Nükleer ortaklık

Nerdun HACIOĞLU
19.06.2017 - 21:39 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin ilk nükleer santralının yüzde 49’u artık Türk şirketlerin. Akkuyu Nükleer Santralı’nı yapan Rus Rosatom, Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığına santralın yüzde 49 hissesinin açıldığını bildirdi. Üç ortak hisseyi eşit paylaşacak.

RUSYA Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’un alt kuruluşu Rusatom Uluslararsı Enerji’nin Finansman ve Yatırım Analiz Departmanı Direktörü Anastasya Polovinkina, Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın (NGS) yüzde 49’luk hissesinin yatırımcılara açılacağını bildirdi. Polovinkina, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Atomexpo 2017 Forumu’nda yaptığı konuşmada, geriye kalan yüzde 51’lik hissenin Rosatom’da kalacağını söyledi. Bu açıklamanın hemen ardından ise geçen yıl yüzde 49 hisseye ortak olmak için Rosatom ile görüşmeleri sürdüren Cengiz-Kolin-Kalyon birlikteliğinin yeni ortak olacağı açıklandı.

EŞİT PAYLAŞILACAK

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın (NGS) yüzde 49 hissesini Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) ortaklığına devredecek ön anlaşmanın akşam saatlerinde imzalandı. Söz konusu yüzde 49 hisseyi CKK ortaklığını oluşturan üç şirket, yüzde 16.3 olarak eşit şekilde paylaşacak. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, CKK- Rosatom ortaklığı ön anlaşması dün Moskova’da gerçekleştirilen Atomexpo 2017 Forumu kapsamında imzalandı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından, eylül ayında temel atılıp işe başlanması planlanıyor. Proje kapsamında, ilk etapta toplam 2 bin 400 megavat kapasiteye sahip olacak iki ünitenin inşaatı tamamlanacak. Akkuyu NGS’nin kalan 2 bin 400 megavatlık iki ünitesi de daha sonra inşa edilecek.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS Projesi’ne ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalanmışdı. Akkuyu NGS’nin toplam maliyetinin yaklaşık 20 milyar doları bulması bekleniyor. Santralin 2023’e kadar işletmeye alınması planlanıyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı