GeriSpor G.Saray Devler Ligi kulübüdür
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G.Saray Devler Ligi kulübüdür

G.Saray Devler Ligi kulübüdür

“G.Saray’ın karşısında Rusya Ligi’nde 7 maçın sadece 2’sini kazanabilmiş bir Lokomotiv var. Çok zor gol atıyorlar. En uca Smolov takviyesi henüz tam ürün vermedi. Rus ekibi daha sorunlu. G.Saray’ın kazanması gereken bir maç.”

1- Güneş, “Bu VAR niye var? Önce vicdan olacak” dedi ve 2. sarı kartta da VAR’a bakılmasını istedi. Haklı mı?

2- Koç, “Facia olmazsa Cocu ile devam ederiz” dedi. Bu F.Bahçe ileride facia niteliğinde bir durum yaşar mı?

3- Geçen sezon kupada yaşananlar malum. F.Bahçe-Beşiktaş derbisinde yeni bir sayfa açılır mı?

4- Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin sonucu ne olur? Kaybeden takım için ligin seyri değişir mi?

5- Terim’in Ozan hamlesi, “Ben yerli ve genç oynatıyorum 14 yabancıya rağmen” diye algılandı. Siz ne dersiniz?

6- Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’ne başlıyor; sarı kırmızılılar hazır mı? Lokomotiv karşısında kazanabilir mi?

MEHMET Y. YILMAZ

VAR’IN GÖREV YERİ ŞİMDİLİK YETERLİ

1- BENCE Fikret Orman’ın pazartesi günü gazetelerde yayınlanan açıklaması bu sorunun yanıtı yerine de geçiyor: VAR’dan önce, kendi oyununa bak! Öte yandan VAR’ın her tartışmalı pozisyon için devreye girmesi demek, bizim gibi bir ülkede maçların üç-dört saatte ancak bitmesi sonucunu doğurabilir. Taç atışını kimin kullanacağına bile itiraz edilen bir futbol ortamında VAR’ın görev yeri şimdilik yeterli.

F.BAHÇELiLER BU KADROYA VE HOCAYA SABRETMEK ZORUNDA

2- BU “facia sonuç” kavramı neyi anlatıyor bilmiyorum. Kadıköy’de Galatasaray’a kaybetmek mi facia? Futbolda her sonuç olur. Yöneticilerden beklediğimiz de doğru transferlerle doğru bir kadro kurmaları ve doğru teknik direktörü de bu ekibin başına getirmesidir. Fenerbahçe, gelişime açık oyuncular aldı, teknik direktörü da buna son derece uygun. Dolayısıyla Fenerbahçe’nin sabretmesi gerek. Sabretmek istemiyorsanız, gelişimini tamamlamış oyuncular ve hoca almalısınız.

GÜNEŞ’iN RUH HALi YENi SAYFA AÇILMAYACAĞINI GÖSTERiYOR

3- Şenol Güneş’in içinde bulunduğu ruh durumuna ve Beşiktaşlı bazı oyuncuların gereksiz agresif tavırlarına bakarsanız yeni bir sayfanın açılmayacağını söyleyebilirsiniz. Fenerbahçeli oyuncular ve maça gelen izleyiciler gerilimi yükseltecek tavırlara ortak olmazlar diye ümit edelim ki düzgün bir maç oynansın. Aksi takdirde geçen seneki gibi bir rezil tablo ortaya çıkar.

DERBİ MAÇIN SKORU LİGİN SONUCUNU ETKİLEMEZ

4- DAHA sezonun başındayız, kazanmak da kaybetmek de ligin sonucu için önem taşımıyor bence. Bu sonuçları telafi edecek çok maç var daha. Kaybeden için elbette üzücü bir durum olur, iç çekişmelerin canlanmasına neden olur ama ligin sonucunu etkileyecek bir durumun ortaya çıkacağını düşünmüyorum.

OZAN’I OYNATMAKTAN ÇOK ISRAR ETMEK ÖNEMLi

5- OZAN’ın başarısını hepimiz zevkle izledik, ona formayı vereni de kutlarım. Bizim sorunumuz bu tür oyunculara önce şans vermek ve şans verdikten sonra ısrar etmekte. Ligin hocalarının çoğu önündeki 2-3 maçı kurtarmaya odaklı olduğu için gençlere şans veren az oluyor, şans veren de ilk kötü oyunda kulübeyi gösteriyor. Bu değişmeli.

GALATASARAY BU ŞANSI İYİ KULLANMALI

6- GALATASARAY, Lokomotiv Moskova’ya göre kötü bir kadro değil. Teknik direktörü de bu tür maçları çok oynadı, ne yapacağını biliyor olmalı. Kötü bir sonuç beklemiyorum ama şanslı kurayı da unutmayalım. Daha güçlü rakiplerin olduğu bir kurada, Galatasaray bu haliyle bir varlık gösteremezdi ve dilerim ayağına gelen bu şansı iyi kullansın.

HAFTANIN ENLERi:

- Haftanın olayı: Akhisar’a Süper Kupa kazandıran Susic’in gönderilmesiyle ligde bir yabancı hocanın kalması.

- Haftanın takımı: BAŞAKŞEHİR

- Haftanın hocası: ABDULLAH AVCI

- Haftanın futbolcusu: GARRY RODRIGUES

- Haftanın hakemi: SUAT ARSLANBOĞA

UĞUR MELEKE

VİCDAN, MUHAKEME VE EMPATİ LAZIM

1- Şöyle bir maç hayal edin: Müsabakada 60’ıncı dakika. Sahada 8 sarı kartlı oyuncu var. Eğer ikinci sarı kartlarda da VAR’a gidilmeye kalkılırsa, bu 8 adamın her birinin sarı kart ihtimali olan pozisyonlarında oyun duracak. Ayrıca hakem her an kimin sarı kartlı olup, kimin olmadığını bilecek ki hareketli oyunda bile şüpheye yer olmasın! Sizce böyle bir şey olabilir mi? Vicdan elbette lazım. Ama muhakeme kabiliyeti ve empati de lazım.

ALİ KOÇ’UN GÜÇLÜ KREDİSİ HER HOCAYI KORUYABİLİR

2- F.BAHÇE-G.Saray-Beşiktaş için facianın tanımıyla, başka bir kulüp için facianın tanımı farklıdır tabii. Oralarda rüzgâr sert eser, yönetimler kendilerini güvende hissetmediği anda “imdat çekici”ne başvurur ve hoca kim olursa olsun kırarlar. Ali Koç’un avantajı, kamuoyundaki olağanüstü kredisi. Onun bu güçlü kredisi olduğu sürece her hocayı koruyabilir, dilediği sürece arkasında durabilir, sezonları bitirebilir. Üstelik zaten Cocu’yu kovacak bir durum yok ortada.

ŞENOL GÜNEŞ SAKİN KALIRSA BÜYÜK BİR SORUN YAŞANMAZ

3- GEÇEN sezonki derbinin 4 aktörü olan Yıldırım, Orman, Kocaman ve Güneş’ten ikisi şimdi yoklar. Güneş’le Kocaman arasındaki gerilim zaten hepimizi geriyordu; artık bu ikili karşı karşıya değiller neyse ki. Tribünlerde yaşanabilecek muhtemel provokasyonlara da izin vermeyeceğini düşündüğüm bir başkan, Koç iş başında. En büyük görev burada Güneş’e düşüyor. Sakin kalır ve yapıcı olursa, büyük bir sorun yaşanmaz.

BOL GOLLÜ VE EĞLENCELİ BİR DERBİ BEKLİYORUM

4- BU sene, ligde üst grupla alt grup arasındaki farkın bir tık daha kapandığı bir sene. Henüz 5 haftayı kapadık, üç İstanbul büyüğü birbirleriyle oynamadılar ama toplamda 5 mağlubiyetleri var. Daha fazlası da olacak. O yüzden derbiyi kaybeden için olağanüstü bir durum oluşacağını düşünmüyorum. İki takım da savunmada sorunlu. Çok kolay pozisyon veriyorlar. Bol gollü, bol gelgitli ve eğlenceli bir derbi bekliyorum ben.

ÖNÜ KESİLEN İYİ YERLİ FUTBOLCU KİM, BEN BULAMIYORUM!

5- SUSİC’in kovulmasıyla ligde sadece bir yabancı hoca kaldı, o da Cocu... Yani yabancı serbestiyetini kaldırın diyen o yerli hocalar, aynı zamanda o genç yerli futbolculara forma verme yetkisi olan isimler! Futbolcunun yerlisi-yabancısı yok, iyisi-kötüsü var. Ozan iyiyse oynar, kimse onun pasaportuna bakmaz. Ortalıkta bir “Yerli oyuncunun önü kesiliyor” kakafonisi var ama o önü kesilen iyi yerli kim, ben bulamıyorum doğrusu.

LOKOMOTIV SORUNLU, G.SARAY’IN BU FIRSATI KULLANMASI LAZIM

6- G.SARAY, Gomis’in gidişiyle güç kaybetti; Avrupa’da Fransız tankını arayacaklar ama karşılarında da Rus Ligi’nde 7 maçın sadece 2’sini kazanabilmiş bir Lokomotiv var. Geçen yıl da gol yollarında çok akıcı değillerdi ama bu sene çok daha zor gol atıyorlar. En uca Smolov takviyesi henüz tam ürün vermedi; Manuel Fernandes de Moskova’yı da karıştırmayı başardı. Rus ekibi daha sorunlu. G.Saray’ın kazanması gereken bir maç. 

HAFTANIN ENLERi:

- Haftanın olayı: Bülent Korkmaz’ın henüz taca çıkmamış topa vurup oyunu bölmesi.

- Haftanın takımı: GALATASARAY

- Haftanın hocası: FATiH TERİM

- Haftanın futbolcusu: ADEBAYOR

- Haftanın hakemi: ALPER ULUSOY

YILLAR SONRA TERTEMİZ BİR DERBİ OLACAK

“Yeni bir sayfa açılmalı. Bunun için Ali Koç ile başlayan mükemmel bir barış ortamı var. Fikret Orman ve Ali Koç’un önderliğinde tertemiz bir F.Bahçe-Beşiktaş maçı bekliyorum. Yıllar sonra hak ettiğimiz bir derbi izleyeceğiz.”

UĞUR VARDAN: 

KURALLAR BAZEN NE YAZIK Ki ViCDANA BAKMIYOR

1- Beşiktaş’ın öncelikli problemi VAR değil. Tecrübeli ama giderek yaşlanan bir takım ‘var’ karşımızda. Öte yandan Talisca büyük bir kayıp ve ne yazık ki Güneş, bu oyuncunun yerini dolduracak çözümleri henüz üretebilmiş değil. İşin VAR kısmına dönersek Güneş de, futbol kamuoyunun geneli de kurallara henüz hâkim değil. Mesela ben de bilmiyordum, VAR’da ikinci sarı karta bakılmıyormuş. Aynı problem, VAR’dan bağımsız Antalyaspor maçında yenilen ve ofsayt olduğu iddia edilen golde de geçerliydi. Kurallar bazen ne yazık ki vicdana bakmıyor, tanımları neyse onun sınırları içinde uygulanıyor. Bence bir ara tur yapıp ilgili birimler (teknik direktörler ve futbolcular) bilgilendirilmeli. VAR bana kalırsa genel olarak doğru uygulanıyor. Bu cephede en azından teknik direktörler ve oyunculardan daha az hata yapılıyor.

F.BAHÇE’NİN KONYA’DA ALDIĞI GALİBİYET BAŞARI SAYILMALI

2- Bence heyecan ya da geleceğe yönelik ümit verici bir oyun ortaya koymadılar. Fark şuydu; Konyaspor cephesinin gol ayakları (özellikle de Yatabare) buldukları pozisyonları değerlendiremedi. Ama şöyle bir mazeret göz önünde bulundurulmalı; dişlinin arasına yeni isimler katılmıştı ve bu kabuk değiştirme esnasında alınan bu kritik galibiyet başarı sayılmalı.    

KAZANINCA CENTİLMEN KAYBEDİNCE BİLİNÇALTI...

3- Ali Koç’la birlikte Fenerbahçe cephesinin yönetim katında yeni bir sayfa açtığı malum ama seyirci hafızası aynı refleksi gösterir mi, sanmıyorum. Her şeyi maçın gidişatı belirler. Bizde centilmenlik, kazandığınız zaman hatırlanan bir değer. Kaybettiğiniz zaman bilinçaltınız ortaya çıkıyor. İdeali, yensen de yenilsen de aynı standardı ortaya koymak.   

F.BAHÇE-BEŞİKTAŞ DERBİSİNDEN BERABERLİK BEKLİYORUM

4- BEŞİKTAŞ, son maçlarında oyun anlamında tökezlese de daha oturmuş bir takım. Üstelik kontrayı daha iyi oynuyor. Ama malum derbiler, her daim beklentilerin dışında sonuçlara açıktır. Fenerbahçe’nin galibiyeti, “Bu yarışta ben de varım” mesajı verecek ve özellikle Phillip Cocu için rahat bir nefes alma fırsatı sunacaktır. Mağlubiyet ise kartların yeniden dağıtılmasına neden olacaktır. Ben beraberlik bekliyorum.

YARINI KURTARMAK İÇİN YENİ DEĞERLERİ SAHAYA SÜRMELİYİZ

5- BENİM futbola dair meselemde ‘yabancı’ kavramı yok. Bu denli multikültürel bir dünyada futbolu iç sularla sınırlamak demode bir tavır. Mesele daha önce defalarca söylediğimiz gibi ithal-ihraç dengesini doğru kurabilmek. Bu açıdan yeni değerleri keşfedip sahaya sürmek, hem bugünü hem de yarını kurtarabilecek formülleri çoğaltmak gerekiyor. Terim’in Ozan ve Yunus hamleleri bu mantık çerçevesinde doğru hamleler. Özellikle Ozan’da ısrar edilmesi durumunda defansta yeni bir değer kazanılacağı açık. Maç yazımda da kısaca değinmiştim; bu Terim’in ‘yabancı’ tartışmasına ilişkin cevabıydı ve yerindeydi. 

GEÇEN SEZON GOMIS’İN SIRTINA BİNEN YÜKLER DAĞITILIYOR

6- MESELE hazır olup olmaması değil, kadro problemli. Özellikle forvet hattı en sorunlu alan. Ama lig maçlarından da gördük ki geçen sezon Gomis’in sırtına binen yükler dağıtılıyor. Gollerde kanatlar ve orta saha devreye giriyor. Kuşkusuz bu zorunluluk olduğu kadar modern futbolun gereklikleri. Bir de Galatasaray’ın Avrupa refleksleri var. Lokomotif karşısında galibiyet gelir mi? Gelir tabii, neden olmasın? 

HAFTANIN ENLERi:

- Haftanın olayı: Genç futbolculara olan inanç; hem milli takım düzeyinde hem de Ozan Kabak pratiğinde.

- Haftanın takımı: FENERBAHÇE

- Haftanın hocası: FATİH TERİM

- Haftanın futbolcusu: GARRY RODRIGUES

- Haftanın hakemi: SUAT ARSLANBOĞA

MEHMET ARSLAN

HAKEMLER EKRANA BAKMAYI BİR ZAYIFLIK OLARAK GÖRÜYOR

1- VAR uygulamasının bir takım tartışmaları da gündemimize getireceği açıktı. Şenol Güneş’in önerisine katılıyorum. Sonuçta 2. sarı karttan da olsa bir oyuncuyu ihraç ediyorsunuz. Bu bir takım için, oyun için hayati bir karar. Ligin ikinci yarısı için bu öneri tartışılmalıdır. Tuhaflıkların Beşiktaş maçına denk gelmesi ise doğru. Ama kasıtlı olduğunu düşünmüyorum. VAR için bir eleştirim var. Hakemler sanki ekrana gidip bakmayı bir zayıflık olarak değerlendiriyorlar. Bunu aşmaları gerekir.

FENERBAHÇE ARTIK ZİRVE YÜRÜYÜŞÜNE BAŞLADI

2- HİÇ sanmıyorum. Fenerbahçe gün geçtikçe gelişmeyle açık bir takım. Bu bakımdan facia bir sonuca değil, çok daha iyi bir takıma hazır olmalı futbol kamuoyu. Ben Konyaspor maçında izlediğim Yassine Benzia ile birlikte Fenerbahçe’nin zirve yürüyüşüne başlayacağına inanıyorum.

FENERBAHÇE İLE BEŞİKTAŞ YENİ BİR SAYFA AÇMALI

3- YENİ bir sayfa açılmalı. Bunun için Ali Koç ile başlayan mükemmel bir barış ortamı var. Fikret Orman ve Ali Koç’un önderliğinde temiz, tertemiz bir derbi bekliyorum. Yıllar sonra hak ettiğimiz bir derbi izleyeceğiz.

DERBİDE İKİ TAKIM DA KONTROLLÜ OYNAYACAK

4- BANA sanki maç berabere bitecek gibi geliyor. İki takımın da kontrolü elden bırakmayacağı, temkinli oynamaya gayret edeceği bir karşılaşma olacak. Eğer bir kaybeden olursa, sadece 3 puan kaybeder. Ne şampiyonluğu ne de şampiyonluk umutlarını değil. Çünkü daha sezonun çok başındayız ve bu köprünün altından çok sular akacak.

BU SEZON TEKNİK ADAMLARIN SEZONU OLACAK

5- Teknik adamlardan beklediklerimiz bu değil mi? Sezon başında söylemiştim. Bu sezon teknik adamların sezonu olacak diye. Fatih Terim’in bu hamlesi bunun en güzel örneği. Gelişen oyuncular, yeni oyuncular ve yeni anlayışların önünü açan teknik adamlar.

KARAMSAR OLMAK İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK

6- LOKOMOTIV Moskova’yı yenmesi en büyük dileğim. Ben kurumların hafızası ve kültürü olduğuna inanırım. Her ne kadar kadro olarak eksik bile olsa Galatasaray, Şampiyonlar Ligi kültürüne sahip bir takım. Bu açıdan baktığınızda fazla karamsar olmak için bir neden yok. Galatasaray bence sahadan istediği sonuçla ayrılacaktır.

HAFTANIN ENLERi:

- Haftanın olayı: Fatih Terim’in tecrübeli isimleri kenarda oturtup, 18 yaşındaki Ozan Kabak’a görev vermesi ve Ozan’ın da harika oynaması.

- Haftanın takımı: BAŞAKŞEHİR

- Haftanın hocası: FATİH TERİM

- Haftanın futbolcusu: GARRY RODRIGUES

- Haftanın hakemi: SUAT ARSLANBOĞA

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle