Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Kırmızı et fiyatları 50 liraya yükselecek

11 Ocak 2010 - 12:23Son Güncelleme : 11 Ocak 2010 - 14:37

Lüks restoranlar başta olmak üzere İstanbul`un en büyük tedarikçilerinden olan Etçii Steakhouse restoran-kasap zinciri sahibi Mehmet Emin Arslan, canlı hayvan ithalatı önündeki engellerin kaldırılmaması halinde kırmızı etin kilosunun bu yıl içinde 50 TL'ye ulaşacağını söyledi.

Bugün gelinen noktada dünyanın en pahalı etini Türkiye'nin tükettiğini belirten Arslan, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin ana nedeninin hayvan varlığındaki hızlı düşüş ve canlı hayvan ithalatındaki sorunlar olduğuna dikkat çekti.

Kurban Bayramında elde kalan kurbanlıkların et fiyatlarını aşağıya çekmeye yetmediğini açıklayan Arslan, ithalat kapısının açılması halinde fiyatların sabit kalacağı, aksi durumdaysa 2010 yılında etin kilogramının 50 TL'ye ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Mevcut durumda 1 kilogram etin fiyatı 24 TL civarında bulunuyor.

Yerli hayvancılık kötü durumda

İthalatın önündeki engellerin kaldırılmasının bir zorunluluk olduğunu dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

"İthalat da olmalı ihracat da. Arjantin`de kesilen hayvan, Türkiye`de işlensin, Arap ülkelerine satılsın. İslam coğrafyası bu konuda çalışmalara ihtiyacı en fazla olan bölge, ithalatla yerli hayvancılık korunmak isteniyor fakat yerli hayvancılık kötü durumda ve bunu kimse görmek istemiyor."

Yanlış uygulanan politika ve alınmayan önlemler nedeniyle hayvancılığın ve canlı hayvan ithalatının ihmal edildiğini söyleyen Arslan, ortaya konulan çözüm önerilerininse dikkate alınmadığını açıkladı. Türkiye nüfusunun zaman geçtikçe daha da arttığını, buna bağlı olarak et tüketiminin de gün geçtikçe artacağını ifade eden Arslan,  bu durumun mevcut kaynakların söz konusu ihtiyacı karşılayamayarak, besicilerin de artan talebe bağlı olarak fiyatları sürekli yükselttiğini açıkladı.

KESECEK HAYVAN BULAMIYORUZ

Mehmet Emin Arslan, yaşanan sıkıntıda Türkiye'de hayvancılığın geriye gitmesinin yanı sıra bu mesleği sürdüren büyük işletmelerin yüksek kar elde etmek amacıyla canlı hayvan ihracatı yapmalarının etken olduğunu belirtti.

Arslan, "Daha önceki yıllarda komşu ülke Suriye, Irak ve İran'dan kaçak hayvan ülkeye getiren Türkiye canlı hayvan ihraç eder hale geldi. Üretimimiz bize yetmezken ihracatın devam etmesi büyük çelişki. Son 20 yıldır İstanbul Musevi cemaati’nin et ihtiyacını karşılayan tek firma olarak, her hafta 100 büyükbaş hayvan kesiyorduk fakat son dönemde haftalık 30 inek zor temin ediyoruz. Ayrıca besisiz ve cılız olan bu hayvanlara ödenen ücret astronomik rakamlarda, zayıf inek fiyatı 13.00 TL kemiksiz maliyeti ise bize 19.00 TL + % 8 KDV. Kırmızı et sektöründe bir iyileştirme yapılmadığı taktirde tüm küçük ve orta ölçekli işletmeler kapanacaktır. Yapılan tespitlere göre, Türkiye'nin küçükbaş hayvan varlığı 350 bin adede düştü. Bu sayı son yıllarda alınan verilerle değerlendirildiğinde son derece kötü bir tablo” diye  konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 71 Yorum }
 • Mustafa İlginoğlu 11.1.2010 20:11:41
  BU ZAM KONUSUNDA FRANSA GİBİ BİR TÜRLÜ OLAMADIK ETE ZAM GELDİ FRANSIZ KADINLAR 1 AY BOYUNCA BOYKOT ETTİ. BU BOYKOT SONRASI FİYATLAR HEMEN ESKİ SEVİYESİNE GELDİ. BİZDE NE OLUYOR PİRİNCE ZAM GELDİ BİZİM HALKIMIZ KITLIKTAN ÇIKMIŞ GİBİ ZAMLI PİRİCİ STOKLADI. 50TL OLACAK ALMAYALIM BAKALIM KİME SATACAKLAR
 • şahin arda 11.1.2010 20:04:53
  Doğuda hayvancılık yapanlar bu yıl en üst pirimi yaptı hemde bu krize rağmen. en az kazanan 60 bin lira hayatlarında görmedikleri bir para bu lütfen bu dediklerime inanın.<br>çiftci resmen uçtu şunuda belirtmekte yarar var et fiyatları pahalandı varsın olsun yeterki köylü kazansın
 • hakan kaan 11.1.2010 19:14:02
  Cok mu zor hayvan cıftlıklerı kurup yetıstırmek. Bır suru arazı ve uygun otlama alanları var. Buyuk sermayeler bu ıse el atsa Arjantınden alıp Araplara satmak yerıne bız kendımız yetıstırıp satsak ıssızlıgede care olmazmı?
 • Nurten Karakaplan 11.1.2010 19:11:49
  ayrıca, Türkiyede kesecek hayvan bulamıyorlarmış??????????????????????
 • murat pınar 11.1.2010 19:10:26
  bu iş adamının karlılığı düşdü diye türk çiftçisini mahvedecek arkadaşlar ben adapazarındanım hayvancılık yapıyorum 14 ytl eti satış fiyatım ayrıca hayvanın derisinide bunlar alıyor neden halka 24 tl den satıyorsun bunun cevabını versin önce
 • Nurten Karakaplan 11.1.2010 19:09:42
  Neden diye soranlara cevaptır....ithal mecburiyetimiz var? bence buna neden diyelim...<br>bence ithalin önünde engel yok......mecburiyet var bunun nedeni soralım bu daha önemli....
Sayfa Başı
HaberlerYeter dizisi son bölümkısmetse olurkısmetse olur 1 aralıkkısmetse olur kim elendididem delen elendi micesur yürekcesur yürek 8. bölüm fragmanı