Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Halk Sağlığı Kurumu Başkanı istifa etti

10 Nisan 2013 - 11:15Son Güncelleme : 10 Nisan 2013 - 12:19

Sağlık Bakanlığı'nda çok önemli bir ayrılık yaşandı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Aksoy görevinden ayrıldı. Aksoy, görevden alınmasının T.C tartışmalarıyla ilgisi olduğu iddialarına, "Mesleğime dönmek için ayrıldım. Ama sayın bakan bununla ilişkilendirmek isterse de kendi tasarrufudur" dedi.

ayalp@hurriyet.com.tr
 
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu, bir süredir taşra teşkilatında tabelalardan 'T.C' ibaresinin kaldırılması yazısıyla gündeme gelmişti. Bu tartışmalar bitmeden şimdi de Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Aksoy'un Sağlık Bakanı tarafından görevden alındığı iddiası ortaya çıktı. Bu iddialar üzerine aradığımız Başkan Aksoy, "Birkaç gün önce Sayın Bakana mesleğime dönmek istediğimi söyledim. Kendisi de kabul etti" dedi.

T.C İLE İLGİSİ VAR MI?

Aksoy, Türkiye Cumhuriyeti yazısından kimsenin rahatsız olamayacağını, bu tasarrufun da kendisine değil bakanlığa ait olduğunu vurgularken, "Sağlık Bakanlığı'nın ambleminde ay yıldızlı bayrak var. Bu tamamen yurtiçine ilişkin bir tasarruf. Yoksa yurtdışı tüm yazışmalarda ve birimlerde Turkish Republic ibaresi yer alıyor" dedi.

DEVLET HASTANESİNİN TABELASI DEĞİŞTİ
Aksoy, görevden alınmasının T.C tartışmalarıyla ilgisi olduğu iddialarına ise, "Size talebimin olduğunu söyledim. Ama sayın bakan bununla ilişkilendirmek isterse de kendi tasarrufudur" dedi.

"BEN BİR DEVLET MEMURUYUM"
 
Halk Sağlığı Kurumu'nun kurucu başkanı olduğunu ve 14 aydır bu görevde bulunduğunu belirten Aksoy, "Ben bir devlet memuruyum. Türkiye Cumhuriyeti yazısını kaldırma ya da koyma yetkimiz olamaz. O bakanlığın bir tasarrufuydu, ben de valiliklere bir arz yazısı yazarak, yeni tabelaların nasıl olacağına dair bilgi sundum" diye konuştu.

Halk Sağlığı Kurumu Başkanı istifa etti T.C. tasfiye polemiği

"Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti, bakan Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı, bakanlık da Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanlığı. Logosunda ay yıldızlı Türk bayrağı var. Buna baktığımızda yüreğimiz kabarıyor, şahlanıyoruz. Kimse bunu farklı yorumlamasın. Amblemde bulunmaması saygısızlık olarak yorumlanamaz. Danıştay'ın başında T.C yazmıyor diye Türkiye Cumhuriyeti'nin Danıştay'ı değil mi? O nedenle varlığına ya da yokluğuna farklı anlam yüklememek lazım" diye konuştu.

Aksoy, Halk Sağlığı Kurumu'nun yeni levhalarına ilişkin belirlemenin 14 Mart 2012 tarihinde yapıldığını; kendisinin valiliklere değişiklik yazısını bildirmesinin ise Ekim 2012 olduğunu belirtirken, "Bu konunun o zaman değil de şimdi konuşulması farklı nedenlere dayanıyor. Ama ben bunlara girmek istemiyorum" dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 96 Yorum }
 • t.c. özgür çoban 10.4.2013 18:20:17
  milli birlik ve beraberlik şart. tüm türkiye tek vücut olup bu oyunu bozalım !
 • Mehmet Soydan 10.4.2013 18:18:20
  A.B.D BİZİM GİBİ ULUS KÖKENLİ BİR DEVLET BİLE DEĞİLDİR,COĞRAFİ ESASLIDIR. ONA RAĞMEN TÜM BAKANLIKLARININ SİTELERİNİ DOLAŞTIM HEPSİNDE EN BAŞTA U.S. DEPARTMENT OF ..... DİYE YAZIYOR.YUNANİSTAN'DA EMİNİM BAŞINDA YUNAN YAZMAYAN MUHTARLIK BİLE YOKTUR.YARANMASI GEREKEN 'KARDEŞ'LERİ OLAN SADECE BİZMİYİZ??
 • Muammer SEMERCİOĞLU 10.4.2013 17:48:08
  Devlet memuru Kanunsuz bir emri yerine getirmez...Bakandan TC'nin kaldırılması emrini yazılı olarak almalıdır...Milli ve manevi konularda yapılan yanlış icraatları yakından takip ediyoruz....
 • Mehmet Hakan Baksi 10.4.2013 17:36:00
  Danıştay; TC ile şahıslar arasi davalara bakarken nasil TC Danıştay diye yazsin ne alaka çarpıtmak icin uğraşıyorlar ama sacmaliyorlar.Terimlerle oynamayı cok seviyorlar .
 • HASAN BEYDİLLİ 10.4.2013 16:20:50
  Sayın Cumhuriyet savcıları! İsimlerinizin başındaki C (yani Cumhuriyet) sadece sizin mesleğinize özgü bir durumdur.Cumhuriyeti siz koruyacaksınız diye biliyorum. Duydunuz mu ?T.İle birlikte C de kaldırılıyor...
 • Oktay Bora 10.4.2013 16:09:30
  Hükmünüz sadece tabelalarda geçer.'Aidiyet' beşeriyetin fıtratında yer alan kalbi bir duygudur.Ne akıldan ne de gönülden bu hissiyatı söküp atamazsınız.Sadece yaptığınız tabela değişiklik masrafıyla kalırsınız.Attığınız taş da yıkıcı bir tsunami olarak sandıkta size geri döner...
Sayfa Başı
Haberlerrebiülevvel ayı önemigülümse yetergülümse yeter fragmanıgülümse yeter son bölüm fragmanıgülümse yeter yeni bölüm fragmanıgülümse yeter 19. bölüm fragmanıanne