Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Türk füzesi Cirit dünyanın gündeminde

23 Mayıs 2011 - 11:37Son Güncelleme : 23 Mayıs 2011 - 12:53

Türkiye'nin füze teknolojisinde önemli bir aşaması olarak gösterilen aktif lazer güdümlü füzesi “Cirit”, kaydettiği başarılarla dünya gündeminde yer alıyor. Cirit'in başarılı testleri, yabancı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin de ilgisini çekmeye başladı.

Cirit'in, yurtiçindeki ihtiyaçları karşıladıktan sonra, yurtdışından da önemli bir talep görmesi bekleniyor.

ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü füzesi Cirit, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışıyor.

Cirit, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roket motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektromekanik kontrol tahrik sistemlerine sahip bulunuyor.

MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz farklı entegrasyon modellerine uygun CİRİT podlarından ateşleniyor.

M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebiliyor.
Aktif lazer güdümlü Cirit, Türk taarruz helikopterleri T129'ların en etkili silahı olacak. “Cirit”in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

CİRİT'İN KULLANIM ALANLARI

Cirit, farklı kara ve hava platformlarına entegrasyon imkanı bulunmakla birlikte, öncelikli olarak taarruz helikopterlerinden kara hedeflerine yönelik olarak kullanılacak.

Hafif zırhlı/zırhsız ve hareketli hedefleri imha etme yeteneği bulunan Cirit'in füzesine iki alternatif harp başlığı takılabiliyor.
Çok maksatlı başlık olarak tanımlanan birinci alternatifte, zırh delme, yangın çıkarıcı ve parçacık etkisi bulunuyor. Yüksek İnfilaklı Başlık olarak tanımlanan ikinci alternatifte ise sadece parçacık etkisi bulunuyor.

CİRİT'İN SERİ ÜRETİME GEÇME ZAMANI

Cirit'in, 2010 yılı itibarıyla tüm geliştirme ve tasarım doğrulama faaliyetleri tamamlandı. Seri üretim faaliyetleri, kalifikasyon çalışmalarına paralel olarak başladı.
Halen parça ve alt sistem seviyesinde seri üretim çalışmaları yürütülürken, ilk seri üretim kafilesinin, bu yıl içinde üretilmesi hedefleniyor.

8 kilometre menzilli 'Cirit'in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine kazandırılacak lazer güdümlü füze Cirit, özellikle Türk şirketleri TUSAŞ ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica grubu şirketi AgustaWestland'ın ortak üreteceği T129 taarruz helikopterinde kullanılacak.

70 mm çapındaki yarı aktif lazer güdümlü füze “Cirit”in özellikle hafif zırhlı hedeflerde istenilen tahribatı sağladığı belirtiliyor. Cirit'in şimdiye kadarki atışlarında hava platformu olarak AH-1W helikopteri kullanıldığı belirtiliyor.

Füzenin Türk taarruz helikopteri T129'da etkin olarak kullanılması bekleniyor.

1988 yılında ulusal füze ve roket programlarında öncü olmak üzere Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kurulan Roketsan, Türkiye savunma sanayinin teknoloji üreten stratejik merkezlerinden biri olarak faaliyette bulunuyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 141 Yorum }
 • mete duraner 23.5.2011 13:00:23
  Başka bir konu da şu ki:savunma sanayisindeki diğer projeler gibi bunda da Tübitak-SAGEM bilgi ve desteği vardır.Bu iktidar döneminde bu kuruluşun bütçesi 2 katına çıkarılmıştır.ARGE destekleri artırılmıştır.Kendi sempatiniz olanlara bu işi yontmadan önce iyi araştırın...Ya da çıkarın o gözlükleri!
 • mete duraner 23.5.2011 12:56:07
  Bilmeden bilmiş edasıyla yorum yapabilme cesareti gösteren donkişotlar için yazıyorum.Bu füze kendi alanında dünyada 1.veya 2.füzedir(2.75" laser güdümlü maliyet etkin roket).Sapla samanı birbirine karıştırmayın.Bunu yapamayan modern ülkeler var hala.İş 2000km öteye 2 milyon dolar göndermek değil.
 • Hamza Çokkaya 23.5.2011 12:41:46
  Roketin menzilinden dem vuran kuru muhalifler: Her füze binlerce km yol yapmaz! Hepsinin ayrı bir amacı var. Havadan karaya zırh parçalayıcı füzeler için 8 km çok çok uzun bir menzildir. Bunların çoğu bir kaç yüz metreden ateşlenir aslında. Ne diyelim; kuru muhaliflik yine sizde kaldı...
 • Tuncay Cakir 23.5.2011 12:31:32
  Cok sevindim bu habere yeterki kendimiz üretelim disardan almayalim paramiz türkiye de kalzin Gününün birinde savas dolayi ambargo yedimiz de üretebilelim<br><br>simdi sirada daha uzak mevkili füzelerde
 • tolga kaan kanatlı 23.5.2011 12:29:40
  Millet bilmeden yorum yapıyor. 8km çok az tomahawk 1500 km gidiyor demişler. Şu ana kadar hangi helikopter tomahawk taşıyabilmiş acaba?<br>Cirit füzesinin benzeri Amerikan Hydra roketidir, o da 8km menzilli, aynı çapta. Ancak Hydra güdümsüz isabetsiz bir roket.<br>ABD bile ciritle ilgilenirse şaşmayın.
 • SIKILDIM ARTIK 23.5.2011 12:27:05
  Dünyada füze bitti bizimkine mi kilitlendi.... Hadi canım sizde....Bırakın bu koltuklamayı....
Sayfa Başı
Haberlersonbaharda istanbulkurbanbayramisonbahar gezilecek yerMaşukiyeMezopotamyaGaziantepBilinmeyen kabileler