GeriSpor Rekor 300 Avroya takıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekor 300 Avroya takıldı

Rekor 300 Avroya takıldı
refid:15052346 ilişkili resim dosyası

Bulgaristan'da 12-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenen atletizm yarışlarında 7,52'lik derecesiyle uzun atlamada genç erkekler Türkiye rekoru kıran Sivaslı milli atlet Alper Kulaksız, yarış sonrasında 300 ile 800 avro arasında bedeli olan doping testini yaptırmadığı için rekoru henüz tescillenmedi. Bu konudaki son kararı, Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu verecek.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün lisanslı atleti olan 18 yaşındaki Alper Kulaksız, Bulgaristan Atletizm Federasyonu'nun 12-13 Haziran tarihleri arasında düzenlediği Bulgaristan Ulusal Atletizm Şampiyonası'na ferdi olarak katıldı.

Bulgaristan'da uzun atlamada 7 metre 52 santimetrelik derece gerçekleştiren Kulaksız, bu derecesiyle 18 sporcunun katıldığı yarışta üçüncü olmasına karşın, uzun atlamada genç erkekler Türkiye rekoru kırdı.

Kısıtlı imkanlarla katıldığı yarışta Türkiye rekoru kıran Kulaksız, yarışın hemen ardından doping testi yaptırmadığı için rekoru şu ana kadar tescillenmedi. Alper Kulaksız, 300 ile 800 avro arasında bedeli olan doping testini yeterli maddi imkanı olmadığı için yaptıramadı.

Bu konudaki son kararı, Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu verecek. Federasyon Yönetim Kurulunun, rekor dereceler elde eden sporcuların yarışın hemen ardından doping testi için numune vermesi yönünde kararı olduğu, ancak Alper Kulaksız'dan yarışın ardından numune alınmadığı kaydedildi.

Uzun atlamada genç erkeklerde önceki Türkiye rekorunun, 1996 yılındaki 7,49 metrelik derecesiyle Mesut Yavaş'a ait olduğu belirtildi.

“AYNI REKORU YİNE KIRABİLİRİM”

Milli sporcu Alper Kulaksız, yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da başarılı bir atlayış gerçekleştirdiğini söyledi. Bu yarış öncesinde kendisinin en iyi derecesinin 7,13 metre olduğunu ifade eden Kulaksız, Bulgaristan'daki yarışta 7 metre 52 santimetrelik atlayış gerçekleştirdiğini belirtti.

Uzun atlamada genç erkekler Türkiye rekorunun 7 metre 49 santimetre olduğunu anımsatan Kulaksız, bu derecesiyle Türkiye rekorunu kırdığını ifade ederek, “Şimdiki hedefim Kanada'da yapılacak Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası ve Gençler Avrupa Atletizm Şampiyonasına katılmak, ülkemi bu 2 şampiyonada da en iyi şekilde temsil ederek başarılı olmak” dedi.

Kulaksız, rekorunun tescil edilmemesi halinde önümüzdeki günlerde İzmir ve Eskişehir'de gerçekleştirilecek yarışlarda da aynı rekoru kırabileceğini, bu konuda kendine güvendiğini bildirdi. Genç sporcunun babası Hüseyin Kulaksız da oğlunun hakkını sonuna kadar savunacağını ifade etti.

Antrenörü Ziya Özel de Fenerbahçe'nin lisanslı atleti olan Alper Kulaksız'ın çok başarılı bir sporcu olduğunu anlattı. Bulgaristan'daki yarışa, ikisi kendi kulüplerinden olmak üzere Türkiye'den 4 sporcunun ferdi olarak katıldığını ifade eden Özel, Alper'in Bulgaristan'daki yarışta 7,52'lik derecesiyle üçüncü olduğunu, ancak uzun atlamada genç erkeklerde Türkiye'nin en iyi derecesini elde ettiğini söyledi.
Alper'in bu derecesiyle 7,40 olan Avrupa ve 7.50 olan dünya barajını da geçtiğini kaydeden Özel, Alper'in Avrupa ve Dünya Şampiyonasında uzun atlamada ilk 3'e girmesini hedeflediklerini bildirdi.

Sporcuları Ertan Nuh'un da bu yarışta uzun atlamada 7,02'lik bir derece elde ettiğini ifade eden Özel, Alper ve Ertan'dan ilerisi için umutlu olduğunu kaydetti.

Özel, Alper Kulaksız'ın derecesinin rekor olarak tescil edilip edilmeyeceği yönündeki soruya ise Alper'in derecesinin Türkiye'de gençlerde bugüne kadarki en iyi derece olduğunu, ancak doping testi yapılmadığı için bu derecenin rekor olarak henüz tescil edilmediğini kaydetti. Yarışın ardından Alper için doping testi yaptıramadıklarını ifade eden Özel, bu durumu Türkiye Atletizm Federasyonunun ilgili koordinatörüne bildirdiklerini söyledi.

AA muhabirinin görüştüğü Türkiye Atletizm Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Muharrem Or ise Alper Kulaksız'ın ferdi olarak katıldığı bu yarışta 7,52'lik derece elde ettiği bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi.

Kulaksız'ın derecesinin, yarışın ardından doping testi için numune vermemesi nedeniyle şu an için tescil edilmediğini kaydeden Or, bu derecenin tescil edilip edilmeyeceği konusundaki son kararı Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulunun vereceğini ifade etti.
Or, federasyon yönetiminin bu konudaki toplantısının ne zaman yapılacağının henüz belli olmadığını söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle