« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kış Sporları Festivali başladı

Valilik ile Buz Hokeyi Federasyonu tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kış Sporları Festivali, kortej yürüyüşü ve kardan heykeller sergisiyle başladı.

Turgay İPEK /ERZURUM DHA
SON GÜNCELLEME

Tarihi Çifte Minareli Medrese önünde toplanan Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler (AKP), Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, Buz Hokeyi Federasyon Başkanı Fatih Çintımar, kaymakamlar, belediye başkanları, daire müdürleri katıldı. Beyaz bere ve beyaz kaşkollarla yürüyen protokol ile birlikte 2 bin kişinin yürüyüşü Cumhuriyet Caddesi'nden geçerek Havuzbaşı semtindeki Atatürk anıtında son buldu. 9'uncu Kolordu Komutanlığı bandosunun eşlik ettiği kortej, Atatürk heykeli önünde saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Dadaşlar Bar oynadı. Polat Renaissance otelinin animatörleri ateş şov yaptı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Bu güzelliğin devam edeceğini belirten Küçükler, "2011'den sonra Erzurum güzel günler yaşıyor. Bu festivalde de Türkiye'nin tüm illerinden katılımcıların bulunması sevindiricidir. Biz aynı kilimin desenleriyiz. Türkiye'de kış sporlarında bir merkez olduk. Erzurum'un artık kış bayramı var. Hep eziyet sıkıntı olan karı kara dönüştürdük" dedi.

Erzurum'un 25'inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yaparak adını dünyaya duyurduğunu belirten Vali Sebahattin Öztürk, 2012'yi boş geçirmek istemediklerini bildirdi. Vali Öztürk, "Erzurum Kış Sporları Festivalinin ilkini yaparak geleneksel hale getireceğiz. Bu şölen kardeşliğin, birlik ve beraberliğin bir göstergesidir. Kar artık Erzurum insanına sıkıntı olmayacak" diye konuştu.

Festival yürüyüşüne 2011 Eurovision birincisi Azeri Nigar Cemal ile birlikte Erzurumlu sanatçılar İbrahim Erkal, Nurullah Akçayır ve Teyo Pehlivan karakterini canlandıran Cumhur Seval de katıldı. 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın açılış töreninde atıyla yaptığı gösteride Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayran kaldığı 83 yaşındaki ciritçi Baki Bayraktutan, atsız olarak bu kez protokolle birlikte yürüdü. Kortej yürüyüşünün ardından davetliler, tarini Yakutiye Medresesi bahçesinde yapılan kardan heykel ve kış fotoğrafları sergisini gezdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.