Juncker: EFSF AAA olan notunu koruyacak

A.A
14 Ocak 2012 - 16:05Son Güncelleme : 14 Ocak 2012 - 16:05

Euro Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, euro bölgesine üye ülkelerin Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) “AAA” olan uzun vadeli kredi notunu korumakta kararlı olduğunu bildirdi.

Juncker, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya'nın da bulunduğu euro bölgesine üye 9 ülkenin uzun vadeli kredi notlarını düşürmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Bölge ülkelerinin ne pahasına olursa olsun krizin üstesinden gelmeyi, kamu maliyelerini iyileştirmeyi, büyümeye dönmeyi ve istihdam yaratmayı hedeflediğini vurgulanan Juncker, EFSF'ye katkıda bulunan ülkelerin, fonun “AAA” olan uzun vadeli kredi notunu korumak için kararlı olduğunu belirtti.

Juncker, EFSF'nin yerini alması öngörülen Avrupa'nın daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) kendi sermayesi olacağını ve üye ülkelerin kredi notlarından daha az etkileneceğini de vurguladı. 

EFSF'nin kredi notu kendisine teminat sağlayan ülkelerin kredi notuna bağlı, zira bu ülkelerin notu düşerse, fiilen EFSF'nin kredi notu da tehlikeye düşüyor. Çünkü, fonun, piyasalara düşük faiz oranlarıyla borç verebilmek ve zor durumdaki ülkelere kredi sağlayabilmek için “AAA” olan kredi notuna ihtiyacı bulunuyor.

KARAR TUTARSIZ

Avrupa Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, S&P'nin  9 ülkenin kredi notunu düşürmesini “tutarsız” olarak değerlendirerek, bundan üzüntü duyduğunu söyledi.

Rehn yaptığı yazılı açıklamada, euro ülkelerinin krizi sona erdirmek üzere kararlı adımlar atması ve finansal piyasaların sakinleşmesi konusunda ilerlemeler kaydetmesine karşın zamanlamasının rastlantı olmadığını doğruladıktan sonra S&P'nin kararını “tutarsız” bulduğunu ve üzüntü duyduğunu belirtti.

S&P'nin kararının, euroya üye ülkeler için yapısal reformları ve mali konsolidasyonu daha gerekli kıldığını vurgulayan Rehn, aynı zamanda bankacılık sektörünün kırılganlığına çözüm üretilmesi ve ekonomik yönetişim ile mali bakımdan savunmaların güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Rehn, Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) işleyişi ve biçiminin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tamamlanmasının önemine işaret etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı