Gümrük'te 'kaçak kumaş' operasyonu başladı

Dinçer GÖKÇE
10.09.2015 - 11:02 | Son Güncelleme:

İstanbul Gümrük Muhafaza ekipleri, aralarında antrepo yetkilileri, ithalatçı firma sahipleri ve gümrük müşavirlerinin de olduğu 16 kişiye yakın operasyon başlattı. Gözaltına alınan 6 kişinin ifade işlemleri tamamlandı. Diğer şüphelilerin ifadelerinin de bugün alınması bekleniyor. Kamunun 60 milyon liralık vergi kaybının olduğu belirtiliyor.

T. Antrepo isimli antreponun merkezinde yer aldığı antrepoya yönelik operasyonu, Küçükçekmece Savcılığı'nın talimatı ile İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri yürütüyor. Dün başlayan operasyon kapsamında 20 kadar kişi dosyada şüpheli olarak yer alıyor.

60 MİLYON LİRALIK KAYIP
Şüpheliler yurtdışıda getirdikleri tonlarca kumaşı düşük vergi ödeyerek iç piyasaya sürmekle suçlanıyor. Edinilen bilgilere göre kamunun vergi kaybı 60 milyon TL seviyesinde.

YGM SİSTEMİ GEÇTİĞİMİZ YIL KALDIRILDI
Gümrük davalarında uzman avukat Cem Kabdan, söz konusu soruşturmanın içeriğine girmeyerek “İddia edilen olayın yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri müessesini açısından değerlendirmek gerekir” dedi.
Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği (YGM) sistemini n 2008 yılında hayata geçirildiğine işaret eden Av. Kabdan açıklamasının devamında “Bugün itibariyle YGM sektörü doğrudan 2 bin 500 dolaylı olarak 6 sin kişiye istihdam sağlayabilecek potansiyele sahip” dedi.

YGM sisteminin geçtiğimiz yıl ani bir kararla ortadan kaldırıldığına işaret eden Av. Kabdan “Gümrük Müşavirleri Derneklerinin başvurusu üzerine Danıştay Tebliği’in Yürütmesini Durdurmuş olmasına rağmen bu sefer Bakanlık Haziran 2015 yılında Bakanlık Gümrük Yönetmeliğinde YGM düzenlemelerinin yasal dayanaklarını tamamını yürürlükten kaldırmıştır, yine geçtiğimizde günlerde Danıştay bu Yönetmelik Değişikliği’nin de yürütmesinin durdurulmasına karar verdi” dedi.

Av. Kabdan, açıklamasının devamında "Kanımızca, sağlıklı bir şekilde işleyen YGM sisteminde faaliyet gösteren şirketlerin ve istihdam edilen personelin yaşadığı bu belirsizliklerin ortadan kaldırılması ancak Gümrük Müşavirleri Derneklerinin görüş ve önerilerinin dikkate alınması mümkün olabilir. Zira bu belirsizlikler aynı zamanda Dış Ticaret erbaplarını ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Dolayısıyla münferit sayılabilecek ve henüz yargı kararı ile sabit olmayan bazı olaylar gerekçe gösterilmek suretiyle Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği kurumunun ortadan kaldırılmak istenmesi uzun yıllar sektörde faaliyet gösteren nitelikli Gümrük Müşavirlerine ve burada istihdam edilen personele yapılabilecek en büyük haksızlık olacağı düşüncesindeyiz" şeklinde konuştu.

dgokce@hurriyet.com.tr




EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı