GeriSpor Milli duygu tartışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli duygu tartışması

Pistte sezonun açılmasıyla birlikte özellikle Avrupa kulvarında ferdi olarak başarı haberleri peş peşe gelmeye başlasa da atletizm camiası içindeki huzursuzluk söz düelloları ile yeniden gündem oluşturmaya başladı.

Türk vatandaşlığına geçerek Avrupa rekorlarına imza atan Etiyopya asıllı iki atlet Almitu Bekele Degfa ve Meryem Erdoğan'ın, bugün Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başlayan Avrupa Milletler Kupası'ndan mazeret göstererek aflarını istemesi eleştirilirken, yapılan yorumlara sert cevap, rekortmen sporcuların antrenörlerinden geldi.

Elvan Abeylegesse'nin de bir dönem antrenörlüğünü yapan Ertan Hatipoğlu, her iki atletin de gerek yorumlarda gerek de federasyon yetkilileri tarafından birer “hedef tahtası haline getirilmesine” tepki göstererek, “Milli duyguları kimse öne çıkarmaya çalışmasın. Ben dış Türküm ve en iyi ben bilirim. 30 yıl önce benim ismim değiştirildi” dedi.

Öksürük krizleri nedeniyle antibiyotik tedavisi süren Almitu Bekele Degfa'nın, şu an Etiyopya'da, acil olarak ölümcül bir ameliyata giren annesinin başucunda bulunduğuna dikkati çeken Hatipoğlu, “Almitu, kimsenin kapısını aşındırmadı, Türk vatandaşlığına geçişindeki esas unsur, o dönem kulübü ENKA'dır. Cezmi Or Atletizm Kupası'nda da rahatsızlığına rağmen koştu, ama annesinin ciddileşen durumu, onun bugün acil olarak Addis Ababa'da olmasını gerektiriyordu” dedi.
Meryem Erdoğan'ın Marsilya'da “Avrupa 23 Yaş Altı Rekoru” kırdığı yarış sonrası ortaya çıkan sakatlığının halen devam ettiğini vurgulayan Hatipoğlu, “Meryem, ferdi olarak büyük gelir elde edeceği yarışlara da bacağındaki sakatlık nedeniyle katılmadı. Eğer işin çıkar yönü söz konusuysa cevap budur. Daha yeni Avrupa rekoru kıran milli bir sporcuya yapılan bu eleştiri ayıptır” diye konuştu.

“KOORDİNATÖR OR NET KONUŞSUN”

Antrenör Hatipoğlu, aniden çıkan mazeretlere kendilerinin de anlam veremediğini açıklayan Atletizm Federasyonu Milli Takımlar Koordinatörü Muharrem Or'a, “Genel koordinatör Or net konuşsun, Aslı Çakır'ı, Sultan Haydar'ı milli takıma neden getiremedi, cevap versin” dedi.

Kendilerinin kış aylarında peş peşe önemli organizasyonlarda ter döktüklerini ve başarıların altına imza atarken kimsenin sesinin çıkmadığını anlatan Hatipoğlu, “Biz kış aylarında koşarken, Dünya Kros Şampiyonası'na gitmeyenlerden, Avrupa 10 Bin Metre Kupası'na katılmayanlardan neden hesap sorulmadı” diye konuştu.

Hatipoğlu, 2000 yılında Slovakya'da yapılan Avrupa Milletler Kupası yarışlarında, antrenörlüğünü yaptığı ve şu an Meryem Erdoğan'ı çalıştıran Öznur Dursun'un, yarımşar saat arayla 400 ve 800 metrelerde yarışarak aldığı birincilikleri de kimsenin unutmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Bu fedakarlığı hangi atlet ve antrenörü yapar. Milli duygunun ve fedakarlığın ne olduğunu biz her zaman, her yerde ispat etmeye hazırız” diyerek sözlerini tamamladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle