GeriSpor Londra'da bir ilk yaşanacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra'da bir ilk yaşanacak

Londra'da bir ilk yaşanacak
refid:20566319 ilişkili resim dosyası

Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri, atletizm tarihinde bir ilki başardıklarını söyledi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Nihat Doker, atletizm tarihinde bir ilki başardıklarını belirterek, şu ana kadar 24 sporcunun 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmasının kesinleştiğini, bu sayının 35'e ulaşmasını tahmin ettiklerini bildirdi.

Doker, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Adana'da, Türk atletizminin son yıllarda çok başarılı çıkış yakaladığını söyledi.

Pekin Olimpiyatları'na 16 kişi ile gittiklerini ve Pekin'den 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile iki gümüş madalya ile döndüklerini hatırlatan Doker, o dönemdeki sporcu sayısıyla atletizmde bir ilki başardıklarını ifade etti.

Doker, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek olan olimpiyatlar için hazırlıklarının tüm hızıyla sürdüğünü anlatarak, şunları kaydetti:
“Tarihimizde bir ilki başardık. Şu an itibariyle 24 sporcumuz Londra'daki olimpiyatlara gitmeye hak kazandı. 2008 Pekin Olimpiyatları'na 16 sporcuyla katılarak tarihimizde bir ilki başarmıştık, ancak şu an olimpiyatlara gidecek sporcu sayımız 24'e ulaştı. Atletizmde son yıllarda çok önemli başarılar alınıyor. Nevin Yanıt'ın Avrupa şampiyonluğu, Aslı Çakır'ın Dünya Salon Atletizm şampiyonasındaki başarısı çok önemliydi. Olimpiyatlara en fazla sporcu ile giden branşız. Daha çok sayıda önemli sporcularımız var. Onların da barajı geçeceğine inanıyoruz. Şu an olimpiyatlara gitmesi kesinleşen 24 sporcumuzun içerisinde Elvan, Kemal Koyuncu gibi bazı sporcularımız yok. Onların da barajı geçeceğini tahmin edersek bu sayının 35'e ulaşacağını tahmin ediyoruz. Hedef madalya kazanmak. Madalyaların rengini bilemeyiz ama madalya geleceğini ümit ediyoruz.”

Olimpiyatlara katılması kesinleşen sporcular

Olimpiyat A Barajı'nı geçen sporcular:
“Fatih Avan (cirit atma), Ercüment Olgundeniz (disk atma), Eşref Apak (çekiç atma), Pınar Saka (400 metre), Nagihan Karadere (400 metre engelli), Aslı Çakır Alptekin (1500 metre), Tuğba Karakaya (1500 metre), Binnaz Uslu (3000 metre engelli), Gülcan Mıngır (3000 metre engelli), Tarık Langart Akdağ (3000 metre engelli), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Polat Kemboi Arıkan (5000 metre), Sultan Haydar (maraton), Bahar Doğan (maraton), Ümmü Kiraz (maraton), Bekir Karayel (maraton)”

Olimpiyat B Barajı'nı geçen sporular:
“Nevin Yanıt (100 metre engelli), Merve Aydın (800 metre), Karin Melis Mey (uzun atlama), Burcu Ayhan (yüksek atlama), Semiha Mutlu (20 kilometre yürüyüş), Recep Çelik (20 kilometre yürüyüş), Tuğçe Şahutoğlu (çekiç atma), Hüseyin Atıcı (gülle atma)”

Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'na adaylığı

Doker, Türkiye'nin son yıllarda çok büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptığını da belirterek, “Ülkemiz şu anda bu konuda önemli bir deneyime sahip. Ekonomik olarak da şu anda Avrupa'nın en iyi ülkelerinden birisiyiz” dedi.

Türkiye'nin, üniversite oyunları, 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF), Erzurum Kış Oyunları gibi bir çok şampiyonaya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Doker, şöyle devam etti:
“2013 yılında da Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağız. Artık ülke olarak bir tek hedefimiz var, o da olimpiyatlar. Onun dışındaki tüm organizasyonları yaptık. Biz bunu yapmalıyız, İstanbul buna yakışır. Hangi ülke Asya ile Avrupa yakasında bir organizasyon yapabilir. Biz İstanbul'da olimpiyatları yaparsak iki kıtayı birleştireceğiz. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Biz bunu yaparız, deneyim var, ekonomi var ve güçlüyüz.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuyu takip ettiğini ve olayın içerisinde olduğunu belirten Doker, “Başbakanımız spor adına bir şans. Sporcu kökenli bir Başbakanımız var. Sporla ilgili her şeye destek veriyor. Gidiyor sporcuyla konuşuyor, dinliyor, yani bu güzel bir olay. Başbakanımız sporcunun halinden anlıyor. Başbakanımız talimat verdi 'bu işi alacağız' diye. Ben 2020 Olimpiyatları'nın Türkiye'ye verileceğini inanıyorum. Başbakanımızın da gücünü alarak biz bu işi yapacağız” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle