« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kartal'a 2 zor 2 kolay rakip

Beşiktaş, UEFA Kupası (H) Grubu'nda Sevilla FC(İspanya), Bolton Wanderers(İngiltere), FC Zenit(Rusya) ve Vitoria Guimaraes SC (Portekiz) takımlarıyla eşleşti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

 İsviçre'nin Nyon kentinde yapılan kura çekimine ilk torbadan katılan Beşiktaş, kura çekimi sonucu H Grubu'nda yer aldı. Beşiktaş'ın grubunda ayrıca İspanya'nın Sevilla, İngiltere'nin Bolton Wanderers, Rusya'nın Zenit St. Petersburg ile Portekiz'in Vitoria Guimaraes takımları bulunuyor.

Gruplardaki ilk maçlar 20 Ekim, ikinci maçlar 3 Kasım, 3. maçlar 24 Kasım, 4. maçlar 30 Kasım-1 Aralık, son maçlar ise 14-15 Aralık tarihlerinde yapılacak. Gruplarda takımlar 2 karşılaşmayı kendi sahasında oynarken diğer 2 maçı ise deplasmanda yapacak.

Kupada final karşılaşması, 10 Mayıs 2006 tarihinde Hollanda'nın Eindhoven kentinde oynanacak.
  
STATÜ
  
UEFA Kupası'nda gruplarında ilk 3 sırayı alacak toplam 24 takım ile Şampiyonlar Ligi'nde gruplarını 3. sırada tamamlayan 8 takım olmak üzere toplam 32 takım bir üst turda mücadele edecek. Bu turdan itibaren maçlar eleme usulü yapılacak.  

RAKİP JAY JAY OKOCHA

Beşiktaş'ın UEFA Kupası'ndaki rakiplerinden İngiltere'nin Bolton Wonderers takımının kadrosunda 21 yabancı futbolcu yer alıyor.  Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Nijeryalı Jay Jay Okocha'nın da formasını giydiği İngiliz takımında, Fransız N'Gotty, İspanyol İvan Campo, Japon Nakata, Senegalli El Hadji Diouf, Meksikalı Jared Borgetti ve Danimarkalı Pedersen de bulunuyor.

Bolton Wonderers'in kadrosu şöyle:
Kaleciler: Ian Walker, Jussi Jaaskelainen (Finlandiya), Chris Howarth
Savunma: Nicholas Hunt, Bruno N'gotty (Fransa), Ricardo Gardner (Jamaika), Radhi Jaidi (Tunus), Tal Ben Haim (İsrail), Jaroslaw Fojut (Polonya)
Orta saha: Kevin Nolan, Gary Speed (Galler), Stylianos Giannakopoulos (Yunanistan), Ivan Campo (İspanya), Jay-Jay Okocha (Nijerya), Hidetoshi Nakata (Japonya), Fabrice Fernandes (Fransa),  Joseph O'Brien (İrlanda Cumhuriyeti), Abdoulaye Faye (Senegal), Scott Jamieson (Avustralya), Khalilou Fadiga (Senegal)
Forvet: Henrik Pedersen (Danimarka), Kevin Cyril Davies, Jared Borgetti (Meksika), Ricardo Vaz Te (Portekiz), El Hadji Diouf (Senegal), Bedi Buval (Fransa), Jamer Sinclair (İngiltere),Johann Smith (ABD).
      
Bolton Wonderers, UEFA Kupası'nda ilk turda Bulgaristan'ın Lokomotiv Plovdiv takımını iki maçta da 2-1 yenerek eledi.  İngiliz ekibinin teknik direktörlüğünü Sam Allardyce yapıyor.

SEVİLLA'NIN KOZU SAVIOLA 
 
UEFA Kupası'nda Beşiktaş'ın rakiplerinden Sevilla'nın 29 kişilik kadrosunda 8 yabancı futbolcusu bulunuyor. Sevilla'nın kadrosunda Arjantinli Saviola, Brezilyalı Luis Fabiano, Malili Kanoute gibi ünlü yabancı oyuncularının yanı sıra, Brezilyalı Daniel ve Renato, İtalyan Maresca, Portekizli Makukula ile Yugoslav Dragutinovic gibi yabancı oyunlar yer alıyor.

Almanya'nın Mainz takımı karşısında deplasmanda 0-0 ve evinde aldığı 2-0'lık sonuçla gruplara kalan Sevilla, İspanya Ligi'nde ise (La Liga) 1 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 yenilgi ile 6. haftada 6 puanla 15. sırada yer alıyor.
  
8 KEZ AVRUPA KUPALARINA KATILDI
  
Avrupa kupalarına bugüne kadar 8 kez katılan Sevilla, toplam 38 maç oynadı. Bu karşılaşmalardan 16'sını kazanan İspanyol ekibi, 12 yenilgi alırken 10 kez de beraberlikle sahadan ayrıldı. Sevilla, rakip filelere 49 gol atarken, kalesinde ise 46 gol gördü.
  
KADRO
  
Sevilla'nın bu sezonki kadrosu şöyle:

  
Kaleciler: Andres Palop, Antonio Notario, Pablo Vargas Perez
Savunma: Javi Navarro, David Castedo, Daniel (Brezilya), Ivica Dragutinovic (Sırbistan Karadağ), Aitor Ocio, Fernando Sales, Pablo Ruiz, Pablo Alfaro, Andonio Puerta, David Prieto, Blanco
Orta saha: Jordi Lopez, Renato (Brezilya), Jose Luis Marti, Antonio Lopez, Enzo Maresca (İtalya)
Forvet: Javier Saviola (Arjantin), Ariza Makakula (Portekiz), Luis Fabiano (Brezilya), Frederic Kanoute (Mali) Carlitos, Jesus Navas, Adriano Correia, Jesuli, Antonio Lopez, Kepa Blanco

GUIMARAES 37 GOL ATTI 54 GOL YEDİ 

Portekiz'in Vitoria Guimaraes, Avrupa kupalarında oynadığı 38 maçın 13'ünü kazanırken, 17'sini yitirdi, 8'inde ise berabere kaldı.  11 kez Avrupa kupalarına katılan Portekiz ekibi, oynadığı 38 karşılaşmada rakip fileleri 37 kez havalandırırken, kendi kalesinde 54 gol gördü.
     
KADROSUNDA 12 YABANCI  
Vitoria Guimaraes'in kadrosunda 5'i Brezilyalı olmak üzere 12 yabancı oyuncu bulunuyor.
    Portekiz takımının kadrosu şöyle:
    Kaleciler:
Nilson Correia Junior (Brezilya), 12 Pedro Freitas, Paiva,
    Savunma: Sebastian Svard (Danimarka), Helder Cabral, Mario Sergio, Medeiros, Attila Dragoner (Macaristan), Pedro Geromel, Rogerio, Zezinho, Cleber Guedes de Lima (Brezilya)
    Orta saha: Neca, William Tiero (Gana), Moreno, Flavio, Pintassilgo, Selim Benachour (Tunus)
    Forvet: Targino da Silva, Marek Saganowski (Polonya), Paulo Sergio, Manoel (Brezilya), Emanuel Rivas (Arjantin), Clayton Ferreira da Cruz (Brezilya), Dario Monteiro (Mozambik).
    Teknik direktörlüğünü Jaime Moreira Pacheco'nun yaptığı Portekiz ekibi, Polonya'nın Vista Krakow takımını 3-0 ve 1-0'lık sonuçlarla eleyerek, grup maçları oynamaya hak kazandı.

ZENİT'İN KADROSUNDA 13 YABANCI VAR

Beşiktaş'ın UEFA Kupası (E) Grubu'ndaki rakiplerinden Rusya'nın Zenit St. Petersburg takımı Avrupa kupalarında oynadığı 38 maçın 19'unu kazanırken, 11'ini yitirdi, 8'inde ise berabere kaldı.

9 kez Avrupa kupalarına katılan Rus ekibi, rakip fileleri 71 kez havalandırırken, kalesinde 51 gol gördü. UEFA Kupası'nda toplam 26 maç oynayan Zenit St. Petersburg, 10 kez galip geldi, 7'sinde berabere kaldı, 9'unu ise kaybetti.
    
Zenit St. Petersburg'un kadrosunda 13 yabancı futbolcu yer alıyor.

Rus ekibinin kadrosu şöyle:
Kaleciler: Kamil Contofalsky (Slovakya), Viacheslav Malafeev, Mikhail Kerzhakov
Savunma: Martin Skrtel (Slovakya), Ivica Krizanac (Hırvatistan),  Milan Vjestica (Sırbistan Karadağ), Pavel Mares (Çek Cumhuriyeti), Erik Hagen (Norveç), Aleksandr Korotkov, Viktor Stroev, Jan Flachbart (Çek Cumhuriyeti), Aleksandr Anyukov, Stanislav Tarasiuk
Orta saha: Vladislav Radimov, Olexandr Spivak (Ukrayna), Radek Sirl (Çek Cumhuriyeti), Andrei Arshavin, Alan Kasaev, Velice Sumulikoski (Makedonya), Aleksandr Burakov, Igor Denisov, Semen Melnikov, Maksim Rogov, Oleg Vlasov, Sergey Mironov, Ilya Maksimov, Olexandr Gorshkov (Ukrayna)
Forvet:Aleksandr Kerzhakov, Oleg Kozhanov, Dragan Cadikovski (Makedonya), Robertas Poskus (Litvanya), Mikhail Kozlov, Nikolai Bugmyrin.
  
AVUSTURYA VE YUNAN TAKIMLARINI ELEDİ

Zenit St. Petersburg, bu sezon Avusturya'nın Pasching ve Yunanistan'ın AEK takımlarını eleyerek grup maçları oynamaya hak kazandı.

UEFA Kupası ikinci ön eleme turunda Pascihng'i 2-2 ve 1-1'lik sonuçlarla eleyen Rus ekibi, 1. turda ise evinde 0-0 berabere kaldığı AEK'yi deplasmanda 1-0 yenerek tur atladı.

Zenit St. Petersburg'un teknik direktörlüğünü Vlastimil Petrzela yapıyor.

Kura çekimi sonucunda gruplar şu şekilde oluştu:

A Grubu
AS Monaco (Fransa)  
Slavia Prag (Çek Cumhuriyeti)  
Hamburg (Almanya)  
CSKA Sofya (Bulgaristan)  
Viking FK (Norveç)
  
B Grubu
Lokomotiv Moskova (Rusya)  
Espanyol (İspanya)  
Palermo (İtalya)  
Brondby IF (Danimarka)  
Maccabi Petach-Tikva (İsrail)
  
C Grubu
Hertha Berlin (Almanya)  
Lens (Fransa)  
Sampdoria (İtalya)  
Steaua Bükreş (Romanya)  
Halmstads BK (İsveç)
  
D Grubu
AZ Alkmaar (Hollanda)  
Middlesbrough (İngiltere)  
Dnipro Dnipropetrovsk (Ukrayna)  
Grasshoppers Zürih (İsviçre)  
Litex Lovech (Bulgaristan)

E Grubu
AS Roma (İtalya)  
Basel (İsviçre)  
Red Star Belgrad (Sırbistan-Karadağ)  
Strasbourg (Fransa)  
Tromso (Norveç)
  
F Grubu
CSKA Moskova (Rusya)  
Marseille (Fransa)  
Heerenveen (Hollanda)  
Levski Sofya (Bulgaristan)  
Dinamo Bükreş (Romanya)

G Grubu
VfB Stuttgart (Almanya)  
PAOK (Yunanistan)  
Shakhtar Donetsk (Ukrayna)  
Rennes (Fransa)  
Rapid Bükreş (Romanya)
  
H Grubu
Beşiktaş (Türkiye)  
Sevilla (İspanya)  
Bolton Wanderers (İngiltere)  
Zenit St. Petersburg (Rusya)  
Vitoria Guimaraes (Portekiz)


Bunları da Beğenebilirsiniz