« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Türk atletizminde olmayan bir şeyi başardık”

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya alarak büyük bir başarıya imza atan Milli Takım'ın sporcuları, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler'in katılımıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Pera Palas Oteli'nde gerçekleştirilen ve İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey ile Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın da katıldığı toplantıda konuşan Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, “Dünya yıldızları” diye seslendiği Türk sporcuların elde ettiği başarılarla güzel bir gün geçirmelerini sağladıklarını söyledi.

“Helsinki'de büyük bir coşku yaşadık. Türk atletizminde olmayan bir şeyi başardık” diyen Terzi, alınan başarılarla Türk atletizminin dünyada konuşulmaya başlandığını kaydetti. Terzi, şöyle konuştu:

“Barcelona'da başlayan başarılarımız şimdi iki katına çıktı. Atletizmde büyük ülkeler var. Bu büyük ülkelerin yanında artık Türkiye'nin olduğunu da söylüyorlar. Eskiden Avrupa şampiyonalarına gittiğimizde ilk gün elenip, ondan sonra yarışları tribünden izlerdik. Helsinki'de ise yarışların son anına kadar sporcularımız mücadele etti. Türk atletizminin geldiği nokta budur. 41 kişiyle Avrupa Şampiyonası'na gitmiştik. Bu da bir ilktir. Bazı yarışları kıl payı kaçırdık. Onlarda da madalya alsaydık, takım olarak ilk sıralarda yer alırdık. Artık bu başarıyı da bundan sonraki organizasyonlara bırakıyoruz. Sporcularımızla ve antrenörlerimizle gurur duyuyorum. Hepsini alnından öpüyorum.”

Türk atletizminde başarıların yeni başladığını anlatan Terzi, “27 kişi olimpiyat barajını aştı. Bayrak takımı da giderse 32-34 sporcumuz olimpiyatlarda olacak. 2016 olimpiyatlarında 70 sporcu olmayı hedefliyoruz. Ülkemizde olması halinde, 2020 yılında 100 sporcuyu hedefliyoruz” diye konuştu.

Öztürkler: “Atletizmin en büyük destekçisiyiz”

Atletizm Milli Takımı'nın sponsoru Turkcell'in Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ise elde edilen başarılardan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını dile getirdi.

Öztürkler, gerçekleştirilen projelerle başarıların geldiğine dikkati çekerek, “Bu başarıları daha ileriye götürme yönünde projeler var. İnşallah bunları gerçekleştiririz. Turkcell olarak, atletizmin en büyük destekçisiyiz. Uluslararası birçok organizasyona, altyapı projelerine destek veriyoruz. Sponsorluğa 2011 yılında başladık. Yolun başındayız. Kurumların böyle çalışması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Hem takım sporlarına hem de bireysel branşlara destek verdiklerini anlatan Koray Öztürkler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olimpiyatlarda da aynı başarıları elde etmeyi umuyoruz. Kurum olarak Londra Olimpiyat Oyunları'nda başarılı olacak sporcularımızı ödüllendirmeyi de görev bileceğiz. Madalya getiren sporcularımızı ödülsüz bırakmayız. Umarım bu motivasyon kaynağı olur. Basketbol ve futbol milli takımlarımızı da önemsiyoruz. Bireysel sporlarda daha fazla kaynak ihtiyacı çıkıyor. Kurumsal firmaların bu alanlara önem vermesi gerekiyor. Kulüp değiliz, takım kurmuyoruz. Bütün kulüplerin oyuncularını bir şekilde kucaklamak ve destek vermek istiyoruz.”

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, yaptığı kısa konuşmada, Türkiye'nin uzun yıllar bu tür başarılara hasret kaldığını vurgulayarak, “Artık münferit başarılar peşinde koşmuyoruz. Mehmet Terzi'nin, Mehmet Yurdadön'ün kazandığı başarılar münferitti. Sporcular kendi kendine olmuyor. İşin içine uzmanları soktuk” diye konuştu.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, sporu tabana yaymak istediklerini dile getirdi. Kara, Aslı Çakır Alptekin'in çocuklar için rol model olduğunu anlatarak, “Özellikle 1500 metredeki başarının tesadüf olmadığını, Avrupa'da da altın madalya ile gösterdi. Londra Olimpiyatları'nda da kendisinden başarı bekliyoruz. Başarı sözü vermişti. Her sporcunun yarıştan önceki iddiası diye düşünmüştük. Ama inanmıştık. Sporun atası olan atletizme hep destek vereceğiz” dedi.

Sporcuların görüşleri

Toplantıya katılan Aslı Çakır Alptekin, Gamze Bulut, Gülcan Mıngır, Polat Kemboi Arıkan ve Tarık Langat Akdağ da mutlu olduklarını söyledi.

Bayanlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin, başarıyı, olimpiyatlara taşımak istediğini kaydetti.

Kendisinin ardından ikinci olan Gamze Bulut ile taktik konusunda konuşup konuşmadıkları yönündeki soruyu cevaplayan Çakır, “Kendisiyle taktik yapmadık. İkimiz de heyecanlıydık ve yarış öncesi konuşmadık. Kafamızda hedef vardı. Gamze Bulut yarışta öne çıktı. Son turda aynı taktiği uyguladım. Ben çizgiyi geçtikten sonra Gamze Bulut bağırdı. Arkamı dönünce 'Ben geldim' dedi. Çok mutluyum, artık hedef olimpiyatlar” diye konuştu.

Kadın sporcuların başarılarda ön plana çıkmasıyla ilgili soru üzerine Çakır, “Atletizmde de şu anda kadınlar ön planda. Daha başarılılar. Galiba kadınlarda başarı daha çabuk geliyor. Erkeklerimiz de iyi. Kadınların ön planda olmasından mutluyum” dedi.

Gamze Bulut ise kendilerine inananlara teşekkür ederek, “Aslı abla birinci ben ikinci oldum. Şampiyon olmuş kadar iki başarıya sevindim” şeklinde konuştu.

Sporculara ödül verildi

Toplantının ardından Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Atletizm Federasyonu'na başarılarından ötürü 100 bin lira çek verdi. Öztürkler çeki, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve sporculara teslim etti.

Öztürkler, ayrıca Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda dereceye giren sporculara birer hediye verdi.

Bu arada Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da belediyeleri bünyesinde şampiyonada başarılı olan Aslı Çakır Alptekin ve Gülcan Mıngır'a 75'er altın hediye çekini takdim etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz