« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Madalya alınmadı diye eleştirmek insafsızlık"

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda madalya alamamalarına rağmen başarısız olmadıklarını savundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Eyüp Gözgeç, yaptığı açıklamalarda, olimpiyatlarda madalya alamadıkları için haksız yere çok eleştirildiklerini, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda alınan bronz madalyaya rağmen 2012'de daha başarılı oldukları iddia etti.

Gözgeç, 'başarısız olduk' demenin Türk boksörlere haksızlık olacağını ve Londra'ya rekor sayıda sporcuyla gittiklerini aktararak, “Boksta 10 sıklet var ve biz 6'sında vardık. 2008'de 3 olan ülke puanımızı 6'ya yükselttik. 2008'de dünya sıralamasında 25. olduk. Londra'da aldığımı sonuçlarla 2012'de 15. sıraya çıktık. Bir bronz madalya alsaydık başarılı mı olacaktık? Başarının ölçüsü bronzsa, asla kabul etmiyorum” dedi.

2012 Londra Olimpiyatları'nda Uluslararası Amatör Boks Birliği (AIBA) Hakem Komitesi'nin Türk üyesi Garip Erkuyumcu'nun, müsabakalar öncesi vefat etmesinin kendilerinin moralini oldukça bozduğunu dile getiren Gözgeç, bu ölüm haberinin takımının motivasyonunu kötü etkilediğini belirtti.

-“Teslim olmadık”-

Londra'ya gittiklerinde hemen teslim oldukları yönünde bir izlenim olmasına karşı çıkan Eyüp Gözgeç, boksun ağır bir spor olduğunu ve diğer branşlar gibi tek bir yarışla madalya kazanılmadığına dikkati çekti.

Madalya beklentilerinin fazla olduğunu, ancak gerçekleşmediğini de söyleyen federasyon başkanı, şunları kaydetti: “Biz ilk turda sadece bir kayıp verdik. Teslim olmadık. 75 kiloda Adem Kılıçcı dünya ve olimpiyat şampiyonu Japon rakibine son anda kaybetti. 49 kiloda Ferhat Pehlivan da Avrupa ve dünya şampiyonu Rus'a yenildi. 6 maç kazanmışsın, turlar geçmişsin, madalya alınamadı diye eleştirilmekte bu sporculara insafsızlık olur. Bu çocuklara haksızlık yapmayın.”
Kendisinin federasyon başkanı olduğunu ve ringe çıkıp dövüşemeyeceğini dile getiren Gözgeç, boksu bilen insanlara dertlerini daha rahat anlattıklarını kaydetti. Gözgeç, boksta “sıfır çekme” deyimi olduğunu hatırlatarak, Londra'da sıfır çekmediklerini ve tek eksiklerinin sadece madalya olduğunu vurguladı.

-İlk hedef Akdeniz Oyunları-

Kısa bir süre sonra federasyon başkanlığı seçimlerinin yapılacağını ve başkanlığa tekrar aday olduğunu açıklayan Eyüp Gözgeç, kısa, uzun ve orta vadede planları olduğunu belirtti.

İlk hedeflerinin 9 ay sonra Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları'nda başarılı sonuçlar almak olduğunu vurgulayan Gözgeç, hedeflerini şöyle anlattı:
“Üç tane gerçek amacımız var. Akdeniz Oyunları ülkemizde yapılacak. Kaçarı göçeri yok, başarılı olacağız. Uzun vadede üst miniklerden, yıldızlardan ve gençlerden yapacağımız takımla 2016 Olimpiyatları'nı hedefliyoruz. Benim başkanlığım 20 aydı. Ben bir düzen vardı da onu mu bozdum? Federasyon olarak, bakanlık bize çok imkan verdi. Hiçbir sporcumuz, antrenörümüz bize 'Eksiğimiz vardı' diyemez. Hiçbir şeyi eksik etmedik. Onlarda kaşılığını bana göre verdiler. Sporda yenmekte var, yenilmekte. Durmak yok, yola devam... Önce Mersin'de kendimizi test edeceğiz. Sonra uzun vadede olimpiyatlar var.”

-“SHÇEK'ten yüzde 100 faydalanacağız”-

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, en büyük hedeflerinin Türkiye çapındaki bütün Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları'nda (SHÇEK) araştırma yaparak, buradan çocukları boksa kazandırmak olduğunu ifade etti.

Liselerde 4-5 yıldır boksta Türkiye Şampiyonalarının kaldırıldığını aktaran Gözgeç, “Liseler dediğimiz 17-18 yaş grubu. Sen bu yaşta çocuğun spor yapmasına imkan vermezsen nasıl başarı gelecek? Olimpiyatta 17-18 yaşında sporcular altın madalya alıyor. Demek ki bunun doğrusu, yeni eğitimin ikinci 4'ünde çocukların spora başlaması. SHÇEK'ten yüzde 100 faydalanacağız. Türkiye'yi tarayacağız ve yetenekli olanları bir okulda toplayıp yatılı okutacağız. Hem eğitim, hem boks, hem hayat bir arada olacak” diye konuştu.

Gözgeç, 75 milyon nüfusa sahip bir ülkenin Londra Olimpiyatları'nda aldığı madalya sayısının az gibi gözüktüğünü ama mevcut sistemle Türk sporunun büyük başarılar kazanamayacağını savunarak, mevcut iktidarın spora çok destek verdiğini ve başarıların kısa zamanda artacağına inandığını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler