Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Gezi Parkı’ndaki 'kavga'nın sebebi AVM planı

31 Mayıs 2013 - 10:23Son Güncelleme : 31 Mayıs 2013 - 12:47

Taksim Gezi Parkı’nın yıkımına karşı başlatılan eylemler 5. gününde. Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılma projesi ise Haziran 2011’deki seçimlerden önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Peki, günlerdir yoğun bir tartışmaya konu olan Gezi Parkı için düşünülen projede neler yer alıyor.

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimleri öncesi partisinin İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği toplantısında, Taksim Meydanı’nı yeniden düzenleyeceklerini açıkladı.

Gezi Parkı’ndaki kavganın sebebi AVM planı O DA MI YIKILACAK

Buna göre şu anda Gezi Parkı olan alan Sultan 3. Selim zamanında inşa edilen Topçu Kışlası’na dönüşecek, Taksim ve çevresindeki tüm trafik de yeraltına indirileceği açıklandı. Erdoğan, Taksim Gezi Parkı’nın yerinde bulunan, ancak 40’lı yıllarda yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edeceklerini açıkladı.

İŞTE GEZİ PARKI İÇİN DÜŞÜNÜLEN PROJE-FOTO GALERİ 

PROJEDE NELER YER ALIYOR

Taksim’de Tarlabaşı ve Cumhuriyet Bulvarları araç trafiği yeraltına alınacak. Trafiğin yeraltına alınması için inşaat çalışmaları geçtiğimiz yıl sonuna doğru başladı, birkaç ay daha sürmesi bekleniyor. Cumhuriyet Caddesi üzerinde 312 metre anıt ve Atatürk Kültür Merkezi tarafından 819 metre olmak üzere 1131 metre uzunlukta yer altı araç yolu inşa edilmesi planlanıyor. Açıklanan projeye göre, Tarlabaşı ve Cumhuriyet Bulvarlarındaki binaların cephe giydirme işleri aslına uygun yapılmak isteniyor.

GEZİ PARKINA AVM YAPILACAK

Başbakan Erdoğan proje ile ilgili geçtiğimiz nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Topçu Kışlası'nın AVM ve rezidans olarak faaliyet göstereceğini açıkladı. Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada  “O zaman ne dedik, ‘olacak’ dedik, şimdi oluyor.

Bu tabi kışla olmayacak. AVM, belki rezidans olarak hizmet görecek.” Şeklinde konuşmuştu.

KALYON İNŞAAT YAPIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin finanse ettiği Taksim Yayalaştırma Projesi ihalesini 51 milyon 555 bin TL bedelle Kalyon İnşaat kazanmıştı. Geçtiğimiz yıl 23 Ağustos’ta yapılan ihaleye 11 firma katılmıştı. Kalyon İnşaat, 3. havalimanı işletmesini üstlenen konsorsiyumda da yer alıyor.

ONAY MART AYINDA ÇIKTI

Taksim Yayalaştırma Projesi’nin en önemli ayağı Topçu Kışlası’na Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’ndan geçtiğimiz Mart ayında onay çıkmıştı. Gezi Parkı’nın yerine 1940 yılında yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasına ilişkin projeyi “Gezi Parkı’nın tarihe tanıklık ettiği” gerekçesiyle uygun bulmayarak oybirliğiyle reddeden İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı, Koruma Yüksek Kurulu’nda görüşüldü.

Koruma amaçlı imar planları ile bunların her türlü değişikliklerini inceleyip onaylama yetkisine sahip olan Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, kararını açıkladı. Topçu Kışlası’na vize veren Yüksek Kurul’un kararı aynı zamanda nihai karar sayılıyor. Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili hizmetlerin, bilimsel esaslara göre yürütülmesini sağlamak üzere kurulan Koruma Yüksek Kurulu, Topçu Kışlası’nın yapımını onaylamış oldu. Kurul kararlarına karşı idari yargıya süresi içinde itiraz edilebiliyor.

ASKERLER İÇİN İNŞAA EDİLDİ

Tartışmaların odağındaki Gezi Parkı’na inşa edilmesi planlanan kışlanın inşa tarihi Sultan 3. Selim dönemine kadar uzanıyor. Kışla Kapıkulu askerlerinin topçu sınıfı için 1806 yılında inşa edilmiş.  1940 yılında yıktırıldı. Bu alana da Gezi Parkı inşa edildi. Şimdi aslına uygun hale getirilerek, Taksim Topçu Kışlası’nı yeniden inşa edilmesi planlanıyor.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 66 Yorum }
 • onur yaşar 31.5.2013 16:27:15
  resmen istanbulu demir yumrukla yönetiyor başbakan.heryeri yıkıp cami dikiyo bi bu parkı utanıpta camii yapmamış sanırım
 • volkan batur 31.5.2013 16:24:42
  Topçu kışlası falan hikaye.Askeriyeden, 3.selimlerden mevzuya damardan giriyorki bir taraf tepki verirken bir taraf destek versin.Orayı Avm veya rezisdans yapıp indiregandi yapıcaklar yada suriyedeki muhalif kardeşlerimize (*) göndericekler.İstanbulluda rezisdansın kenarında gölgelenir.
 • erhan Aybek 31.5.2013 16:14:20
  Kendilerini Birşey Zanetiyorlar Elbette Yapılacak Destekliyorum.
 • my life for aiur 31.5.2013 15:08:24
  Haberin başlığı durumu çok iyi özetliyor. Olay eylem olması gerekirken kavgaya dönüştü. Eylemciler parkı işgal etmek gibi kaba kuvvete dayalı bir yöntem uygularsa kaba kuvvetle karşılık alırlar. Oysa eylemi tadında bırakıp bir hukuk devletinde olması gerektiği gibi işi yargıya taşıyabilirlerdi.
 • omer f.kocaman 31.5.2013 14:49:11
  yıkılsın daha şık ve bakımlı hale gelsin, AKM de yıkılıp yenilensin, garip anlamsız ve soğuk bir bina, yeniliğe değişime kapalı zihinler, 1950 kafasında insanlar... gezi parkı benimde, düzenlensin ve yenilensin istiyorum. taksim meydanı da bir ucube, adam gibi meydan olsun eyvallah, parkta oyle
 • Suhan Fila 31.5.2013 14:36:13
  Ahmet Kilic efendi soru sormadan once madem interneti kullanabiliyorsun bilgilensende sacmalamasan tum bu soylediklerin yapildi ama AKP kendisine karsi olan hangi mahkeme kararini uyguluyor yada uygulatiyor?ulkede adaletmi kaldiki utanmadan adalete siginin diyorsun.biraz utanman varsa ozur dilersin.
Sayfa Başı
Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM