GeriSpor Tuğba sekizinci oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuğba sekizinci oldu

Tuğba sekizinci oldu
refid:18625930 ilişkili resim dosyası

Dünya Atletizm Şampiyonası bayanlar 1500 metre finalinde milli atlet Tuğba Karakaya yarışı sekizinci tamamladı.

Yarışın son bölümünde tempoya cevap veremeyen ve gerilerde kalan Tuğba Karakaya, 4:08.68'lik derecesiyle sekizinci oldu.

Milli atlet, 1500 metre yarı finalinde 4:08.58'lik derecesiyle serisini birinci bitirmişti. Amerikalı Jenny Simpson altın madalyanın sahibi olurken, Britanyalı Hannah England gümüş madalya, İspanyalı Natalia Rodríguez ise bronz madalya kazandı. Amerikalı Simpson, bu altınla birlikte ülkesine 1983'ten sonra bu daldaki ilk altınını getirdi. 1983'te Mary Decker Slaney, altın madalyanın sahibi olmuştu.

BABAEVİNDE BURUK SEVİNÇ

Güney Kore'nin Daegu kentinde düzenlenen 13. Dünya Atletizm Şampiyonası bin 500 metre finalinde 4:08.68'lik derecesiyle 8'inci sırada ipi göğüsleyen 20 yaşındaki milli atlet Tuğba Karakaya'nın Kayseri'deki babaevinde buruk sevinç vardı. 7 kardeşten iki kızın büyüğü olan Erciyes Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Meslek Yüksekokulu öğrencisi Tuğba'nın canlı yayınlanan koşusunu televizyondan izleyen baba Kasım Karakaya, "Kızımla gurur duyuyorum" dedi. Atletizmle ortaokul yıllarında 12 yaşındayken beden eğitim öğretmeninin yeteneğini keşfetmesiyle tanışan Tuğba Karakaya, bölge şampiyonalarında gösterdiği başarıyla Panküp Şekerspor'a transfer oldu. Kızının, Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava şehrinde düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda da bin 500 metrede gümüş madalya elde ettiğini anlatan lokantada çalışan 7 çocuk babası Kasım Karakaya, "Kızımı maddi imkansızlıklarımız olmasına karşın öğretmenlerinin parasal desteğiyle yarışlara hazırlayıp, gönderdik. Antrenörü Süleyman Altınok'un önayak olmasıyla Tuğba Fenerbahçe'ye transfer oldu" diye konuştu. Tuğba Karakaya'nın çeşitli ulusal ve uluslararası şampiyonalarda altın, gümüş ve bronz olmak üzere 68 madalyası bulunduğunu söyleyen baba Karakaya, "Tuğba, ortaokul ve lise yıllarında derslerine çok çalışsa da sporcu yönü daha ağır bastı. Antrenörlerinin de desteğiyle şu anki konumuna geldi. Kızımla gurur duyuyorum. İnşallah önünde uzun yıllar var ve önümüzdeki yarışlarda daha başarılı olacaktır. 2012 Londra Olimpiyatlarında Tuğba, dereceye girecektir" diye konuştu. Kızını diğer çocukları ve yakınlarıyla heyecanla takip eden anne İkbal ise kızının genç yaşta gösterdiği başarılardan gururlandığını dile getirdi.

FATİH FİNALE YÜKSELDİ

13. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, erkekler cirit atmada mücadele veren Fatih Avan finale yükselmeyi başardı.

Daegu Stadı'ndaki gerçekleştirilen yarışmada ilk hakkında 80.27, ikinci denemesinde 77.68'lik bir derece elde eden milli sporcu, son atışında ise 81.94'lük bir derece yakaladı ve adını finale yazdırdı. Avan, B Gubu'ndaki seçmelerde 81.94'lük atışıyla 2. olmayı başarırken, genel sıralamada 5. sırada kendine yer buldu.

Fatih Avan, 3 Eylül Cumartesi günü TSİ 13.10'da, erkekler cirit atma finalinde 12 sporcuyla birlikte madalya mücadelesi verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle