GeriSpor Şahika Ercümen rekor için hazırlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şahika Ercümen rekor için hazırlanıyor

Şahika Ercümen rekor için hazırlanıyor
refid:23350648 ilişkili resim dosyası

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, 1-2 Haziran tarihlerinde, Van Gölü’nde, paletsiz değişken ağırlık ile 55 metre olan dünya rekorunu, 60 metre üstüne çekerek kırmayı hedefliyor.

Van Valiliği’nin desteklediği Elite World Van Oteli’nin sponsorluğunda Van Gölü’nde paletsiz, değişken ağırlıkla 55 metre olan dünya göl dalışı rekorunu kırmayı hedefleyen Ercümen, 1650 metrelik rakımda rekor deneyen ilk sporcu olacak. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ve Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu resmi hakemlerinin gözetiminde yapılacak dalışın dünyanın en zor dalışlarından biri olduğu belirtildi.

20 Mayıs’tan itibaren Van’da kampa giren sporcu, aylardır fiziksel ve zihinsel olarak bu rekora hazırlanıyor. Sabahları  Akdamar Adası açıklarında yapılan dalış antremanları; Van Afad, Jandarma Alay Komutanlığı, Deniz Polisi gözetiminde gerçekleşiyor.

İnci Kefali için rekor dalış

Van’a ilk kez geçen sene, Van 100. Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın davetiyle konuşmacı olarak gelen sporcu “İlhamımı, Van Gölü’nde bulunan inci kefalinin, akıntıya karşı olan inanılmaz yolcuğundan aldım. Van Valiliği’nin de desteğini alarak bu rekora karar verdik. Van Gölü’nün 1650 metrede olması sebebiyle, irtifada zorluk derecesi çok zor bir dalış. Oksijenin az ve suyun sodalı olması gibi bölgenin coğrafik yapısındaki etkenler, dezavantaj gibi görünse de beni yeni keşifler için heyecanlandırıyor. Ayrıca, bu rekor denemesiyle bölgenin  simgesi olan inci kefalinin zorlu yaşamına da dikkat çekmek istiyorum" dedi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ve Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) resmi hakemlerinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan dalış, ekstrem su kalitesi nedeniyle dünyanın en zor dalışlarından biri olarak kabul ediliyor. Performans gerektiren ve deniz seviyesine göre çok daha riskli olan dalışın yönetimini, uzman bir bilim ekibi ile yürüten Şahika Ercümen; sualtı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Sarı , İ.Ü. Çapa Sualtı Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı  Prof.Dr. Şamil Aktaş ve ekibi ile çalışmaya devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle