Güven Hastanesi Afrika’ya uzanıyor

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
15 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ocak 2012 - 23:05

Ankara Güven Hastanesi, son dönemde hızla artan yabancı hastaları daha fazla çekebilmek için irtibat ofisleri açıyor.

Güven Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Nüket Küçükel Ezberci, “Önümüzdeki hafta Bakü ofisimizin açılışını yapacağız. Sırada Irak, Libya ve iki Afrika ülkesi var” dedi. Ezberci, hastanenin sadece Türkiye’den değil yurt dışından da çok sayıda hastaya evsahipliği yaptığını belirterek, “Bu doğrultuda yurt dışında özellikle Türkiye’deki sağlık sistemini tanıtmak amacıyla irtibat ofisleri açıyoruz” diye konuştu. Ezberci, şunları söyledi:
1200 personel
Şu anda 200’ü hekim, 1200 personelimiz bulunuyor. Güven Hastanesi bir referans merkezidir. Başta KKTC olmak üzere Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinden, Kuzey Irak’tan, Arap baharını yaşan ülkelerden, Azerbaycan’dan çok sayıda hastamız var. Bu amaçla önümüzdeki hafta Bakü ofisimizin açılışını yapacağız. Sırada Irak, Libya ve iki Afrika ülkesi var.
İrtibat ofisleri
İrtibat ofisleri bir ihtiyaçtan doğdu. Doğru yönlendirmek, doğru bilgilendirmek, hasta haklarını anlatmak sağlık sektörünün olmazsa olmazlarıdır. Bir başka olmazsa olmaz ise hasta ve sağlıkçıların arasına kimsenin girmemesidir. Sağlıkta güven ilişkisi ancak bu şekilde, yüzyüze kurulabilir. Hasta olmak zordur. Hasta yakını olmak zordur. Yabancı bir ülkede belli bir ihtiyaçtan bulunmak da zordur. Bu psikolojik travmaları üst üste koyduğunuz zaman bir çoğu dil de bilmeyen yabancı hastalarınıza daha farklı bir pencereden bakıyor, misafirinize çok daha ihtimam eder hale geliyorsunuz.
Sağlıkta tanıtım önemli
Türkiye’de medikal turizm aldı başını gidiyor. Bunun milli sektör haline gelmesi için başta Sağlık Bakanımız Recep Akdağ, Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çalışmaları olmak üzere ilgili tüm paydaşların bir araya gelerek kurduğumuz Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Sağlık Turizmi İş Konseyi (SAİK) kısa zamanda başarılı işlere imza attı. Ülkemizde ciddi bir potansiyele sahip sağlık turizmini geliştirmek üzere sadece yakın coğrafyamızda değil ABD, İngiltere ve Hollanda ile de bir dizi görüşme yapıyoruz.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı