« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gökova Bisiklet Turu başladı

Gökova Bisiklet Turu 2011, “Yollar Hepimizin, Paylaşalım” sloganıyla Muğla'da start aldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Tur, Muğla Bisiklet Derneği tarafından yerli ve yabancı 150 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Start öncesi Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Muğla Valisi Fatih Şahin, yerli ve yabancı bisiklet tutkunlarının turda doğayla iç içe kültürel bir gezi yapacağını belirterek, “Dünyada bisikletçilerin arzu ettiği ve beklediği hususların tamamı bölgemizde mevcut. Biz çok zengin bir tarih ve coğrafya'ya sahibiz” dedi.

Şahin, organizasyonu büyüterek devam ettirmek ve uluslararası platforma taşımak için çaba göstereceklerine işaret ederek, “Avrupa bisiklet ağına Türkiye'yi ve bölgemizi dahil etmek bizim için çok büyük önem taşıyor. Turizmi 12 aya yaymak için mutlaka çeşitlendirmeliyiz. Çeşitlendirme ayaklarından birisini de spor turizmi oluşturuyor. Tarihi alanlarda bisiklet güzergahı oluşturabilirsek ülkemizin ve bölgemizin tanıtımını daha iyi yapabilir kültürel değerlerimizi harekete geçirebiliriz” diye konuştu.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla'nın 'Bisiklet Dostu' bir şehir olduğuna dikkati çekerek, “Belediye olarak kentimizde bisiklet kullanımının artırılmasını sağlamak için bisiklet yolları yaptık. Bu kapsamda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne proje hazırlattık. Kentimizde farkındalık yaratmak için bisiklet yollarını ayırdık. Muğla butik bir kent. Tarihi bir dokumuz var ve bunların büyük bir kısmı da koruma altında. Kentimizi kimlikli, kişilikli bir kent olarak geleceğe taşımak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan, toplantıda Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Euro Velo çalışma grubu üyesi Frans Van Schoot ile Bisiklet gezgini, yazar Eric Schuijt sunum yaptı.

Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Bülent Savran, yaptığı açıklamada, amaçlarının sağlıklı bir toplum için gerekli şartların yaratılması olduğunu vurgulayarak, “Bu buluşma uluslararası bir etkinlik şeklinde olacak. İnsan, toplum ve çevre sağlığını korumanın yanı sıra, dünyada barışın sağlanmasına da adadığımız bu bisiklet buluşmasını, Gökova Körfezinin mavi sularının kenarında uluslararası bir şenlik havasında her yıl tekrarlamayı amaçlıyoruz” dedi.

TUR 5 GÜN SÜRECEK

Gökova Bisiklet Turu'na çok çeşitli nitelikte insanların katıldığını belirten Savran, şöyle devam etti:

“Tura Ankara, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Antalya, Karadeniz Ereğlisi, Edirne, Muğla ile Belarus, Hollanda, İngiltere ve Almanya'dan aralarında çeşitli meslek gruplarından insanların bulunduğu 150 kişi katıldı. Muğla'dan start alacak ve 5 gün sürecek tur kapsamında Muğla-Ula-Akyaka, Akyaka-Ören, Ören-Bodrum, Bodrum-Datça-Çubucak, Çubucak-İçmeler-Marmaris güzergahlarında sporcular toplam 263 kilometre pedal çevirecekler.”

EGE'Yİ SEVECEKSİNİZ

Savran, turda bisiklet tutkunlarının doğayla iç içe kültürel bir gezi yapacağını kaydetti.

Bugün Muğla Cumhuriyet Meydanı'ndan start alan turda Muğla-Ula-Akyaka etabını katedecek bisikletçiler, akşam saatlerinde Akyaka beldesinde deniz kenarında kamp kuracak ve yarın Ören beldesine hareket edecek.
Program, 22 Mayıs'ta Marmaris'te tamamlanacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz