Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Süt ihracatı patlayacak

03 Nisan 2013 - 11:49Son Güncelleme : 03 Nisan 2013 - 14:49

Türkiye Süt üreticileri Merkez Birliği (SÜTBİR) Genel Başkanı Ali Koyuncu, Avrupa Birliği'nin (AB) Türk firmalarının süt ve süt ürünleri ihracatına izin vermesine ilişkin, “10 yıl sonra Avrupa'nın et ve süt ihtiyacını Türkiye karşılayacak” dedi. Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı da söz konusu gelişme ile sadece Avrupa pazarının değil, Afrika pazarının da Türkiye'de üretilen süt ve süt ürünlerine açıldığını belirterek, “Türkiye'nin 2012 yılındaki süt ve süt ürünleri ihracatı 250 milyon dolar. İhracat rakamı, 1-2 yıl içinde 4 misline çıkar” diye konuştu.

SÜTBİR Genel Başkanı Koyuncu, bu gelişmenin tarım ve hayvancılık sektörü açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Koyuncu, AB'de yaşlanan nüfusun üretemez hale geldiğini ifade ederek, “Avrupa'da ekonomik kriz gibi süt ve et üretimi konusunda da ciddi kriz yaşanacağını” öne sürdü.

AB ülkelerinde yaşlı çiftlik sahiplerinin hayvanlarını satarak sektörden çıkmaya başladığını ileri süren Koyuncu, “10 yıl sonra Avrupa'nın et ve süt ihtiyacını Türkiye karşılayacak” dedi.

İhracat üreticiyi de koruyacak

Koyuncu, “Orta Doğu ve bazı Afrika ülkelerinin de AB'nin yasağını bahane ederek süt ve süt ürünleri alma konusunda çok istekli olmadıklarını” belirterek, yasağın kalkmasıyla Türkiye'nin dünya pazarındaki ihracatının artacağını vurguladı. Ali Koyuncu, şöyle konuştu:

“Bundan 5 yıl önce Türkiye'de 10 milyon ton olan süt üretimi, bugün yaklaşık 16,5 milyon ton olarak gerçekleşiyor. Üreten bir Türkiye var. Zaman zaman Türkiye'de süt fiyatları arz-talep dengesizliği yüzünden ciddi anlamda düşüyor. Bu istikrarsızlık üreticiyi olumsuz yönde etkiliyor. Sanayiciye 'neden bu fiyatları düşürüyorsunuz' dediğimizde onlar 'arz fazlalığı var, elimizdeki ürünleri satamıyoruz, mecburen süt fiyatlarını düşürüyoruz' diyorlardı. İhracatın artmasıyla üretici fiyatlarındaki bu düşüşler de gerçekleşmeyecektir diye umut ediyorum. Üreticilere '30 milyon ton süt üretin' denilsin. Bizim 30 milyon ton sütü üretebilecek bilgimiz, kapasitemiz ve cesaretimiz var. Yeter ki üreticiler para kazansın, biz tesislerimizi büyütürüz, verimliliğimizi artırırız, hijyenik şartlarda üretim yaparız. Bunun doğruluğunu da AB kanıtladı. Bu karar Türkiye'de artık sütün hijyenik şartlarda üretildiğinin kanıtıdır.”

Koyuncu, SÜTBİR olarak Türkiye'de ulusal süt kayıt sistemi kurduklarına dikkati çekerek, AB uzmanlarının bu sistemi incelediklerini kaydetti.

AB'ye süt ve süt ürünleri ihracatının sadece 6 firma ile kalmayacağını, bu sayının genişleyeceğini dile getiren Koyuncu, birçok firmanın AB'ye ihracat yapmak için gerekli adımları atmaya başladığını bildirdi.

Koyuncu, kazanımları artırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı'nın önderliğinde kısa, orta ve uzun vadede ihracatla ilgili yol haritası çıkarılması gerektiğini vurguladı.

“Avrupa'da yöresel ürünler pazarı oluşturulabilir”

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı da söz konusu gelişme ile sadece Avrupa pazarının değil, Afrika pazarının da Türkiye'de üretilen süt ve süt ürünlerine açıldığını belirterek, “Türkiye'nin 2012 yılındaki süt ve süt ürünleri ihracatı 250 milyon dolar. İhracat rakamı, 1-2 yıl içinde 4 misline çıkar” diye konuştu.

Çallı, AB'de sütün fiyatının Türkiye'deki fiyatlardan ucuz olduğunu ifade ederek, Avrupa'da yöresel ürünlerin satışının yapılabileceğini, böylelikle butik ürünler pazarının oluşabileceğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantıda, Avrupa Birliği'nin tüketici sağlığı ile ilgili genel
müdürlüğünün Türkiye firmalarının AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satabilecek standartta olduğunu kabul ettiğini belirterek, kararın bugün itibariyle yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Eker, AB'ye ihracatı ilk etapta 6 firmanın gerçekleştirebileceğini ifade etmişti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • celal çay 3.4.2013 16:58:23
  Avrupada süt ve süt ürünleri Türkiye'den çok daha ucuz, nasıl rekabet edebilecekler anlamıyorum. Eğer karşılıklı ise yani Avrupalıda burada süt ürünlerini satacaksa, ucuz ucuz Avrupa süt ve süt ürünleri tüketeceğiz ama yerli süt ve süt ürünleri firmalarımız bir kaç sene içinde kalmayacak demektir.
 • ali gürselen 3.4.2013 13:27:28
  Komik olmayın. Avrupalı ile süt konusunda başedemezsiniz. Ucuz maliyetle süt üretimi için vatandaşı köle gibi çalıştırırsanız o başka. Hayvancılığı öldür angus ithal et ve birilerini zengin et politikası ne durumda acaba ? Sanki sütçülük farklı olacak.
 • Mugü 54 3.4.2013 13:27:26
  Süt ve süt ürünleri son bir iki yılda oldukça zamlandı. İnsanlar satın alırken düşünüyorlar. İhracatın başlaması ile zamlı fiyatlar da ikiye katlayacak.Talep arttıkça insanımız bu temel ürünleri tüketemez hale gelecek.
 • M.Hakan Kavas 3.4.2013 13:16:58
  Kendi ülkeni karşıladın da "Avrupa'nın tüm ihtiyacı" kaldı karşılanacak.Bir tarihte Turgut Özal da "her Çinliye bir portakal yedirsek" demişti.
 • ugur öneş 3.4.2013 12:04:32
  TÜRKİYE DEKİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN BÜYÜK BİR KISMI GDO LU ÜRÜNLERDEN ÜRETİLİYOR.ÜZERİNDE ORGANİK SÜT YAZAN ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN.TARIM BAKANLIĞI ACIKLAMASADA BİLİN.BESİCİLİKTE GDO LUKIRMIZI ET ALMAYIN.İTHAL ET ALIN ONDAN İYİ.YADA MERACILIK YAPANLARDAN KIRMIZI ET ALIN
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatGezgindizifragmansömestrsömestr tatili ne zaman15 tatil ne zamanokullar ne zaman kapanacak