarının trafiği tehlikeye düşürdüğünü belirledi. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, trafik kazalarının önüne geçmek için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı yazarak, bu kampanyaların daha makul sürelere çekilmesi ve kaldırılmasına yönelik çalışma yapılmasını isteyecek.

Haberin Devamı

Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, son yıllarda çeşitli sebeplerden dolayı motosiklet kullanımının cazip hale geldiğini, amacının dışında ya da sürücü belgesi olmadan kullanılan motosikletlerin trafiği tehlikeye düşürdüğünü söyledi. Evlere ve iş yerlerine gıda servisi yapan firmaların genellikle motosikletleri tercih ettiklerini ifade eden Ceylan, şöyle konuştu:

“Son zamanlarda başta pizzacılar olmak üzere bazı yemek siparişi alan firmalar '20 dakikada ya da 30 dakikada siparişlerinizi yetiştiriyoruz' şeklinde hem reklam yapıyorlar hem de siparişleri yetiştirmek için gayret ediyorlar. Siparişleri yetiştirmek isterken trafik güvenliğini tehlikeye sokuyorlar. Sürücüleri tehlikeye sokuyorlar. Bu konuyla ilgili trafik ekiplerimiz denetimlerini yapıyor. Kural ihlali varsa cezai işlem de uygulanıyor. Zamana karşı yapılan sipariş yarışı, yayaları, insanları ve trafiği tehlikeye sokuyor. Bu konuyla ilgili son zamanlarda çok sayıda şikayet gelmeye başladı. Bu firmalara nasıl bir yaptırım uygulanacak önümüzdeki süreçte göreceğiz.”

“Hız ve güvenlik bir arada olmaz”

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem ise firmaların belirli bir süre taahhüt ederek aldıkları siparişleri, illere ve mesafeye göre tekrar gözden geçirmesi gerektiğini, farklı mesafelere aynı süre içerisinde sipariş götürebilmenin mümkün olmayacağını belirtti.

“Hız ve güvenlik bir arada olmaz” diyen Erdem, trafikte zamana karşı yarışmanın doğru olmadığını vurguladı.

Tüm vatandaşlara açık olan yollarda herkesin kurallara uygun bir şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade eden Erdem, "Motosikletler aracılığıyla belirli bir zaman diliminde siparişlerini yetiştirmeye çalışan firmalardan, bu kampanyalarını daha makul sürelere çekmelerini veya kaldırmalarını isteyeceğiz. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazdık” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!