Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Kriz vurdu, herkes uzun dönem askerliğe koştu

16 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 16 Nisan 2009 - 14:36

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, işsizlik rakamlarının yüzde 15.5’e yükseldiği bir dönemde çarpıcı açıklama yaptı. Gönül, askeri yükümlülüğünü yerine getirmesi gereken üniversite mezunlarının genellikle kısa dönemi tercih ettiğini hatırlatarak, "Ancak son aylarda uzun dönem askerliğe olan ilgi arttı. Bunun sebebinin işsizlik olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Gönül, TBMM kulisinde sohbet ederken, ekonomik krizin yansımalarına ilişkin ilginç bir örnek verdi. Gönül, üniversite mezunları için 1 yıl uzun dönem, 6 ay kısa dönem olarak uygulanan askerlik sürelerinde değişiklik olup olmayacağı sorusuna şöyle yanıt verdi:

İşsiz üniversiteliler

"Yedek subaylar arasında kısa dönem ve uzun dönem askerliğe olan ilgi, konjonktüre göre değişebiliyor. Kısa dönem üniversite mezunları açısından daha çok tercih edilmesine rağmen son dönemlerde uzun dönem askerliğe olan talebin arttığı ortaya çıktı. Bunun sebebini ekonomik krizle, işsizlikle açıklıyoruz. İş bulma güçlüğü çeken üniversite mezunları, uzun dönem askerlik yaparak, ekonomik olarak da belli bir süre güvencede olmayı tercih ediliyor. Sonuçta 1700 TL maaş veriliyor. Aynı durum, hukuk ve tıp mezunu yükümlülerde de görülüyor. TSK’nın ihtiyacı olan hakim ve doktor ihtiyacının karşılanması içinde yedek subaylar arasından orduda kalma istediğinde artış oldu. Rakam olarak söyleyemem ama son dönemde bu iki konuda artış olduğu bilgisi verildi."

Bedelli askerlik yok

Gönül, "bedelli askerlik" taleplerinin anımsatılması üzerine de, "Yasamızda bedelli askerlik var ama gündemimizde yok. İhtiyaç fazlasına göre buna TSK karar verir. Benim bir bakan olarak böylesine teknik bir konuda inisiyatif kullanmam doğru olmaz. TSK’nın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak karar veriliyor" dedi.

1 milyon 43 bin asker

2008 verilerine göre TSK’daki toplam asker sayısı bir milyon 43 bin. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 5.3’lük bölümü ayrılan TSK’nın, yıllık harcamaları 20 milyar dolar. TSK’nın yönetmeliğine göre silah altına alınan tüm yedek subay aday adayları, test ve mülakata tabi. Sınav sonucuna göre  yedek subay ve kısa dönem er statüsüne seçiliyor. Seçimde, öncelikle yedek subay ihtiyacı, daha sonra yükümlülerin istekleri ve bu sınavdaki başarıları dikkate alınıyor.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 140 Yorum }
 • Kuzey SEVER 16.4.2009 15:57:26
  Hala biz yaptık siz de yapın diyenlere inanamıyorum.Ben de gittim 15 ay yaptım.Konu bu değil ki.Konu içinde bulunulan ekonomik kriz.Herkes yedek subay gitsin gitmesine de bu gençler dönünce ne olacak ? İşleri hazır mı ? Ekonomi düdzeldi mi ? Uyanın efendiler uyanın.Bedelli bu gençlerin geleceğidir..
 • TC Kocarslan 16.4.2009 15:51:13
  Bedelli Askerligin Cıkması Sart Gibi Hem Ekonomi Acısından Hemde Düzenını Oturtmus isini kurmus yada calısan genclerımız ıcın,onları uzun donem askerlıge yolladıklarında aynı gelırı temin edıcekse Ordu aılelerı ıcın o zaman 15 ay yapsınlar tamam!ama aılelere evlatlara kım bakıcak?Bedelli Şarttır..
 • İsa Turan 16.4.2009 15:39:53
  Askerliğini yapmış vatan millet sakarya mantığında düşünen arkadaşlar; siz böyle düşünmeye devam edin, ekonomisi bitmiş bi ülkenin ordusu kimi neyle savunacak? Artık çağımız ekonomi ve bilgi çağı, kılıç kalkanlarla savaşmıyoruz biraz gözünüzü açın oturduğunuz yerde atıp tutmayın...
 • KaPtAn FaRk 16.4.2009 15:37:23
  Nasıl da düşünmüşler hayret. Bu kadar askerimiz olmasa siz o zaman düşünün işsizlik rakamlarını. Ülkeyi ne hale getirdiniz. bunu düşünün.
 • ahmet aa 16.4.2009 15:17:15
  Bedelli askerlik çıkarılmamalı.
 • bedelli bekleyen 16.4.2009 14:58:17
  bencede bu kadar asker fazlası var devlete yük bu kadar işsiz var bunlarda yük bari bedelli çıkarında biz yük olmayalım faydamız olsun bizde işsiz kalmayalım ...
Sayfa Başı
HaberlergjogvAğvasapancakandırasonbaharistanbulda sonbaharsonbaharda istanbul