« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mercedes F1 Takımı ve Pirelli'ye cezası

FIA, Formula 1 takımlarından Mercedes'e, yarışların lastik sağlayıcısı Pirelli ile bilgi vermeden yaptığı testler nedeniyle cezası verdi...

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA), Formula 1 takımlarından Mercedes'e, Monaco Grand Prix'sinden önce 3 gün süresince haber vermeden İspanya'da gerçekleştirdiği testler nedeniyle bu sezonki genç sürücü denemelerine katılmama cezası verdi.

FIA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Ferrari ve Red Bull-Renault takımlarının itirazı sonrası Büyük Britanyalı yargıç Edwin Glasgow'un başkanlığında toplanan uluslararası mahkeme, Mercedes'in, bu sezonki genç sürücü denemelerine katılmaması kararı aldı. Mahkeme ayrıca hem Mercedes hem de yarışların lastik tedarikçisi Pirelli'ye kınama kınama cezası uyguladı.

Mercedes takımının, 26 Mayıs'ta koşulan Monaco Grand Prix'sinden önceki 10 günlük süreçte, mevcut otomobiliyle Pirelli'nin gelecek sezon kullanmayı planladığı ürününü, İspanya'nın Barcelona kentinde gizlice test ettiğinin ortaya çıkması yarışın önüne geçmişti.

FIA'nın olaydan sonra yaptığı duyuruda, Pirelli'nin, mayıs ayının başında mevcut Formula 1 araçlarının kullanılacağı testler yapma konusunda izin istediği ifade edilmişti. Yarışların tek lastik sağlayıcısı Pirelli ile yapılan anlaşmada, "Tüm takımlara fırsat vermek kaydıyla herhangi bir takımla bin kilometrelik test yapma" maddesinin bulunduğu belirtilerek, "sportif eşitlik" ilkesi gereği mevcut araçlarla yapılacak testlerde, tüm takımların katılması durumunda yeni araçların kullanılmasına izin verildiği açıklanmıştı.

Açıklamada ayrıca, Pirelli ve Mercedes Formula 1 takımıyla yapılan görüşmelerin ardından testler hakkında ayrıntılı bilgi alınmadığı ve Pirelli tarafından tüm takımlara aynı fırsatın verileceğine dair bir doğrulama da yapılmadığı bildirilmişti.

Formula 1 yönetmeliği, takımların, düzlükte aerodinami veya genç sürücü denemeleri dışında yarış takviminde bulunan bir pistte test yapmasına izin vermiyor. Takımlar, diğer testler için ise ancak 2010 araçlarını kullanabiliyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz