Hazine taşınmazlarına takas yolu açılıyor

28 Şubat 2013 - 10:40Son Güncelleme : 28 Şubat 2013 - 14:14

HAZİNE’ye ait taşınmazların satışı için düğmeye basan hükümet, ihtiyaca göre kurumlar arası taşınmaz takasının da yolunu açıyor. Düzenlemeyle Hazine ile tüzel kişilere ait taşınmazların trampa edilmesi de planlanıyor. Tasarı, mahalli idareler hariç olmak üzere kamu idarelerinin elinde bulunan tatil köyü, termal tesis, eğitim ve dinlenme kampları, spor tesisleri, misafirhane ve sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması amacıyla satılmasının da önünü açıyor.

Hükümetin Meclis’e gönderdiği Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanun Tasarısı’ndan son günlerde sıkça tartışılan Hazine taşınmazları için “trampa” ve “takas” modeli çıktı. Düzenleme kabul edilirse söz konusu taşınmazlar “trampa” yöntemiyle gerekli görülen durumlarda daha etkin ve verimli şekilde değerlendirilecek.

KAMUDAN KAMUYA TAŞINMAZ

Düzenlemeyle ilk olarak mülkiyeti Hazine’ye ve kamu idarelerine ait olan taşınmazlar belirlenecek. Tespitlerden sonra ihtiyaç duyulan taşınmazlardan fiilen kamu hizmetinde kullanılanlar dahil olmak üzere hangi kamu idaresinin taşınmaza daha çok ihtiyacının olduğu ortaya çıkacak. Tasarıyla bu taşınmazların üzerindeki tahsislerin kaldırılarak ihtiyacı olan kamu idaresine verilmesi konusunda çıkacak idari uyuşmazlıklarda son kararı Bakanlar Kurulu verecek. Hükümet bu düzenlemeyle kamu taşınmazlarının daha yerinde, etkin ve ekonomik olarak kullanılmasını amaçlıyor. Böylece çoğunlukla parçalı olan taşınmazlar bir bütün olarak tasarruf edilecek. Düzenlemeyle paylı Hazine taşınmazları tek mülkiyete dönüşecek.

SOSYAL TESİSLER SATIŞTA

Tasarı, mahalli idareler hariç olmak üzere kamu idarelerinin elinde bulunan tatil köyü, termal tesis, eğitim ve dinlenme kampları, spor tesisleri, misafirhane ve sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması amacıyla satılmasını, kat ve arsa karşılığı inşaat yaptırılmasını, üzerinde sınırlı ayni hak tesis edilmesini veya diğer yöntemlerle değerlendirilmesine de olanak tanıyor. Bu durumdaki tesislerle ilgili son söz de Bakanlar Kurulu’nun olacak.

GELİR YATIRIMA GİDECEK

Taşınmazların değerlendirilmesinden elde edilen gelirler ilgili idarenin hesabına aktarılacak ve özel gelir kaydedilecek. İdareler bu gelirleri yatırım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ödenek eklemek suretiyle kullanabilecek.

Tasarıya eklenen bir maddeyle 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu kapsamında sayılan suçlardan dolayı yargılama yapmaya HSYK’nın ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği mahkemeler yetkili olacak. Kanun çerçevesinde sigorta yapan kuruluşlar, sözleşmeden menfaat sağlayanlar veya rücu edilenler arasında sigortacılık mevzuatından kaynaklanan uyuşmazlıklardan dolayı yargılama yapmaya HSYK’nın ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği mahkemeler yetkili olacak.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 30 Yorum }
 • biray erdoğan 28.2.2013 12:23:54
  Satalım beyler satalım.Devletin elninde ne varsa satalım..Bakalım hiç bir şey kalmayınca ne yapacağız?Emekli ve kamuda çalışan vatandaşlarımız sosyal tesislerden yararlanamasın.Ne işi var onların misafirhalerde?Başka bir şehre gittiklerinde otelde kalsınlar efendim(paraları varsa), ya da sokakta...
 • Doğrucu Davut 28.2.2013 12:23:18
  Biz çatır çatır parasını gittiğimiz yerlerde,otellerde kalıyoruz,tatilimizede paramızla çıkıyoruz. Devlet çalışanlarıda gayet rahat ödeyebilirler,ordu mensuplarıda buna dahil,gelirleri zaten üst düzeyde
 • halit yaşar bükülmez 28.2.2013 12:19:27
  bu dinlenme tesisleri cidden artık fonksiyonlarını kaybetmiştir.düşünebiliyormusunuz marmaristeki kamuya ait tesislerdeki vilların 15 günlük bedeli nekadardır biliyormusunuz,bir öğle yemeği bedeli kadardır,bunun farkları muavenet adı altında bütçeden karşılanır,yani lüks hayat,yetimlere yazık.
 • necmiye fon 28.2.2013 12:18:02
  askeri tesislerden ne istiyorsunuz.ızgara balığı 2 tl,çorbayı 30 kuruş,etli yemekleri 1 lira,tatlıları 75 kuruş,meşrubatı 50 kuruş a faydalanıyorduk.bakımlı denizleri,her an hizmetimizde olan erleri ile mutluyuz.ne zararı var size..satılmasın.biz böyle mutluyuz.bu ucuzluk nerde var ki.
 • SELÇUK ŞENGÜL 28.2.2013 12:17:01
  Mode Temp: Askerimizi herzaman çok severiz sen merak etme. Çalışma koşullarınızın zorluğunu da azda olsa biliyoruz.Ben hükümetin bu politikasına zaten karşıyım ama sen de gel biraz tarafsız ol batıda askeriyenin arazilerini yerleşim yerlerini bir incele bak bakım en büyük pasta sizde mi değil mi ???
 • SELÇUK ŞENGÜL 28.2.2013 12:12:37
  Başka memlektlerde hükümetler memurlarının rahatı için ekstra birşeyler yapıp memurunu rahatlatmaya çalışır bizdeki zihniyette memurunun stres attığı yerleri satıp memurunu strese sokmaya çalışır :))
 
HaberlerFAİZfaiz kararıali bulaçGanire Paşayevacanımı vermeye hazırımBeşiktaşMaç