GeriFutbol İşte Fenerbahçe'nin borcu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Fenerbahçe'nin borcu

İşte Fenerbahçe'nin borcu
refid:11511500 ilişkili resim dosyası

Fenerbahçe Kulübü'nün Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısında, tek aday olan Yüksel Günay, 4. kez Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan toplantının sonunda sonuçları açıklayan Günay, Yüksek Divan Kurulu Başkanlık Divanı seçiminde 524 oy kullanıldığını, bunların 523'ünün geçerli olduğunu söyledi. Kulüp başkanı Aziz Yıldırım, kulüp yönetim kurulu üyeleri ve divan üyeleri, Yüksel Günay ve ekibini kutladı. Yüksel Günay'ın yeniden başkanlığa seçildiği toplantıda, Adnan Ersan başkan vekili, Ziya Bayatlı sekreter, Ünal Uyguç ve Hasan Çolakoğlu da üyeliğe seçildi.

KURUL ÜYESİ NİYEGO: "BARCELONA RONALDİNHO'YU KOVMUŞ, ALEX KİM? KEYFİ VARSA OYNAYACAK, KEYFİ YOKSA OYNAMAYACAK"

Fenerbahçe Kulübü'nün Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısında konuşan kurul üyesi Eli Niyego, futbol takımı oyuncularının tamamının gönderilmesini istedi. Niyego, 6 ay önce formasını çiğneyen bir sporcunun Fenerbahçe'de yeri olmadığını söylediğini hatırlatarak, "Nihat Özdemir, o zaman 'Yönetime rapor gelmedikten sonra ceza yetkilisi değiliz' demişti. Şube yöneticileri neye yarar? Sayın Özdemir, milyonlarca gözün gördüğü hadiseleri en az sizler de bizim kadar görüyorsunuz. Eğer bu şube size bunu rapor etmiyorsa, bu yönetimin görevi değil midir? 'Arkadaş siz neden bunu yönetime bildirmiyorsunuz' diye neden sormuyorsunuz?" dedi.

Futbol takımının bugünkü durumunun yönetimin suçu olmadığını anlatan Niyego, şöyle devam etti: "Bu sizin suçunuz değil, sizin iyi niyetiniz. Onlara gösterdiğiniz yakın alaka bu günlere getirdi. Dünkü basketbol maçında bazı mihraklar ne yazık ki bu kadar şevkle bu kulübe mesailerini veren insanlara 'istifa' diye bağırıyor. Geçen sene başarıdan başarıya koşan aynı futbolcular. Bir iki kişinin gitmesiyle bir şey değişmez, fakat bu takım bitmiş. Brezilyalı antrenör gittikten sonra Semih dahi Brezilyalı oyuncuların yanına dönüş yapmış durumda. Sayın başkanım, bir gazetedeki demecinizde 'Beni alt etmek için futbolcularım bana ihanet ediyor' demişsiniz. Evet, doğru ihanet ediyorlar size başkanım. Kaptan bir maç yok, isterse oynuyor isterse oynamıyor. Bu takımın, bu sene özür dileyerek tamamının gitmesini talep ediyorum. Atın bunları altyapıya. Barcelona Ronaldinho'yu kovmuş, Alex kim? Keyfi varsa oynayacak, keyfi yoksa oynamayacak."

Niyego'nun takımı eleştiren konuşmasının ardından üyeler alkışladı. Bu arada, Niyego'nun, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'a dönerek, "Bir gazetede okudum. 'Beni alt etmek için futbolcularım bana ihanet ediyor' demişsiniz. Böyle dediniz mi?" şeklindeki sorusu üzerine Yıldırım'ın, "hayır" anlanımda başını iki yana salladığı görüldü.

Üyelerden Ali Polat ise daha önce milli takım oyuncusu Semih'in yerine Güiza'yı oynatan teknik direktör Luis Aragones'in milliyetçilik yaptığını söylediğini hatırlatarak, İspanyol teknik adamın olayları okuyamadığını, futbolcularla etkili bir iletişim kuramadığını ileri sürdü.

AÇIKGÖZ: "YANLIŞLIK TRANSFERDE"

Fenerbahçe Kulübü'nün mayıs ayında yapılacak olağan seçimli genel kurul toplantısında başkan adayı olduğunu daha önce açıklayan Kemal Açıkgöz ise yaptığı konuşmada, Fenerbahçe'de futbolun yanlış yönetildiğini savundu.

Fenerbahçe Kulübü'nün her şeyi ile güzel olduğunu, ancak futbol takımından memnun olmadığını kaydeden Açıkgöz, "Bunu herkes görüyor, ancak bu kürsüde dile getiren çok az. Geçen yılki kadro Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynadı. Takımdan bir kişi eksiliyor, yeni transferler yapılıyor, ama 5. durumdayız. Bana göre yanlışlık transferlerde. Milyon dolarlar, avrolar veriliyor, karşılığında bir hiç alıyoruz. Fenerbahçe'yi bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yok. Futbolu bilen yöneticiler yönetim kurulunda olmalı. Kaç maçtan rahat huzur içinde ayrılıyoruz?" şeklinde konuştu. Üyelerden Mahir Danyal ise daha önceki toplantılarda olduğu gibi huzurevi ile ilgili çalışma yapılmasını, kulübün tesislerinde kendisi gibi 70-80 yaşına gelmiş üyeler için yüzde 50 indirim uygulanmasını istedi. Danyal, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'a doğru bir gazete küpürü göstererek, "Sayın başkanımız, Daum ile sakın bir daha el sıkmayasın, ne duruma soktu seni" dedi. Üye Kerim Kerimoğlu ise 2007'de yüksek divan kurulunda yaptığı bir eleştiriden dolayı 18 ay hak mahrumiyeti aldığını belirterek, "Üyelerin 'Fenerbahçe'nin haysiyetini kırmıştır, Fenerbahçe'yi küçük düşürmüştür' diye disiplin kuruluna gönderilmesi yanlıştır" dedi. Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, Kerimoğlu'ndan, Disiplin Kurulu kararlarıyla ilgili bu toplantıda değil, genel kurulda konuşması konusunda ısrar edince, Kerimoğlu, "Sakıncalı göründüğü için konuşmamın ilk başlığını atlıyorum" diye konuştu. Kerim Kerimoğlu daha sonra tüzükte bazı yanlışlıklar olduğunu savunarak, yeni bir tüzük değişikliği kongresi yapılmasını istedi. Kerimoğlu, ayrıca futbol takımının değerinin bilançoda aktif değerler arasında yer almadığını belirterek, "Bu bilançoya nasıl inanayım? Yönetimden bu değerleri istiyorum. Bende liste var. 27 futbolcunun değeri 77 milyon avro. Bu doğru mu, değil mi? Bana bunun

cevabını versinler" dedi. Üyelerden Suat Müftüoğlu, konuşmasında yönetimin sadece sportif başarılarla değerlendirilmemesi gerektiğini kaydederek, "Biz o yönetimden memnunsak, o yönetimin buradan gitmeye hakkı yok. Yönetim 'Ben artık çekiliyorum' diyorsa buna hakkı yok. Biz istiyorsak bu hizmetlere devam etmek zorunda" dedi.

Bu arada, Müftüoğlu konuşma yaptığı sırada Kemal Açıkgöz bir sözüne itiraz edince, ikili arasında sert bir tartışma yaşandı. Müftüoğlu'nun, Açıkgöz'e, "Oturmasını bilin" demesi üzerine Açıkgöz, "Terbiyesizlik yapmayın" diye konuştu. Bunun üzerine Müftüoğlu, "Oturmasını bilmiyorsunuz, haddinizi bilin. Yoksa ben haddinizi bildiririm" dedi.

Üye Naci Pamuk da başkan Aziz Yıldırım'ın kongrede aday olması halinde destekleyeceklerini belirterek, "Sayın başkan mayıs ayında adaylığını koyar koymaz, ama adaylığını koyduğu takdirde başımızın üstünde yeri vardır. Sayın başkan aday olmazsa yine adayımız bu yönetimin içindedir" dedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, sadece futbol kulübü olmadıklarını, faaliyet gösterdikleri 9 branşta da iddialı olduklarını söyledi.

Nihat Özdemir, Yüksek Divan Kurulu toplantısının son bölümünde üyelerin konuşmalarında gündeme getirdikleri konularla ilgili açıklamaların yanı sıra yönetim kuruluna yöneltilen sorulara yanıt verdi. Belli dönemlerde bazı branşlarda takımların başarılı olamadığını dile getiren Özdemir, "Fenerbahçe 9 dalda iddialı olan bir kulüptür. Bir dönem bazı takımlarımız başarılı olmayabilir. Ama geneline baktığımız zaman Fenerbahçe'nin diğer dallarda elde ettiği başarının ülke sınırlarını aştığı herkes tarafından görülmektedir" diye konuştu. Futbolculara zaman zaman yaptıkları hareketler ve sergiledikleridavranışlardan dolayı ceza verilmediği yönündeki eleştiriye de Özdemir şu yanıtı verdi:

"Yapılan hiçbir hareket, eğer futbolcuya yakışmayacak bir hareketse, kulübe zarar verecekse hiçbir zaman cezasız kalmamıştır. Bir oyuncu yanlış bir hareket yapmışsa ceza yönetmeliğimiz var. Ondan, kendisini savunmasını isteriz, savunmasını aldıktan sonra gerekli ceza verilir. Galatasaray maçında yaşananlara üzüldük. Fenerbahçeliliğe yakışmayan hareketlerde bulunan sporcularla ilgili savunmalarını istedik, gerekli cezaları yönetim olarak vereceğiz. Başkanımızın 'Oyuncular ihanet ediyorlar' gibi, herhangi bir gazeteye, yayın organına demeci olmamıştır."

Bir önceki Yüksek Divan Kurulu toplantısında, sarı-lacivertli kulübün mayıs ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulunda başkanlığa yeniden aday olup olmayacağını bugünkü toplantıda açıklayacağını duyuran kulüp başkanı Aziz Yıldırım, toplantıda konuşma yapmadı.

BORÇLAR VE ALACAKLAR AÇIKLANDI

Fenerbahçe Kulübü'nün Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısı sürerken, Denetleme Kurulu, kulübün hesaplarıyla ilgili raporu açıkladı.
Kurul, açıkladığı raporda, 31.03.2009 tarihine göre düzenlenen raporda, Fenerbahçe Kulübü'nün 2012 yılına dek ödemesi gereken tahakkuku yapılmış 159 milyon 972 bin 904 TL borcunun bulunduğunu bildirdi.

Sarı-lacivertli kulübün 2012 yılına dek sözleşmesi yapılmış tespit edilen alacaklarının ise 353 milyon 550 bin TL olduğu ifade edildi.
Bu alacak rakamına maç, kombine kart, loca ve isim hakkı gelirlerinin dahil olmadığı kaydedildi.

Toplantıda, Denetleme Kurulu raporunun okunmasının ardından Yüksek Divan Kurulu Başkanlık Divanı'nın seçimine geçildi.
Mevcut başkan Yüksel Günay'ın tek aday olduğu seçimde, Günay'ın listesinde başkan vekili Adnan Ersan, sekreter Ziya Bayatlı, üyeler Ünal Uyguç ve Hasan Çolakoğlu bulunuyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle