Rus pazarı tam açılıyor

Burak COŞAN
08.08.2014 - 01:27 | Son Güncelleme:

Rusya’nın batılı ülkelerden aldığı tarım, gıda ve süt ürünlerine ambargo uygulayacağını duyurması sonrası en büyük ürün tedarikçisi konumuna Türkiye geldi. Rusya’ya 1.5 milyar dolarlık yaş meyve-sebze satan Türkiye’nin, tüm gıda üreticileri Rusya’nın kararının fırsat olduğunu düşünüyor.

RUSYA Devlet Başkanı Valadimir Putin’in Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelere karşı tarım, hammadde ve gıda ürünlerinde ambargo kararı alması sonrası Rus yetkililer aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerden ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçti. Rus yetkililer, özellikle yaş meyve sebze ve süt ürünleri konusunda Türkiye ile görüşeceklerinin altını çizdi. Yaklaşık 1 ay önce Rus yetkililerin AB’ye uygulanacak yaptırımlar konusunda kendilerine bilgi verdiğinin altını çizen Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Ünal, “İş netleşmiş gibi görünüyor. Türkiye’nin meyve sebze alanında en büyük alıcısı zaten Rusya. Bu karar Türkiye için büyük avantaj olabilir. Ancak, Rusya siyasi bir karar aldı. Siyasi bir kararla da bu önlemin ortadan kalkması mümkün. Bu kararın ne kadar süre ile geçerli olacağını takip etmek gerekiyor” dedi. Rusya’nın ürünleri sadece Türkiye’den alacakmış gibi bir havaya girilmemesi gerektiğini ifade eden Ünal, “Bu, fiyatların yükselmesine yol açar. Hem iç piyasa hem de ihracatçı zor duruma düşer” şeklinde konuştu. 300’den fazla firmanın şu anda Rusya’ya ihracat izni bulunduğuna değinen Ünal şunları söyledi: “Rusya’ya ihracat o kadar kolay değil. Beğenmedikleri malı geri gönderiyorlar. İzinli olan firmalar dışında bedava bile verilse ürün almazlar. Şu anda 1.5 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatımız var. Bu, bir anda 3 katına çıkmaz. Dikkatli davranılması gerekiyor.”

YENİ PLAN ŞART

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Bölgede bu karışıklıktan kârlı çıkan Türkiye olabilir. Ancak bunu planlı bir şekilde yapmalıyız. İhracat yapacağız diye iç piyasadaki dengeleri bozmamalıyız. Arz talep dengesi bozulursa fiyatlar bir anda yükselir. Bu yüzden çevre ülkelerde değişen şartlarla beraber Türkiye’nin yeni plan ve projeler üretmesi gerekiyor” dedi.

SÜTÇÜLER SEVİNÇLİ

SÜT ürünleri konusunda Ankara’dan bazı taleplerde bulunabileceklerini söyleyen Rus yetkililerin açıklamalarının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı, “Avrupa’nın Türk süt ürünlerinin ihracatına izin vermesinin ardından önümüz açılmıştı. Ürünleri gönderemediğimiz iki ülkeden biri Çin diğeri de Rusya idi. Şimdi Rusya ile kapıların açılacak olması bizi mutlu eder. Zaten bakanlıklar ile beraber yaptığımız çalışmalar neticesinde Rusya’ya süt ürünleri satma konusunda belli bir aşamaya ulaşmıştık. Çalışmalar neticelenmeden onlardan talep geldi” dedi. İhracatın başlamısının ülke için büyük yarar getireceğini belirten Çallı, “İç piyasada dengeleri değiştirecek bir durum oluşmaz. Bu konuya hazırlıklıyız. Üreticinin de ihracatçının da kazanacağı bir durum oluşur” dedi. Çallı süt ürünleri üretiminin yalnızca yüzde 2’sinin ihraç edildiğini belirtti.

BALIKÇIYA PİYANGO ÇIKTI

İSTANBUL Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Rusya, çupra ve levreği Yunanistan’dan, somonu Norveç’ten alıyor. Avrupa’dan arayan ortaklarımız ‘Size piyango çıktı’ diyor. Geçen yıl Rusya’ya 32 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. Bu yıl 60 milyon dolar olur” dedi.

AMBARGO KONULAN ÜLKELER VE ÜRÜNLER

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Batı’ya karşı aldığı tarım ve gıda ürünlerine ambargo kararı büyük yankı uyandırdı. Rusya borsası dünden beri yüzde 4 kayıp verirken, dolar ile Euro da 5 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ise “7 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere bir yıl süreli AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Kanada ve Norveç’e mallarına ambargo kararı alınmıştır. Rusya’ya girişi yasaklanan ürünler arasında sığır ve domuz eti, beyaz et, tüm meyve çeşitleri, kaşar peynirleri ve süt yer alıyor. Umarım batıda sağduyu siyasetteki problemlerin üstesinden gelecektir” ifadesini de kullandı. / Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı