Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Gitmek isterim ama yurtdışına çıkamıyorum

19 Temmuz 2012 - 16:47Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 17:48

Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, “Afrika'nın tümünde petrol ve doğalgaz arama ve enerji yatırımları ile yakından ilgilendiklerini ancak mahkeme kararı nedeni ile yurtdışına çıkamadığını söyledi.

Karamehmet, katıldığı Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu  (TUSKON) Türkiye-Gabon İş Forumu'nda soruları yanıtladı.

Afrika'nın tümünde petrol ve doğalgaz arama ve enerji yatırımları ile  yakından ilgilendiklerini belirten Karamehmet, “Fildişi Sahili ve Fas'taki  (proje) yeni açıklandı. Gabon'la ve Mozambik'le de ilgiliyiz. Bütün Afrika ile  ilgileniyoruz. Sudan'da politik konular var. Onunla da ilgiliyiz. Fırsatlara  bakıyoruz” dedi.

Karamehmet, Gabon'da gaz ve petrolle ve arama faaliyetleri ile  ilgilendiklerini bildirdi.
         
Gabon'a en kısa zamanda ziyarette bulunmak istediğini belirten  Karamehmet, “Gabon'a gitmek isterim fakat şu anda ben yurt dışına çıkamıyorum  mahkemeden dolayı... Orada çok fırsatlar var. Başka işler de var oralarda. Sadece  petrol değil, jenaratör, elektrik üretimi, otobüs, kamyon, askeri araçlar, inşaat  makineleri hep ilgi alanımızda” dedi.

Başka ülkelerde de enerji projelerinin bütün hızıyla devam ettiğini  belirten Karamehmet, Afrika'nın enerji projeleri açısından fırsatlarda dolu  olduğunu söyledi. Karamehmet, “Irak'ta enerji projelerinde ortak olduğumuz bir  şirket var. Fas ve Fildişi'nde bir şirket satın aldılar, ondan dolayı oradayız.  Genel Enerji olarak Kolombiya'da Türkiye Petrollerı ile ortak bir şirketimiz var.  Biz orada küçük ortağız. Türkiye Petrolleri yüzde 51 ortaklığa sahip. Biz yüzde  40 ortağız. Yüzde 9 da Kolombiyalı bir şirkete ait. Afrika'da Gabon'dan başka  (enerji projeleri) ile ilgilendiğimiz Mozambik, Uganda ve Sudan var” dedi.
       

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
 • abdullah kavan 19.7.2012 20:56:10
  Sn. TAHİR KAYA karadeniz de petrol yok petrol olan yerler belli doğuda güneydoğuda milletin bahçesinden petrol fışkırıyor, doğal gaz çıkıyor malesef amerika istemediği için midir bilemiyorum ama hemen ertesi gün geliyorlar ve kapatıyorlar, Bizim ülkemizde yeraltı zenginlikleri çok....
 • Efe Bingöl 19.7.2012 20:37:57
  sn.brenda işte yıllarca bu zihniyet yüzünden dünyaya açılamadık,küresel şirketler yaratamadık,kendi kabuğumuza kısılıp kaldık.Türkiyede petrol doğalgaz olsa zaten bu şirketler 10 kez çıkaracak çünkü milyarlar kazanacaklar.afrikada boş duran sahalar varsa hemen değerlendirilmeli.
 • Brenda Bir 19.7.2012 19:58:53
  AKILLI BÍR YATIRIMCI YATIRIMI ÜLKESÍNE YAPAR. KAYBETSE BÍLE ÜLKESÍ HER ZAMAN KAZANIR. GÖZÜ ARKADA KALMAZ.
 • Özcan Bingöl 19.7.2012 19:56:06
  cennetede çıkartma yapacan mı? bu ne para hırsı arkadaş? doymuyor mu gözünüz????
 • tahir kaya 19.7.2012 18:34:47
  sn KÜRŞAT DEVECİOĞLU bu ülkede yıllardır petrol aranır.daha geçen yıl karadenizde petrol aramak için geminin günlüğüne bır milyon dolar verdik.bu ülkede maalesef petrol yok.
 • Atamİzindeyiz ÖmerHayyam 19.7.2012 17:59:33
  Durum ortada, Türkiyenin büyük bir kısmının iletişimin sağlayan kişi ülke dışına çıkamıyor. Ama emniyet müdürü (Cevat Yurdakul) nün katili hapishaneden çıkıyor.
Sayfa Başı
Haberlerkadiköyataşehirmevlid kandilimevlid kandili nedirmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günmevlid kandili ibadetleri