« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Recep Kara rövanş peşinde

2004, 2007 ve 2008'de Kırkpınar Başpehlivanı olan Recep Kara, hedefinin bu sene başpehlivanlık unvanını geri almak olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finalinde Antalyalı Ali Gürbüz'e yenilen Kara, Cumhuriyet tarihinde efsanevi başpehlivan Ahmet Taşçı'nın ardından en çok final yapan başpehlivan olduğunu anımsattı.

651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 1 yıla yakın zamandır hazırlandığını ve formda olduğunu anlatan Kara, “2004 yılından bu yana Kırkpınar'da baş kategorisinde güreşiyorum. Cumhuriyet tarihinde de Ahmet Taşçı 9 kere başpehlivan oldu, başpehlivanlığı Taşçı'dan almamın ardından bu sahada en fazla final yapan başpehlivan benim. Altın kemeri de 2009 yılında kıl payı kaçırdım. Geçen sene Antalyalı Ali Gürbüz'e finalde yenildim, bu sene hedefim başpehlivanlık unvanını geri almak” dedi.

Kara, seyircinin oyun olmadan geçen final güreşlerinden sıkıldığını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
“Geçen sene Başbakanımızın da izlediği final güreşinde seyirci de bizi izlerken oyun olmadığı için sıkıldı. Açıkçası ben de pehlivan olarak sıkıldım. Ama artık şöyle bir gerçek var, şartlar zorlaştı, herkes birbirinin açığını biliyor, denk güreşler geçiyor. Seyircilerimizin de bunu bilmesi gerekiyor, 1 senelik emeği 1 saate sıkıştırıyoruz. Finalde birincilikle ikincilik arasında dağlar kadar fark var, herkes sağlam, garanti güreş yapmak istiyor.”
Başpehlivan Recep Kara, Türkiye Güreş Federasyonu'nun getirdiği “puanlama” sistemini doğru bulmadığını belirterek, “Sezonun başından beri karşıyım, burası geleneksel bir spor, bize ait. Başpehlivan olmadan Kırkpınar olmaz. Biz bu uygulamaya karşıyız” dedi.

“Rakiple uğraşırken bir de sivrisinek saldırırsa yandık”

Edirne'de bu yıl sivrisinek yoğunluğu bulunduğunu ifade eden Kara, “Buraya dünyanın çeşitli ülkelerinden, Türkiye'den akın akın geliyorlar, dışarda oturmak mümkün değil sivrisinekten. Güreşlerde ne yapacağız bilmiyorum. Rakiple uğraşırken bir de sivrisinek saldırırsa yandık. Bunun tedbirini önceden alsalar da, millete bu sıkıntıyı yaşatmasalardı” diye konuştu.

Bilet ücretinin pahalılığını ve Edirne Belediyesi'nin yolluk uygulamasını eleştiren Recep Kara, Kırkpınar'ın panayır havasından uzaklaştırılması gerektiğini belirtti.

Güreş odaklı bir organizasyonda daha fazla profesyonellik gösterilmesi gerektiğini ifade eden Kara, “Salonun etrafına çıkın bakın 10 yaşından 40 yaşına güreşçilerimiz var. Edirne Belediyesi de ilk 64'e girenlere yolluk veriyor, diğerlerine vermiyor. Güreş üzerinden organizasyon yapıyorsunuz 3'ün 5'in hesabı yapılmamalı. Üstüne para verdiğin sanatçıyı bedava izletiyorsun, güreşin adına yaptığın organizasyonda güreşleri 150 liraya izletiyorsun, Anadolu'dan gelen güreş sevenlerin parası olmayanı var, yoksul olanı var, güreşleri izleyemiyoruz. Bu ecdat yadigarı, bir panayır havasında geçmemeli amatörce organizasyon yapılıyor” görüşünü savundu.

Bunları da Beğenebilirsiniz