Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayşe Begüm Onbaşı durdurulamıyor

Türkiye’nin en iyi genç sporcularından birisi olan Ayşe Begüm Onbaşı, madalya toplamaya devam ediyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Her geçen gün daha da iyiye giden 16 yaşındaki Onbaşı, son olarak Portekiz’deki aerobik jimnastik turnuvasında üç altın madalya birden kazandı.

Dünya Şampiyonu unvanı da bulunan Ayşe, sosyal medyada yaptığı açıklamada ise “Portekiz’e kadar gitmişken madalya almadan dönmek olmazdı” dedi.

Jimnastikte genç yaşına rağmen kazandığı başarılarla adını duyuran Red Bull sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, madalya koleksiyonuna yenilerini ekledi. Yeteneğiyle Türkiye’nin en iyi genç sporcularından biri olarak gösterilen Onbaşı, bu kez Portekiz’de şov yaptı.

Uluslararası bir aerobik jimnastik turnuvasında büyüleyen bir performans gösteren Ayşe Begüm Onbaşı teklerde iki, çiftlerde ise bir madalya kazanarak Türkiye’ye üç madalya ile döndü. Ayşe ilk madalyasına teklerde uzandı. Ardından Mehmet Ercoş ile çiftlerde birincilik kürsüsüne çıkan Onbaşı, trioda ise Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile mutlu sona ulaştı.

Turnuvanın ardından sosyal medyadan açıklama yapan Ayşe Begüm, “Portekiz’e kadar gitmişken madalya almadan dönmek olmazdı” ifadelerini kullandı.

Ayşe Begüm Onbaşı durdurulamıyor

Ayşe Begüm Onbaşı kimdir?

2001 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde dünyaya gelen Ayşe Begüm Onbaşı, sporla henüz 3 yaşındayken tanıştı. O günlerde Akhisar’da bale eğitimi alan başarılı sporcu, İspanyol bale öğretmeninin dikkatini çekmesiyle birlikte, hocasının ailesini yönlendirmesi sayesinde jimnastiğe yöneldi. Sporcu bir aileden gelen Ayşe Begüm, haftanın 5 günü evinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki antrenman salonuna giderek sporunu geliştirip, zaman içinde dünya çapında bir jimnastikçiye dönüştü. Spor kariyerinin yanı sıra Akhisar Anadolu Lisesi’nde öğrenimini sürdüren genç jimnastikçi, 11 yaşından bu yana milli formayı taşıyor.

Başarıları

2015'te Meksika'da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda 12 - 14 yaş grubunda mücadele veren başarılı sporcu, burada dünya üçüncüsü oldu. 2016’da Güney Kore’de düzenlenen Aerobik jimnastik Dünya Şampiyonası'nda ise 15 - 17 yaş grubunda altın madalyayla ülkemize dönerek, yeteneklerinin ve çalışmalarının karşılığını almayı başardı. Son olarak da İspanya’daki Akdeniz Gençler Şampiyonası’ndan da üç altın madalya ile döndü. Dünya Şampiyonaları dışında yurtiçinde ve yurtdışında katıldığı etkinliklerde 60’ın üzerinde madalya sahibi olan Ayşe Begüm, ülkemizin en çok gelecek vadeden sporcuları arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler