« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayşe Begüm Onbaşı’dan dört altın daha

Türkiye’yi dünyada temsil eden genç sporcuların öncü isimlerinden Ayşe Begüm Onbaşı, madalya toplamaya devam ediyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Performansıyla alanının en iyisi olma yolunda ilerleyen 16 yaşındaki Onbaşı, son olarak Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’nda dört altın madalya birden kazandı. Dünya Şampiyonu unvanı da bulunan Ayşe, Haziran ayı başında Portekiz’de katıldığı uluslararası bir turnuvada üç birincilik birden almayı başarmıştı.

Jimnastikte genç yaşına rağmen kazandığı başarılarla adını dünyaya duyuran Red Bull sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, madalya koleksiyonuna yenilerini ekledi. Yeteneğiyle Türkiye’nin en iyi genç sporcularından biri olarak gösterilen Onbaşı, ülkemizin en yetenekli isimlerinin yarıştığı Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’nda şov yaptı.

Kocaeli’nde düzenlenen Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’nda büyüleyen bir performans gösteren Ayşe Begüm Onbaşı, toplam dört kategoride en iyi olduğunu gösterdi ve dört altın madalya kazandı.

Ayşe Begüm, madalyalarıyla çekildiği fotoğrafı sosyal medya üzerinden yayınlayarak mutluluğunu sevenleriyle paylaştı.

Ayşe Begüm Onbaşı’dan dört altın daha

Ayşe Begüm Onbaşı kimdir?

2001 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde dünyaya gelen Ayşe Begüm Onbaşı, sporla henüz 3 yaşındayken tanıştı. O günlerde Akhisar’da bale eğitimi alan başarılı sporcu, İspanyol bale öğretmeninin dikkatini çekmesiyle birlikte, hocasının ailesini yönlendirmesi sayesinde jimnastiğe yöneldi. Sporcu bir aileden gelen Ayşe Begüm, haftanın 5 günü evinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki antrenman salonuna giderek sporunu geliştirip, zaman içinde dünya çapında bir jimnastikçiye dönüştü. Spor kariyerinin yanı sıra Akhisar Anadolu Lisesi’nde öğrenimini sürdüren genç jimnastikçi, 11 yaşından bu yana milli formayı taşıyor.

Ayşe Begüm Onbaşı’nın başarıları

2015'te Meksika'da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda 12 - 14 yaş grubunda mücadele veren başarılı sporcu, burada dünya üçüncüsü oldu. 2016’da Güney Kore’de düzenlenen Aerobik jimnastik Dünya Şampiyonası'nda ise 15 - 17 yaş grubunda altın madalyayla ülkemize dönerek, yeteneklerinin ve çalışmalarının karşılığını almayı başardı. Son olarak da hem İspanya’daki Akdeniz Gençler Şampiyonası’ndan hem de Portekiz’de bir uluslararası turnuvadan üç altın madalya ile döndü. Dünya Şampiyonaları dışında yurtiçinde ve yurtdışında katıldığı etkinliklerde 60’ın üzerinde madalya sahibi olan Ayşe Begüm, ülkemizin en çok gelecek vadeden sporcuları arasında yer alıyor.

 

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz