GeriFutbol Bursaspor'dan Beşiktaş maçı hakemine tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursaspor'dan Beşiktaş maçı hakemine tepki

Bursaspor'dan Beşiktaş maçı hakemine tepki
refid:28220575 ilişkili resim dosyası

Bursaspor Kulübü, Spor Toto Süper Lig'de dün Beşiktaş'ın 3-2 kazandığı maçtaki hakem kararlarına ilişkin açıklama yaptı.

Bursaspor Kulübü'nün resmi internet sitesinde "Bursaspor Kulübü" imzasıyla ve "Puan cetvelleriyle ölçülebilen tek şey, sonuçlardır" başlığıyla yer alan açıklamada, "O cetveller; haksızlıkları ve futbolu yönetenlerin adalet duygularını gizler, göstermez. O cetvellerin boyu da vicdanlardaki sıralamayı ölçmeye yetmez" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Özellikle 3 Temmuz süreciyle Türk toplumunun üzerine akan bataklığın ortasına yeşiliyle beyazıyla tertemiz bir bayrak dikmiş Bursaspor Kulübü, futboldaki kirliliğe isyan edip statlara gelmeyen ya da bağrına taş basıp sevgisinin peşine düşerek tribündeki yerini alan temiz vicdanlarda oluşan puan cetvellerinin en üst basamağında olduğunu bilerek yoluna devam etmektedir. Futbolu masum ve adil bir oyun haline getirecek olan sadece yazılı kurallar değil, bu kuralları uygulama noktasında sorumluluğu olan insanlar ve kurumlardır. Biz sportif kuralların dışında etik değerlere de bağlı bir kulüp olarak mücadelemizi 'temiz futbol' ilkesi ışığında sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğiz ancak haksızlıkları dile getirmeyi de bir görev ve toplumsal sorumluluk olarak sürdüreceğiz."

Bursaspordan Beşiktaş maçı hakemine tepki

'ABİTOĞLU'NUN KARARLARI TARTIŞMALI'

Beşiktaş maçının hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu'nun kararlarının futbol kamuoyunda tartışıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"İstanbul Olimpiyat Stadı'nda Beşiktaş ile oynadığımız karşılaşma sırasında ve sonrasında yaşananlar, Bursasporumuza puan ve oyuncu kaybı olarak yansımış ama biraz evvel sözünü ettiğimiz vicdani puan cetvelinde en az bir puan daha yükselmemize neden olmuştur. Karşılaşmayı yöneten Mustafa Kamil Abitoğlu'nun maç esnasında yaptığı en az iki önemli hata futbol kamuoyunda tartışılmaktadır. Bunlardan ilki, futbolcumuz Fernandao'nun rakibine yaptığı hareketi sarı kartla cezalandırması ve kırmızı kartını göstermemiş olması olarak değerlendirilmiştir. Bu kararın, maçın gidişatını nasıl etkileyeceğini değişik senaryolarla ele almak ve farklı ihtimaller üzerinden yürüyerek bir sonuca ulaşmak mümkündür ama uzatma dakikalarının bitimine doğru oyuncumuz Şener Özbayraklı'nın rakibiyle girdiği ikili mücadelenin haksız bir şekilde penaltı ve kırmızı kartla cezalandırılmış olmasının ortaya çıkarttığı sonuç ve senaryo tektir ve o da bu haksız kararla karşılaşmayı 3-2 kaybetmiş olduğumuzdur. Bu maç, Bursaspor Kulübü olarak, bu sezon hakem hatalarıyla kaybettiğimiz ne ilk maçtır, maçlar bu duygu ve yeterlilikle yönetildiği takdirde, ne de son maç olacaktır."

Açıklamada, "puan kayıplarının üst üste yazıldığında ortaya çıkan tablonun, sportif ve ekonomik açıdan kabul edilemez ve korkunç boyutlarda olduğu ve camiada infial yaratacak düzeyde olduğu" savunularak, bu durumun normal olarak oyuncu grubu, teknik kadro ve camianın bütün fertlerinin adalet duygusunu yerle bir edip, sabrının limitlerini aşar hale geldiği belirtildi.

'MOTTA'NIN HAREKETLERİ SPORTMENLİK DIŞI'

Maç bitiminde "Beşiktaşlı oyuncuların ve özellikle Motta'nın sportmenlik dışı hareketleriyle bazı Beşiktaşlı yöneticilerin tribündeki agresif tutum ve hakaretamiz davranışları ise tasvip edilemez çirkin görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olduğu" öne sürülen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Ligde daha katedecek çok yolumuz olması ve Ziraat Türkiye Kupası'nda da kendine finali değil, kupayı hedef seçmiş bir kulüp olarak Bursaspor'un tek beklentisi vardır ve o da artık maçları ve futbolu yöneten tüm kişi ve kurumların daha dikkatli, özenli ve geçmişteki mağduriyetimizin farkına vararak adaletli karar vermeye başlaması gerektiğidir. Sevgi, saygı ve dürüstlüğün hakim olması gereken futbol ikliminde, nefretin egemen hale gelmesinde adalet duygusuna indirilen bu sayısız darbelerin hiç kuşkusuz çok önemli payı vardır. Eğer makus hale gelen futbol kaderimiz olumlu yönde değiştirilmek isteniyorsa, kulüpler, oyuncular ve antrenörlerden daha çok hakemlere, nefret ateşini üfleyen medyaya ve futbolu yöneten kadroların iptidai, gerçeklikten ve sonuç almaktan uzak cezai yöntemleri artık yeniden gözden geçirmelerine gereksinim duyulmalıdır. Vicdanlarda oluşan puan cetveliyle, görünürdeki puan cetveli arasındaki farklılıkları ortadan kaldırma ve bu oyunun en önemli unsuru olan adaleti yeniden tesis etme görevini yerine getirmesi gerekenlere, maiyeti 'uyarı' olan bu açıklamamızı doğru ve objektif bir gözle okumalarını öneriyoruz."

False