« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dedi?

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren spor yazarları Pereira ve sarı lacivertli takıma övgüler yağdırırken, hakem Cüneyt Çakır ve bazı oyunculara eleştiri yağdırdı. İşte o görüşlerden bazıları....

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediKahramanlar sonunu düşünmez (Rüştü Reçber - Hürriyet)
Vitor Pereira’nın cesaretli olduğunda elindeki kadroyu ne kadar iyi değerlendirip sahaya sürdüğünü görmüş olduk. Kazanma zorunluluğu olan maçta tamamen kazanma üzerine bir oyun sistemi kurması takımdan bundan sonra olacak beklentileri yükseltmiştir. Beşiktaş kaybetmesine rağmen Trabzon maçını kazanırsa hala liderdir. Yenilgi ikili averajda kendisine bir dezavantaj olmuştur. Bunun dışında oyun anlayışları devam ettikçe şampiyonluğun en büyük adayıdır.Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediPereira yazdı, takımı oynadı (Hakan Ünsal - Hürriyet)
Vitor Pereira, maçı yazdı, çizdi ve oynadı. Sahaya çıkardığı kadro ile bir adım öne geçti. Rakibinin sistemini iyi çözmüş. Şenol Güneş derbiye gelirken rahattı. Maçın çok başında yenilen golü beklemiyordu ve hem kendi hem takımının kendine gelmesi zaman aldı.Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediMaç büyük olunca Pereira büyüyor (Uğur Meleke - Hürriyet)
Pereira sadece 11 seçiminde değil değişikliklerde de 12’den vurdu. Yedek kalan Nani’nin kendini gösterme arzusu, skor getirdi. Tükenen Diego’nun çıkıp Ozan’ın girişi de bir başka doğru. Pereira bunca doğruyu yaparken Güneş’in Gökhan’sız başlaması, 60’lardaki büyük baskısına rağmen Cenk değişikliği için 80’i beklemesi, bu tarz sıkışan maçları çözebilecek Kerim’i yanında oturtmaması akıl almaz! Güneş formsuzdu diyelim en hafif ifadeyle dün gece.Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediGüneş tutulması (Kenan Başaran - Hürriyet)
Pereira’nın düşündüğünün aksine Beşiktaş, beraberlik fırsatları yakaladı. Portekizli, derhal Alper ve Diego’yu alıp Nani ve Ozan’ı sahaya sürüp kanı tazeledi. F.Bahçe, faullerde yerde kalma süresini de uzatıp oyunu iyice soğuttu. Tüm bunlar olurken Güneş yine izledi! Oyuna almakta geciktiği Tosun kenarda gelirken Nani, “Bu değişikliğe artık hiç gerek yok” dercesine ikinci golü attı. Geçen sezon Beşiktaş, Kadıköy’de Bilic’in bilinç kaybıyla kaybederken, dün akşam da Güneş tutulmasına uğradı... Umarım Güneş, artık F.Bahçe stresini yenmiştir!Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediVitor Pereira (Ateş Bakan - Hürriyet)
Bugünün kazananı; Pereria’dır. İlk kez ve en ligin önemli maçında; Nani’yi, yanında oturttu. Cesaret ister. Hepimiz; “Bu kadar laubalilik olmaz” diyorduk. “Hemşehri muhabbeti yapma” diyorduk. Ancak Beşiktaş maçında bunu beklemiyorduk. Tebrikler... Robin van Persie, “Benim ölüm bile bu formayı giyer” diyordu. Oynatmadı. Doğruydu...Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediPereira'nın fendi (İlker Yasin - Hürriyet)
Pereira, Türkiye'ye geldiğinden beri en iyi işi yaptı dün gece... Maç kadroları açıklandığında Alper ve Volkan Şen'le başlaması, Beşiktaş'ın oyun formatını bozacağını, rakip alanı hızlı ve kontraataklarla geçeceğini anlamak zor değildi. Pereira doğru düşünmüş, Beşiktaş'ı iyi okumuş. Dikine-hızlı oynarken top kaybetmenin önemli olmadığı, yatay, paslı, yavaş futbolda topun kaybedilmesinin tehlikeler yaratacağı açık bir gerçek...Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediBeşiktaş'a üç kişi yetmedi (Metin Tekin - Sabah)
Beşiktaş'ın beklenen oyunu, ikinci yarının 20-25 dakikalık bölümde vardı. Yani oyunu ele alan, domine eden Beşiktaş... Burada da 4-5 tane çok net pozisyon vardı. Bence bu oyunun anahtar ismi Oğuzhan'ın yanı sıra Olcay çizgilerinin çok gerisinde kaldı. Beğendiğim üç isim vardı: İlk yarıdaki kurtarışlarıyla Tolga. Oyun isteği ve yaptıkları ile Quaresma ve Atiba...Bu üçlünün dışındakiler çizgilerinin altında oynadı.Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediPereira, Güneş'e ders verdi (Erman Toroğlu - Sabah)
Maçı Beşiktaş alsaydı lig büyük ölçüde bitecek gibiydi. Ama şu anda mücadele yeniden başladı. Şenol Güneş'in kendisini sorgulaması lazım. Bu maçta benim hatalarım neydi? Ne yapabilirdim, nerede hata yaptım? Çok klasik işler yaptı dün. Pereira ise yaptığı değişikliklerle Şenol'a teknik olarak üstünlük sağladı.Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediEyyam yaptı (Ahmet Çakar - Sabah)
Bir eski hakem olarak sahada ben Cüneyt Çakır'ın ne yapmak istediğini çok net gördüm ve hissettim. En masum ifadeyle eyyam yaptı. Aslında bazı düdükler ve bazı yaklaşımlar eyyamdan da ötedeydi. F.Bahçe'nin golü bulduğu serbest vuruşta faul falan yok. Tamamen uydurma. Maç boyu ona benzer o kadar çok pozisyona 'devam' dedi ki anlaşılır gibi değil.Spor yazarları Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için ne dediSadece bir derbi kaybedilmedi (Serhat Ulueren - Vatan)
Türkiye'de dün geceden sonra bir daha hakem Cüneyt Çakır tartışılacaktır. Göstermediği veya gösteremediği sarı ve kırmızı kartlar, veremediği penaltılar ortada. Ancak şu çok net ortada; Türkiye’de bazı futbolcular çok art niyetli. Hatta ahlaksızlık had safhada. Caner Erkin daha maçın 10’ncu dakikasında hakemin otoritesini, elleriyle kollarıyla yerle bir ediyor. Volkan Şen dün en az 4 defa kart görmeliydi. Kısaca Avrupa arenasında kuzu olan futbolcularımız nedense Türkiye’de canavara dönüşüyor.