Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

SGK'da kritik atama yapıldı

18 Nisan 2013 - 14:16Son Güncelleme : 18 Nisan 2013 - 17:35

SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya görevden alındı. Kaya'nın yerine bu kritik genel müdürlüğe Dr Tonguç Sugüneş atandı. Kaya öğleden önce masasını topladı ve vedalaştı. Sugüneş'nin bugün görevine başlaması bekleniyor.

SGK'da Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya görevden alındı. Yerine Dr Tonguç Sugüneş atandı.

Atama, kurumda "süpriz" olarak nitelendirdi.

Namık Kaya, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü görevini yaklaşık bir buçuk yıldır "vekaleten" yürütüyordu. Kaya, yine kurum içinde Sigorta Primleri Daire

SGKda kritik atama yapıldı

Kaya, 1999'da SSK'ya girdi

Başkanlığı'na atandı.

"SAĞLIKÇI OLSUN..."

Kurum yetkilileri, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'ne Dr. Sugüneş'in atanmasının ardında ise iki neden olduğunu belirtiyorlar.

Bu nedenlerden ilki, SGK Başkanlığı görevini Şubat ayı sonunda devralan Yadigar Gökalp İlhan'ın, "kendi ekibini oluşturmak istemesi" olarak gösteriyor. Dr Sugüneş'nin Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü yapılmasında, "Yadigar Hanım, Dr Sugüneş ile çalışmak istedi" yorumları yapılıyor.

İkinci neden olarak ise, geçmişte CHP'nin SGK'da Genel Sağlık Sigortası gibi tüm işi sağlık konularına ilişkin dairenin başında "neden bir sağlıkçı olmadığı" yolundaki eleştirileri gösteriliyor. Görevden alınan Namık Kaya, müfettişlikten geliyordu.

CHP'li vekiller daha önce gerek yaptıkları açıklamalar, gerekse soru önergeleriyle bu eleştiriyi getirmişlerdi. Yadigar Gökalp İlhan'ın Genel Sağlık Sigortası'nın başına bir doktoru atayarak, bu eleştirileri de ortadan kaldırmayı amaçlamış olabileceği ifade ediliyor. Dr. Sugüneş'nin bu görev için seçilmesinde, hem doktor olması, hem de sosyal güvenlik konularına hakimiyetinin yattığı ifade ediliyor.

Nitekim, göreve yeni atanan Sugüneş, SSK döneminde Genel Müdür Yardımcılığı yapmıştı. Sugüneş son olarak da Ankara Yenimahalle İlçe Devlet Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

zgurcanli@hurriyet.com.tr

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • mustafa güneş 18.4.2013 16:17:57
  Değerli okuyucular Dr.Tonguç Sugüneş SSK döneminde mevzuatın ve kuralların tam belirlenmediği süreçte SSK sağlık işleri genel müdür yardımcısı olarak başarılı bir bürokrattı.Kendisine yeni görevinde başarılar dilerim.
 • halil dizdaroğlu 18.4.2013 15:21:27
  arkadaşlar bilmeden konuşmayın. Tonguç Sugüneş daha önce de aynı kurumda Genel Müdür yardımcılığı yapmıştı!
 • ınsanlik öldü mü? 18.4.2013 15:20:54
  SGK genel saglik sigortasinda bir ddoktorun degil bir ekonomistin eli deymesi lazim... geliri yetenlerin nerdeyse 50-60% kendisine ozel saglik sigortası yaptiriyor ve SGK yi hic kullanmiyor, ama primlerini de bu özel sigortaya aldirabilse ödedigi para cok daha az olacak ve daha iyi hizmet alacak...
 • tc nejat özhan olgun 18.4.2013 14:59:48
  başhekim yardımcılığından sgk genel sağlık sigortası genel müdürlüğüne.kıyak terfi..
 • Dikey Gecis 18.4.2013 14:38:49
  Ilce devlet hastanesi bashekim yardimcisi olan tip doktoru, milyonlari ilgilendiren SGK'dan ne anlar? Liyakat hak getire! Tabii adami tebrik etmek lazim, ilce bashekim yardimciligindan SGK genel mudurlugune roketle gecis yapmis! 1969'da ABD'nin aya inmesinden daha inanilmaz bir haber!
Sayfa Başı
HaberlerAfrikaDünya turuAnnapurnaAğvasapancakandıraistanbulda sonbahar