GeriSpor Gülcan Mıngır'dan altın madalya
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gülcan Mıngır'dan altın madalya

Gülcan Mıngır'dan altın madalya
refid:20887565 ilişkili resim dosyası

Milli atlet Gülcan Mıngır, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 3000 metre engellide şampiyon oldu.

Helsinki Olimpiyat Stadı'nda devam eden şampiyonanın akşam seansında, milli atlet Mıngır bayanlar 3000 metre engelli finalinde yarıştı.

8. kulvarda başladığı yarışta kendine ilk grupta yer bulan milli atlet, yarışın bitmesine bir tur kalaya kadar ikinci sırada koştu. Son turun başlarında ilk sıraya yükselen Gülcan Mıngır'ın hemen arkasındaki rakibi Ukraynalı Svitlana Shmidt'in tüm çabaları yetersiz kaldı ve milli atlet, 9:32.36'lık derecesiyle altın madalyayı boynuna taktı.

Türkiye rekortmeni milli atlet, şampiyonada madalya kazanan ilk kadın atlet oldu.

Gümüş madalyanın sahibi 9:33.03'lük zamanıyla Ukraynalı Shmidt olurken, Alman Antje Möldner-Schmidt 9:36.37'lik derecesiyle bronz madalya kazandı.

MINGIR: ASLINDA İLK 3 İÇİN GELMİŞTİM

Milli atlet Gülcan Mıngır, yarışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aslında ilk 3 için gelmiştim ancak seçmelerden sonra altın madalya kazanabileceğime inandım” dedi.

Kontrollü bir yarış koştuğunu belirten Avrupa şampiyonu atlet, “Son 200 metrede hızlı ve dayanıklı olan kazanacaktı, bunu başardım. Aileme, Türkiye Atletizm Federasyonu'na, kulübüm Üsküdar Belediye Spor'a ve tüm Türkiye'ye teşekkür ederim” diye konuştu.

NEVİN YANIT FİNALDE

Helsinki'de devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 100 metre engelli yarı finalinde Nevin Yanıt, 12.92'lik derecesiyle birinci oldu ve finale yükseldi.

Şampiyonaya 12.59 hedefi ile başlayan Yanıt, bu akşam saat 22.35'te final koşacak. 

Milli atletimiz, 100 metre engelli elemelerinde 12.78 koşarak bu sezon Avrupa'daki en iyi 3. dereceyi yapmıştı.

BAYRAK YARIŞINDA FİNALE KALAMADIK

4x400 metre Milli Bayrak Takımı, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda finale kalamadı. Helsinki Olimpiyat Stadı'nda devam eden şampiyonada, 4x400 metre bayrak yarı finalinde, Halit Kılıç, Yavuz Can, Mehmet Güzel ve Buğra Han Kocabeyoğlu'ndan oluşan milli takım piste çıktı.

İki seriden oluşan yarışlarda, serilerini ilk 3 sırada bitiren takımlar ile en iyi 2 dereceyi yapanlar, finale yükseldi. İkinci seride yarışan Milli Takım, 3:11.44'lük derecesiyle genel klasmanda 14. sırada yer alarak yarın akşam finalde yarışma hakkını elde edemedi.

ERCÜMENT 10. OLDU

Milli diskçi Ercüment Olgundeniz, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda finalde 10'unculukta kaldı. Helsinki Olimpiyat Stadı'nda devam eden şampiyonada disk atma finalinde Ercüment Olgundeniz yarıştı.
Milli diskçi Olgundeniz, ilk hakkında 60,92 metreye attı, ikinci ve üçüncü hakkında ise faul yaptı. 12 kişiden oluşan final yarışmasında, 3. atışlardan sonra ilk 8 sırada yer alan diskçiler mücadeleye devam etti.
Olgundeniz, 60,92'lik derecesiyle 10'unculukta kaldı.

Altın madalyanın sahibi, 68,30 metreye atan Alman Robert Harting olurken, Eston Gerd Kanter 66,53 metrelik atışıyla gümüş madalya elde etti. Macar Zoltan Kovago da 66,42'lik atışıyla bronz madalya kazandı.

ASLI ÇAKIR DA FİNALE KALDI

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metredeki temsilcimiz Aslı Çakır Alptekin rahat bir koşu çıkararak seriyi 2. sırada tamamladı ve adını finale yazdırdı.

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 1500 m bayanlar finali yarın koşulacak.

GAMZE BULUT FİNALDE

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 1500 m bayanlar yarışında Aslı Çakır Alptekin'den sonra Gamze Bulut  4:11:68 ile finale yükseldi. Diğer temsilcimiz Tuğba Karakaya ise dereceye giremedi ve elendi.

DİLEK ESMER FİNALE KALAMADI

Bayan milli diskçi Dilek Esmer, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda finale kalamadı.

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda devam eden şampiyonanın bayanlar disk atma elemelerinde milli sporcu Dilek Esmer yarıştı. 61.00 metreye atan veya en iyi 12 dereceyi elde eden diskçiler finale yükseldi.

İlk hakkında 53.94 metreye atan Dilek Esmer, ikinci hakkında 55.11'lik derece elde etti. Üçüncü hakkında ise 55.00 metreye atabilen Esmer, 55.11'lik atışıyla en iyi 12 dereceyi yapan sporcular arasına giremedi ve finale kalamadı.

İLHAM TANUİ ÖZBİLEN FİNALDE

Milli atlet İlham Tanui Özbilen, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metrede finale yükseldi.

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda devam eden şampiyonada millilerin sabah seansı, 1500 metre yarı finaliyle sona erdi. Milli atlet İlham Tanui Özbilen ve Kemal Koyuncu'nun yarıştığı yarı final, iki seriden oluştu. Serilerini ilk 4 sırada bitiren atletler ile en iyi 4 dereceyi elde edenler finale yükseldi.

İlk seride koşan İlham Tanui Özbilen, 3:41.38'lik derecesiyle yarışı ikinci sırada bitirdi ve final vizesini aldı.

İkinci seride yarışan Kemal Koyuncu ise 3:48.01'lik zamanıyla 24'üncü olabildi.

Salonda dünya ikincisi Özbilen, yarın TSİ 18.50'de madalya mücadelesi verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle